Drugie becikowe
Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, która przysługuje wszystkim rodzinom, opiekunom prawnym lub opiekunom faktycznym dziecka. Wysokość becikowego to z reguły tysiąc złotych. Jednak rodzice mogą ubiegać się również o dodatek z tytułu urodzenia dziecka, jeśli ich dochód netto nie przekracza kwoty 504 zł miesięcznie na osobę w rodzinie lub 583 zł miesięczne na osobę w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym. Jak otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego?
1. Becikowe z tytułu urodzenia dziecka
Jednorazowa zapomoga przysługuje na każde urodzone dziecko. Rodzice mogą się ubiegać o kolejne becikowe - na drugie dziecko, nawet jeśli otrzymali już pierwsze z tytułu urodzenia pierwszego dziecka. Pisemny
wniosek o becikowe składa się w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej - w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne. Wniosek musi wpłynąć do 12 miesiąca od urodzenia dziecka - wniosek złożony po upływie tego czasu nie jest rozpatrywany.
Do wniosku o becikowe należy dołączyć dokumenty:
- dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o przyznanie becikowego,
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument, potwierdzający datę urodzenia,
- pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało już pobrane becikowe. W przypadku, gdy rodzice dziecka mają inne adresy zameldowania, gmina może zażądać zaświadczenia z gminy drugiego rodzica, że nie ubiega się tam o zapomogę.
2. Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka
Wniosek o dodatek z tytułu urodzenia dziecka składa się u pracodawcy, który zatrudnia więcej niż 20 pracowników. Gdy osoba starająca się o zasiłek z tytułu urodzenia dziecka jest bezrobotna lub jej pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, wniosek należy złożyć do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wymagane dokumenty:
- kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny,
- skrócony odpis aktu urodzenia,
- orzeczenie o niepełnosprawności lub o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne,
- zaświadczenia z urzędu skarbowego stwierdzające wysokość dochodu rodzinnego,
- mogą być też wymagane inne dokumenty - wpływa na to sytuacja rodzinna. Wniosek należy złożyć do dnia ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jedynie osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Osobom niepobierającym tego zasiłku nie przysługuje dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Dodatek przyznawany jest matce, ojcu lub innemu opiekunowi prawnemu dziecka. Drugie becikowe może dostać też osoba, która jest faktycznym opiekunem malucha (pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło jeszcze roku, a jego prawni opiekunowie nie pobrali już dodatku).