6 z 8Nieaktywny senior
W badaniu zdrowia, starzenia się i przechodzenia na emeryturę w Europie zrealizowanym w br. przez Instytut Badań Edukacyjnych wzięło udział ponad 86 tys. osób po 50. roku życia z 19 państw – Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Czech, Polski, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Włoch, Danii, Estonii, Niemiec oraz Izraela.
Jak wynika z badań, osoby starsze mieszkające w Polsce są znacznie mniej aktywne społecznie niż pozostali badani. Wcześniej również opuszczają rynek pracy – decyzja ta najczęściej związana jest z pogarszającym się stanem zdrowia. Również i te badania potwierdzają opłakaną sytuację materialną polskich seniorów – zdaniem badaczy w tym wieku była ona najcięższa wśród wszystkich krajów, które wzięły udział w badaniu.
Polscy seniorzy mają również problem z umiejętnościami poznawczymi. Stwierdziły to m.in. pytania o dzień tygodnia, miesiąc oraz o wyniki podstawowych zadań matematycznych przydatnych w życiu codziennym. W tym rankingu Polacy wraz z mieszkańcami Włoch, Hiszpanii i Portugalii znależli się na ostatnich miejscach. Aż 22 proc. polskich seniorów przyznało również, że w ciągu ostatniego roku nie wykazało żadnej aktywności w grupie społecznej, religijnej ani edukacyjnej.
W porównaniu do innych krajów starsze osoby w Polsce mają więcej problemów zdrowotnych i prowadzą niezdrowy tryb życia. 13 proc. mężczyzn deklaruje cukrzycę. Otyłość stwierdzono u 24 proc. Polaków i 32 proc. Polek. Najwięcej osób palących w grupie seniorów pochodzi właśnie z Polski i są to mężczyźni – aż 32,3 proc. Aktywność fizyczną – co najmniej raz w tygodniu – zadeklarowało 71 proc. Polaków oraz 63 proc. Polek. W tej konkurencji również znaleźliśmy się na ostatnim miejscu.
Zobacz także: Zupa z chemiczną wkładką. Sprawdziliśmy, jakie składy mają kostki rosołowe