Trwa ładowanie...

"Choroba nowożeńców" w natarciu. Tak się objawia

Avatar placeholder
15.06.2024 13:05
Tak objawia się "choroba nowożeńców". Nieleczona może doprowadzić do sepsy
Tak objawia się "choroba nowożeńców". Nieleczona może doprowadzić do sepsy (Getty Images)

Do najczęstszych objawów należą dyskomfort przy stosunku oraz pieczenie i ból przy oddawaniu moczu. Przed schorzeniem można się jednak uchronić, gdy pamiętamy o kilku zasadach.

spis treści

1. Czym jest "syndrom miesiąca miodowego"?

"Choroba nowożeńców" lub "syndrom miesiąca miodowego" to nic innego jak zapalenie układu moczowego.

Objawia się ono zwykle uczuciem pieczenia i bólem podczas oddawania moczu, zwiększonym parciem na mocz (nawet przy pustym pęcherzu) bądź bólem podczas stosunków seksualnych. W ostrzejszych przypadkach można zauważyć nawet krwiomocz czy ból kręgosłupa w części lędźwiowej. Schorzenie to występuje często (ale nie wyłącznie) u osób, które intensywnie i często współżyją lub u tych, które podejmują aktywność seksualną po dłuższej przerwie. Stąd potoczna nazwa: "choroba nowożeńców".

Zobacz film: "6 najbardziej kontuzyjnych pozycji seksualnych"

W takich sytuacjach, chorobę wywołują bakterie i inne drobnoustroje "wtłaczane" w górę cewki moczowej, gdzie następnie dochodzi do stanu zapalnego. Sprzyja mu także występowanie otarć i podrażnień, czyli każde naruszenie bariery skórnej w okolicach intymnych.

Częściej występuje u kobiet (co wynika z budowy anatomicznej), choć dotyczy także mężczyzn. Zapalenie pęcherza może występować także bezobjawowo, co częściej ma miejsce u seniorów. Warto jednak pamiętać, że nieleczone schorzenie może doprowadzić do katastrofalnych skutków, czyli nawet do sepsy, dlatego może być ono szczególnie groźne dla osób starszych lub kobiet w ciąży.

Można jednak znacząco niwelować ryzyko jej wystąpienia stosując kilka stałych metod profilaktycznych.

2. Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Istotnym czynnikiem ograniczającym ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza, zwłaszcza u osób aktywnych seksualnie, jest częste oddawanie moczu, zwłaszcza tuż po stosunku. Jeśli podrażnienia występują często, pomocne może być korzystanie z lubrykantu nawilżającego okolice intymne i łagodzące wszelkie otarcia.

Ponadto, istotne jest spożywanie dużych ilości wody i innych płynów. Tę zasadę powinno się stosować także, gdy zapalenie już wystąpi, a od lat znanym "naturalnym lekiem" na tę dolegliwość jest sok żurawinowy o silnym działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym.

Warto unikać kawy, napojów gazowanych, pikantnych i silnie przetworzonych posiłków, które mogą potęgować stany zapalne i nasilać nieprzyjemne objawy podrażnień.

Kluczowe jest też utrzymywanie optymalnej higieny okolic intymnych i noszenie przewiewnej bielizny.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze