Trwa ładowanie...

Takie są skutki małżeństwa. Analizy przeprowadzono w 7 krajach

Avatar placeholder
05.11.2024 12:25
Jak związek wpływa na zdrowie psychiczne? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków
Jak związek wpływa na zdrowie psychiczne? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków (Getty Images)

Zespół naukowców postanowił przyjrzeć się, jak stan cywilny wpływa na zdrowie psychiczne. Okazuje się, że osoby niezamężne mają znacznie wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych.

spis treści

1. Obszerne badanie

Jak wynika z analizy opublikowanej w "Nature Human Behaviour", osoby w stanie wolnym mogą mieć znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji niż te, które pozostają w związku małżeńskim.

Naukowcy wzięli pod lupę ponad 100 tys. osób z 7 krajów. Ryzyko depresji u osób niezamężnych okazało się również wyższe u mężczyzn i osób z wyższym wykształceniem.

Kefeng Li i jego zespół przeanalizowali dane, by zbadać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych u osób pozostających w związku małżeńskim oraz singli przez okres od 4 do 18 lat.

2. Ryzyko depresji po rozwodzie wynosi nawet 99 proc.

Zobacz film: "Znane Polki, które zmagały się z depresją"

Dane ujawniły, że stan wolny wiąże się z 79 proc. wyższym ryzykiem wystąpienia objawów depresyjnych w porównaniu z osobami pozostającymi w związku małżeńskim. Z kolei u osób będących w separacji lub po rozwodzie, ryzyko depresji wzrosło aż do 99 proc.

Zespół uważa, że niższe wskaźniki depresji wśród małżeństw mogą wynikać ze wsparcia społecznego, lepszego dostępu do zasobów ekonomicznych i pozytywnego wpływu na wzajemne samopoczucie.

Autorzy zauważają jednak, że ograniczeniem badania jest to, że dane zbierano za pomocą kwestionariuszy samooceny, a nie z klinicznych diagnoz depresji, a wszystkie pary analizowane w tym badaniu były heteroseksualne.

Zobacz także: Test na depresję

3. Objawy depresji

Depresja stanowi poważny problem zdrowia publicznego. Szacuje się, że zmaga się z nią 5 proc. dorosłych na całym świecie.

Objawy depresji mogą się różnić w zależności od osoby, ale do najczęstszych należą:

  • przygnębienie i smutek - długotrwałe uczucie smutku, pustki lub beznadziei jest jednym z głównych objawów depresji. Osoby dotknięte depresją mogą czuć, że ich życie jest pozbawione sensu lub że nie widzą nadziei na poprawę;

  • utrata zainteresowań - depresja może prowadzić do braku zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały radość, takich jak hobby, spotkania z bliskimi czy sport;

  • zmiany apetytu i masy ciała - w zależności od osoby, depresja może powodować zwiększenie lub zmniejszenie apetytu, co często skutkuje nagłą utratą lub przyrostem wagi;

  • problemy ze snem - osoby z depresją mogą doświadczać problemów ze snem, takich jak bezsenność, wczesne budzenie się lub nadmierna senność w ciągu dnia;

  • poczucie zmęczenia i brak energii - chroniczne zmęczenie, brak energii i trudności z wykonywaniem codziennych czynności są typowymi objawami depresji. Nawet proste zadania mogą wydawać się przytłaczające,

  • trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji - depresja często wpływa na zdolność myślenia, koncentracji oraz podejmowania decyzji. Osoby dotknięte depresją mogą mieć problemy z pamięcią i trudności z realizacją zadań wymagających skupienia;

  • myśli samobójcze - w poważniejszych przypadkach depresji mogą pojawiać się myśli o śmierci lub samobójstwie. Osoby zmagające się z takimi myślami powinny niezwłocznie szukać pomocy.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze