Trwa ładowanie...

Co jeść na dobrą pamięć?

Avatar placeholder
26.07.2019 13:21
dieta na pamięć
dieta na pamięć (mat. Partnera)

Odpowiednio ułożony jadłospis może przyczynić się nie tylko do ogólnej poprawy stanu zdrowia, ale także przynieść znaczne korzyści dla mózgu! Dobrze odżywiony i nawodniony organizm działa prawidłowo, co oznacza że także i umysł działa na najwyższych obrotach. Sprawdź, jakie pokarmy, elektrolity i minerały włączyć do diety, by wpłynąć na poprawę pamięci.

Czy istnieje "dieta na myślenie" albo "dieta na pamięć"? Zdolność koncentracji oraz zapamiętywania to kwestie bardzo indywidualne, jednak dbając o takie czynniki, jak poziom wypoczęcia, odżywienia i nawodnienia organizmu można znacznie zwiększyć szanse na poprawę koncentracji, kojarzenia i pamięci.

1. Nawodnienie i elektrolity uzupełniające

Właściwy poziom nawodnienia jest niezbędny do prawidłowego działania większości układów organizmu, w tym układu nerwowego. Nieodpowiednie nawodnienie powoduje, że ciało zaczyna tracić elektrolity i minerały takie, jak magnez, potas, wapń, sód i chlorki. Szczególnie potas, magnez i wapń mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, a ich niższy poziom może skutkować uczuciem zmęczenia i tym samym pogorszeniem zdolności zapamiętywania.

Elektrolity bez recepty dostępne w aptece zawierają wszystkie te składniki. Warto wiedzieć jednak, że można dostarczyć, stosując zdrową i zbilansowaną dietę oraz pijąc wodę mineralną. Elektrolity bez recepty poleca się osobom narażonym na niski poziom nawodnienia – przede wszystkim sportowcom, którzy podczas długotrwałego wysiłku wraz z potem tracą wodę i minerały.

2. Dieta bogata w witaminy i minerały

Elektrolity bez recepty zawierają zazwyczaj kilka składników wspierających prawidłowe działanie układu nerwowego. Należą do nich potas, wapń, , oraz magnez. Do doskonałych źródeł tych minerałów i elektrolitów należy woda mineralna. Minerały te znajdziesz też w pomidorach, ziemniakach, bananach, orzechach, migdałach, suszonych owocach i kakao.

Warto wiedzieć jednak, że te substancje nie wyczerpują repertuaru składników pozytywnie działających na działanie układu nerwowego i pamięci. Należą do nich również witaminy z grupy B (występujące m.in. w produktach pełnoziarnistych, soi, tuńczyku, wątrobie oraz mięsie indyka. Włącz te pokarmy do swojej diety a na pewno zauważysz efekty.

3. Aktywność i sen

Ważnym elementem trybu życia mającego wpłynąć na poprawę pamięci jest także odpowiednia higiena snu. Mózg pracujący na pełnych obrotach bez odpoczynku nie będzie miał optymalnej zdolności do koncentracji i zapamiętywania, dlatego warto zapewnić sobie przynajmniej 7 godzin snu na dobę.

Do codziennej rutyny dobrze jest włączyć także wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Aktywność i sport wszelkiego rodzaju ma pozytywny wpływ na działanie mózgu, a niektóre badania wskazują także na jego bezpośredni wpływ na poprawę pamięci.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze