Dar jasnowidzenia - czym jest i co na to nauka
Od stuleci jasnowidzenie i zdolności prorocze budzą sprzeczne odczucia i emocje. Sceptycy są zdania, że sukcesy jasnowidzów mają swe uzasadnienie w doskonałej znajomości psychiki ludzkiej oraz w umiejętnościach manipulacji. Mimo ambiwalentnych uczuć do zdolności jasnowidzenia, ludzie znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej chętnie korzystają z usług proroków, traktując ich jako doradców duchowych. Znane są także przypadki, kiedy jasnowidz pomógł rozwiązać zagadkę kryminalną na zlecenie policji.
1. Czym jest jasnowidzenie
Wzmianki o osobach obdarzonych przez bogów lub naturę przedziwnym „wzrokiem wewnętrznym”, umożliwiającym dostrzeganie wydarzeń w przestrzeni i czasie, można znaleźć już w świętych księgach ludów starożytnych. Jasnowidztwo jest jedną z ciekawszych i bardziej tajemniczych zdolności ludzkiej psychiki. Jasnowidze cieszą się dużą popularnością również w Polsce.
Według definicji parapsychologii, jasnowidzenie to zdolność postrzegania osób, zjawisk i przedmiotów w czasie i przestrzeni w sposób pozazmysłowy, czyli bez udziału zmysłów (wzroku, słuchu, dotyku itd.). Jest to kierowanie się intuicją. Dawniej jasnowidzenie uważano za dar od Boga, umiejętność kontaktu z duchami, aniołami czy istotami z innego wymiaru.
Obecnie zjawiska paranormalne, czyli postrzeganie pozazmysłowe, badają liczni naukowcy i próbują zjawisko to wytłumaczyć w logiczny, pozbawiony elementów magii sposób, zrozumiały dla przeciętnego człowieka. I tak wysnuli teorię, że jasnowidzenie może być dostępne dla każdego. Naukowo udowodniono, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% swojego mózgu. A co z pozostałą częścią? Ponoć to właśnie w niej kryją się pozazmysłowe umiejętności prorokowania. Jednak do tej pory nie jest znany żaden rzetelny eksperyment, który uwiarygodniłby zjawiska paranormalne.
2. Rodzaje jasnowidzenia
Jasnowidzenie może mieć wiele postaci. Wyróżnia się kilka zupełnie odrębnych od siebie rodzajów. Wśród rodzajów jasnowidzenia znajdują się między innymi:
- Prekognicja - jasnowidzenie przyszłości
- Retrokognicja - jasnowidzenie przeszłości
- Kryptoskopia - zdolność odczytywania przysłoniętych przedmiotów i zakrytego pisma
- Psychometria - widzenie zdarzeń odległych w czasie i przestrzeni, w których uczestniczył jakiś człowiek, poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotem tego człowieka
- Teleradiestezja - badanie obiektów radiestezyjnych na odległość, np. cieków, szkodliwych promieniowań, ale też stanów fizycznych ludzi
- Auroskopia - postrzeganie pozazmysłowe, zdolność dostrzegania tzw. aury, na podstawie której można wywnioskować o stanie zdrowia, nastroju, a nawet zbliżającej się śmierci osoby
- Pismo automatyczne - zdolność nieświadomego pisania
- Eksterioryzacja - tzw. „out od body experience” – oddzielenie się świadomości od ciała, które daje możliwość przenoszenia się w odległe miejsca.
Dziewiętnastowieczna literatura ezoteryczna wyróżnia ponadto następujące typy jasnowidzenia, według używanych organów ciała subtelnego:
- jasnowidzenie astralne,
- jasnowidzenie mentalne,
- jasnowidzenie przyczynowe.
Obserwowane w czasie seansów spirytystycznych, ale też i kontrolowanych doświadczeń naukowych, tego rodzaju przejawy jasnowidztwa były przyjmowane przez uczonych i lekarzy przeważnie z dużym sceptycyzmem. Szczególnie ostre kontrowersje wywoływały próby tworzenia wokół rzeczywistych czy rzekomych dowodów paranormalnego postrzegania teoretycznej otoczki okultystycznej, a często i spirytystycznej.
2.1. Prekognicja i retrokognicja
Jasnowidzenie to przewidywanie przyszłości, ale także umiejętność rekonstrukcji przeszłości. Prekognicja to patrzenie w przyszłość, przewidywanie zdarzeń przyszłych, pozazmysłowa antycypacja. Retrokognicja natomiast dotyczy zdarzeń z przeszłości. Jest przydatna zwłaszcza w poszukiwaniu osób czy przedmiotów zaginionych.
Ślad w postaci przedmiotu należącego do osoby zaginionej, rozmowa z bliskimi, a potem koncentracja i u jasnowidza pojawia się wizja. Tak swoją pracę opisuje większość osób przypisujących sobie dar jasnowidzenia (psychometrii). I są niezaprzeczalne efekty ich pracy. Policja, choć się do tego otwarcie nie przyznaje, często korzysta, nierzadko pod naciskiem rodzin, z usług jasnowidzów. I dzięki takiej współpracy nieraz rozwiązano trudną sprawę kryminalną.
3. Na czym polega jasnowidzenie
Jasnowidzenie może odbywać się w przeróżny sposób. Zdarza się, że jasnowidztwo ma charakter wizji podczas snu. Mogą się przyśnić zarówno wydarzenia przyszłe, jak i przeszłe, ważne dla przyszłości świata (takie jak wojna) oraz te dotyczące tylko poszczególnych jednostek. Jasnowidze nie zawsze muszą rozumieć swoje wizje – mogą one stać się dla nich zrozumiałe dopiero po pewnym czasie, podczas kontaktu z kimś, kogo dotyczyły.
Inni jasnowidze muszą spotkać się z konkretnym człowiekiem (niektórzy potrzebują kontaktu cielesnego – muszą więc go dotknąć), by mieć wizję na temat jego przeszłości lub przyszłości. Obrazy takie pojawiają się w głowie jasnowidza bez uprzedzenia, nagle. Nie sposób więc wyobrazić sobie przepowiedzenia komuś przyszłych wydarzeń na zawołanie. Oczywiście, jasnowidze często proszeni są o pomoc. Próbują wtedy zobaczyć to, czego chce się dana osoba dowiedzieć. Nie zawsze jest to jednak wykonalne. Wielu jasnowidzów, szczególnie tych mających wizje dzięki kontaktowi osobistemu bądź dotykowemu, potrafi dostrzec aurę, energię człowieka.
4. Znani polscy jasnowidze
W naszym kraju także można spotkać przypadki jasnowidztwa. Wśród najbardziej znanych wróży znajdują się:
- Krzysztof Jackowski – to najsłynniejszy żyjący polski jasnowidz. Zajmuje się jasnowidzeniem od ponad 20 lat. Mieszka w Człuchowie i tam przyjmuje klientów. Jackowski zajmuje się przede wszystkim odnajdywaniem zaginionych ludzi na podstawie ich fotografii i ubrań. Przykłada wówczas na wysokości czoła przedmiot należący do zaginionego i „zasysa energię”. Czeka ma wizję w samotności, w zamkniętym, ciemnym, najlepiej ponurym miejscu. Gdy próbuje rozwikłać zagadkę na czyjś temat, stara się wiedzieć jak najmniej o tej osobie – unika zapoznawania się ze szczegółami śledztwa, kontaktów z rodziną, bo - jak mówi – zaciemnia to jego wizje. Jasnowidz z Człuchowa współpracuje z policją (która oficjalnie niechętnie się do tego przyznaje) – pomógł rozwikłać wiele spraw kryminalnych. Do tej pory zebrał już kilkaset dokumentów potwierdzających jego pomoc organom ścigania. Są to podziękowania, gratulacje z policyjnymi pieczęciami i podpisami komendantów. Jackowski stara się potwierdzać swoją skuteczność i udowadniać, że jego praca nie jest oszustwem i mistyfikacją.
- Czesław Klimuszko – nieżyjący polski jasnowidz. W 1978 roku Klimuszko ze smutkiem przyjął informację o wyborze papieża Jana Pawła I, ponieważ wiedział już wtedy, że za miesiąc papież umrze. Gdy po śmierci Jana Pawła I zapytano ojca Czesława, kto zajmie jego miejsce, rozradowany ogłosił, że Karol Wojtyła. Oprócz przewidywania i czytania ze zdjęć, Klimuszko leczył także ludzi ziołami. Setki ludzi przyjeżdżało do niego po poradę zielarską i zdrowotną. Pozostawił po sobie 150 recept ziołowych na różne dolegliwości.
- Stefan Ossowiecki – to jasnowidz (choć sam wolał określenie duchowidz), który zasłynął na całą Europę i zajmuje w dziejach światowej parapsychologii jedno z czołowych miejsc. Ossowiecki był także obdarzony darem widzenia aury u innych ludzi. Twierdził, że kiedy zobaczy wyłaniającą się u kogoś aurę w kolorze białym, w niedługim czasie człowiek ten umrze.
Umiejętności jasnowidzów przypisuje się niejednokrotnie ich dobrej znajomości psychiki ludzkiej, gromadzeniu informacji i trafnemu wyciąganiu z nich wniosków. Jasnowidzenie może mieć różny charakter – od wizji nocnych po kontakt bezpośredni. Odmianą jasnowidzenia jest jasnosłyszenie, w którym informacje docierają w postaci dźwięku.