Takie są skutki małżeństwa. Analizy przeprowadzono w 7 krajach
Zespół naukowców postanowił przyjrzeć się, jak stan cywilny wpływa na zdrowie psychiczne. Okazuje się, że osoby niezamężne mają znacznie wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych.
1. Obszerne badanie
Jak wynika z analizy opublikowanej w "Nature Human Behaviour", osoby w stanie wolnym mogą mieć znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji niż te, które pozostają w związku małżeńskim.
Naukowcy wzięli pod lupę ponad 100 tys. osób z 7 krajów. Ryzyko depresji u osób niezamężnych okazało się również wyższe u mężczyzn i osób z wyższym wykształceniem.
Kefeng Li i jego zespół przeanalizowali dane, by zbadać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych u osób pozostających w związku małżeńskim oraz singli przez okres od 4 do 18 lat.
2. Ryzyko depresji po rozwodzie wynosi nawet 99 proc.
Dane ujawniły, że stan wolny wiąże się z 79 proc. wyższym ryzykiem wystąpienia objawów depresyjnych w porównaniu z osobami pozostającymi w związku małżeńskim. Z kolei u osób będących w separacji lub po rozwodzie, ryzyko depresji wzrosło aż do 99 proc.
Zespół uważa, że niższe wskaźniki depresji wśród małżeństw mogą wynikać ze wsparcia społecznego, lepszego dostępu do zasobów ekonomicznych i pozytywnego wpływu na wzajemne samopoczucie.
Autorzy zauważają jednak, że ograniczeniem badania jest to, że dane zbierano za pomocą kwestionariuszy samooceny, a nie z klinicznych diagnoz depresji, a wszystkie pary analizowane w tym badaniu były heteroseksualne.
Zobacz także: Test na depresję
3. Objawy depresji
Depresja stanowi poważny problem zdrowia publicznego. Szacuje się, że zmaga się z nią 5 proc. dorosłych na całym świecie.
Objawy depresji mogą się różnić w zależności od osoby, ale do najczęstszych należą:
przygnębienie i smutek - długotrwałe uczucie smutku, pustki lub beznadziei jest jednym z głównych objawów depresji. Osoby dotknięte depresją mogą czuć, że ich życie jest pozbawione sensu lub że nie widzą nadziei na poprawę;
utrata zainteresowań - depresja może prowadzić do braku zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały radość, takich jak hobby, spotkania z bliskimi czy sport;
zmiany apetytu i masy ciała - w zależności od osoby, depresja może powodować zwiększenie lub zmniejszenie apetytu, co często skutkuje nagłą utratą lub przyrostem wagi;
problemy ze snem - osoby z depresją mogą doświadczać problemów ze snem, takich jak bezsenność, wczesne budzenie się lub nadmierna senność w ciągu dnia;
poczucie zmęczenia i brak energii - chroniczne zmęczenie, brak energii i trudności z wykonywaniem codziennych czynności są typowymi objawami depresji. Nawet proste zadania mogą wydawać się przytłaczające,
trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji - depresja często wpływa na zdolność myślenia, koncentracji oraz podejmowania decyzji. Osoby dotknięte depresją mogą mieć problemy z pamięcią i trudności z realizacją zadań wymagających skupienia;
myśli samobójcze - w poważniejszych przypadkach depresji mogą pojawiać się myśli o śmierci lub samobójstwie. Osoby zmagające się z takimi myślami powinny niezwłocznie szukać pomocy.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl