Złe samopoczucie - winowajcy, jak poprawić sobie nastrój, depresja
Co dzień wiele osób zmaga się ze złym samopoczuciem. Na złe samopoczucie wpływa brak snu, problemy osobiste, choroba, pogoda, a czasem po prostu budzimy się rano ze złym samopoczuciem i ciężko nam się go pozbyć. Jeśli jednak złe samopoczucie dopada nas coraz częściej, to warto zastanowić się, jak możemy sobie pomóc zwalczyć ten stan.
1. Przyczyny złego samopoczucia
Istnieje bardzo wiele przyczyn złego samopoczucia, jednak znalezienie winowajcy naszego złego samopoczucia jest bardzo istotne. Dzięki temu jesteśmy często w stanie poprawić sobie samopoczucie w szybki i prosty sposób. Wśród głównych przyczyn złego samopoczucia na pewno znajduje się pogoda, stres, brak snu, nieregularny tryb życia, a nawet złe nawyki żywieniowe. Choć czasem nie mamy wpływu na nasze samopoczucie, warto się zastanowić, jak można sobie pomóc.
Obecnie styl życia wielu z nas sprawia, że bardzo łatwo o złe samopoczucie. Natłok obowiązków sprawia, że ciężko zadbać o dobre samopoczucie, a co za tym idzie również nasze zdrowie.
2. Jak poprawić sobie nastrój?
Istnieje wiele bardzo prostych sposobów na poprawę złego samopoczucia. Pogoda odgrywa bardzo ważną rolę w poprawie naszego samopoczucia. Łatwo zauważyć, że gdy tylko nadchodzi wiosna mamy automatycznie więcej energii i chęci do życia, a złe samopoczucie odchodzi w niepamięć. Dzieje się tak za sprawą większej ilości światła i wyższej temperatury. Tę zależność można też wykorzystać w środku zimy.
Kobiety darzą solarium uczuciami o różnym nasileniu, ale nie zapominaj o nim, gdy dokucza Ci złe samopoczucie. Wiele kobiet uważa, że nawet krótka kilkuminutowa sesja w solarium skutecznie poprawia im złe samopoczucie. W końcu solarium to odrobina "słońca" w środku zimy, więc korzystajmy z tego, ale pamiętajmy o umiarze.
Wiosna jest również pełna kolorów i to właśnie one można również wykorzystać w walce ze złym samopoczuciem. Na złe samopoczucie pomogą nam kolory wiosny, a więc zielony, żółty, pomarańczowy, a nawet błękitny. Gdy czujemy przypływ złego samopoczucia, otaczajmy się tymi kolorami, które na pewno uprzyjemnią nam codzienne obowiązki.
Złe samopoczucie często wynika ze złej diety i ubogiej w odpowiednie ilości składników odżywczych. Zatem gdy złe samopoczucie staje się wyjątkowo uciążliwe, może pomóc zmiana diety. Więcej warzyw i owoców w diecie, rzucenie palenia, unikanie alkoholu oraz przetworzonej żywności na pewno pomoże nam poprawić złe samopoczucie. Złe samopoczucie może również minąć, gdy oczyścimy nasz organizm z zalegających z nim toksyn. Doda nam to energii i motywacji do działania.
Na drobne smutki, które sprawiają, że mamy złe samopoczucie pomogą np. słodycze, albo lampka dobrego wina. Ale jeśli przyczyną naszego złego samopoczucia jest stres, wówczas lepiej poszukać jakiegoś sposobu, który pozwoli nam rozładować nagromadzone po całym dniu negatywne emocje, np. bieganie, siłownia, dobra książka albo hobby.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Przygnębienie i złe samopoczucie - jak sobie pomóc? - odpowiada mgr Arleta Balcerek
- Bardzo złe samopoczucie - czy to może być anemia? - odpowiada lek. Łukasz Kowalski
- Czy złe samopoczucie może być maską depresji? - odpowiada mgr Magdalena Pikulska
3. Objawy depresji
Złe samopoczucie od depresji czasem ciężko odróżnić. Wielu osobom wydaje się, że problem depresji ich nie dotyczy, a złe samopoczucie tłumaczy właśnie pogodą, ciśnieniem, czy stresem. Nie zapominajmy jednak, że depresja to bardzo podstępna choroba i nie należy lekceważyć jej objawów.
Okresy złego samopoczucia zdarzają się każdemu, ale ważne jest, aby wychwycić niepokojące symptomy, aby w porę udać się do specjalisty. Główne objawy depresji to obojętność, rozdrażnienie, narastające zniechęcenie, bezsenność i nieradzenie sobie z codziennymi problemami.