Chora z miłości?
Większość z was na pewno doświadczyła symptomów zakochania. Dlaczego symptomów? Otóż według niektórych, miłość jest jak choroba – roztargnienie, utrata wagi, problemy ze snem, „motyle” w brzuchu, przyspieszone bicie serca czy problemy z koncentracją mogą przypominać przeziębienie. Mimo iż człowiek staje się szczęśliwszy, jego ciało osłabia się. Nierzadko zdarza się, że osoba zakochana cierpi z powodu różnorodnych infekcji.
1. Jak zakochanie wpływa na organizm?
Naukowcy odkryli, że gdy dana osoba się zakocha, w jej organizmie zaczyna działać koktajl neuroprzekaźników – dopaminy, oksytocyny i noradrenaliny. Taka wybuchowa mieszanka działa podobnie do amfetaminy, poprawiając humor i wyostrzając zmysły. Zakochanie się wpływa na mózg podobnie jak używki, działając na ośrodek nagrody znajdujący się w mózgu. „Zaciągnięcie się” tymi używkami może powodować skutki uboczne. Poniżej omówione są niektóre z nich.
1.1. Brak snu i apetytu
Problemy ze snem są bezpośrednim skutkiem działania dopaminy i noradrenaliny. Hormony te sprawiają, że masz mnóstwo energii, a twoja twarz czerwienieje. Substancje te sprawiają, że nie potrzebujesz snu, możesz śledzić kochanka do rana i kochać się non stop.
Gdy idziesz na lunch z zakochaną osobą, może ci się wydawać, że w porównaniu do niej jesteś łakomczuchem. Nic bardziej mylnego. Po prostu osoba ustrzelona przez Amora nie chce, a nawet nie może niczego przełknąć. U niektórych osób zakochanie jest obsesyjnym i destrukcyjnym stanem, w wyniku którego rezygnują z pracy, przyjaciół, obowiązków, a nawet z samych siebie. Pogoń za kochankiem często skutkuje utratą wagi, a niekiedy apatycznością.
1.2. Problemy ze skupieniem
Może i myślisz jasno, jednak na 100% myślisz tylko o nim. To dopamina sprawia, że obsesyjnie skupiasz się na wybranej osobie. Miłość romantyczna to nic innego jak tylko obsesja. Nie możesz przestać myśleć o wybranku i analizujesz każdy szczegół z nim związany. Nie myślisz o codziennych obowiązkach. Szczególną różnicę zachowania w czasie zakochiwania się odczuwają osoby, u których poziom dopaminyjest bardzo niski. W momencie zakochania, gdy wszystkie neuroprzekaźniki „zaatakują” organizm, te osoby odczuwają nagły nieopisany zastrzyk energii. Wtedy zaczynają zauważać piękne barwy życia.
1.3. Ucisk w klatce piersiowej
Gdy dana osoba odczuwa ucisk w klatce piersiowej, zazwyczaj jest to objawem paniki. Badania przeprowadzone na osobach szaleńczo w kimś zakochanych wykazały aktywność płata kory mózgu odpowiedzialnego za odczuwanie strachu. Niektórzy naukowcy porównują zakochanie do choroby umysłowej. Osoby w stanie maniakalnym charakteryzują się nadzwyczajnie polepszonym nastrojem, pewnością siebie i uczuciem niepokoju, a także częściej zachowują się chaotycznie, np. podejmując zbyt pochopne decyzje.
1.4. Nudności i motyle
Większość z nas miała styczność z dziwnym i nerwowym odczuciem w brzuchu przed jakimś ważnym wydarzeniem. Zakochanie się jest równie ważne. Natura jest najprawdopodobniej tego samego zdania. Dlatego właśnie w tym czasie organizm wydziela noradrenalinę, dopaminę i kortyzol, które odprowadzają krew z jelita, przez co czujesz olbrzymią ekscytację połączoną z nudnościami. Inne objawy zakochania to: potliwość dłoni, osłabienie siły kolan, podwyższone tętno i lekkie zawroty głowy. „Dobrą wiadomością” jest to, że z czasem te uciążliwe objawy ustają. Na początku, gdy kochankowie mają mnóstwo czasu dla siebie, biegają za sobą od pokoju do pokoju. Gdy rodzina się powiększy, ten maraton będzie miał całkiem inny charakter.