4 zdrowotne korzyści z bycia hojnym
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy chętniej okazujemy troskę i dzielimy się z potrzebującymi. Dawanie prezentów daje większą radość, niż otrzymywanie, ale czy wiedziałeś, że hojność pozytywnie wpływa na zdrowie? Przeczytaj o zdrowotnych korzyściach płynących ze szczodrości.
1. Obniża ciśnienie krwi
Pomaganie rodzinie i przyjaciołom to jeden ze sposobów na poprawę kondycji układu krążenia. Badania potwierdziły, że ofiarowywanie pomocy obniża ciśnienie krwi, co znacząco redukuje ryzyko wystąpienia groźnych chorób, takich jak miażdżyca czy zawał serca. Poza tym jeśli okażesz komuś troskę, pomożesz w czymś albo wręczysz prezent, dostaniesz w zamian dużą porcję miłości i sympatii. A na tym właśnie polegają święta.
2. Łagodzi stres
Ostrożność w wydawaniu pieniędzy jest wskazana, ale skąpstwo niekoniecznie. Nie bądź jak Scrooge z Opowieści wigilijnej, ponieważ naukowcy dowiedli, że zbyt materialistyczne podejście do życia wywołuje stres. Badania na uniwersytecie w Queensland dowiodły, że bycie skąpym prowadzi do stresu. Ponadto u osób, które nie przekazywały datków, zauważono poczucie wstydu i podwyższenie poziomu kortyzolu, nazywanego hormonem stresu.
3. Wydłuża życie
Drobne przysługi i bezinteresowna pomoc mogą wydłużyć długość życia. Osoby, które udzielają pomocy w codziennych obowiązkach, takich jak robienie zakupów czy sprzątanie, nie są narażone na negatywne skutki stresu w tak dużym stopniu, jak ci, którzy nie oferowali wsparcia innym ludziom.
4. Poprawia nastrój
Oddawanie pieniędzy poprawia samopoczucie tak samo, jak ich otrzymywanie. Potwierdziły to badania amerykańskich uczonych. Podczas przekazywania datku instytucjom charytatywnym w mózgu aktywował się obszar odpowiedzialny za dobry humor. To kolejny dowód na to, że bycie hojnym jest nie tylko dobre dla innych, ale również dla nas samych.
Okres świąteczny sprzyja dzieleniu się z innymi. Warto włączyć się w akcje charytatywne, zbiórki żywności i zabawek, zostać wolontariuszem albo po prostu pomóc sąsiadce czy krewnemu. Szczodrość sprawia, że lepiej się czujemy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Bierzecie udział w akcjach pomocy potrzebującym?