5 z 8Stan zdrowia
Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny na przestrzeni ostatnich lat stan zdrowia osób powyżej 75. roku życia znacznie się poprawił, niestety wciąż grupa osób starszych w Polsce charakteryzuje się wysokim poziomem niepełnosprawności. Częściej deklarują ją kobiety – zwłaszcza w grupie wiekowej 80 lat i więcej. Eksperci twierdzą, że ma to związek z faktem, iż kobiety żyją dłużej od mężczyzn, a tym samym częściej doświadczają złego stanu zdrowia. Pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności i specjalnej opieki wymagają już kobiety poniżej 75. roku życia.
Według raportu Eurostat "Healthy life years at age 65, females, 2007-2010, Luksemburg 2012" najdłuższym trwaniem życia w zdrowiu wśród osób powyżej 65 lat w 2010 roku charakteryzowali się obywatele Danii, Szwecji, Malty oraz Irlandii. W tym zakresie nasi seniorzy najbardziej przypominają mieszkańców Niemiec.
Według pracy "Sytuacja zdrowotna osób starszych w Polsce i innych krajach europejskich" opublikowanej w magazynie medycznym "Medycyna ogólna i nauki o zdrowiu" kobiety najdłużej żyją w takich województwach jak: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, mazowieckie oraz podlaskie, średnio od 80,5 do 81,5 lat. Najkrócej w lubuskim, dolnośląskim, śląskim i łódzkim. Mężczyźni z kolei najdłużej żyją w małopolskim i podkarpackim – od 72,5 do 74 lat. Najkrócej w łódzkim.
Zobacz także: Działa jak leki, nic nie kosztuje. Zbierz, zanim będzie za późno