Trwa ładowanie...

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Jak się przygotować?

Avatar placeholder
03.03.2020 17:23
Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019
Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019 (123rf.com)

Ekstremalna Droga Krzyżowa to duchowe przeżycie i indywidualna forma modlitwy. Znacząco różni się od zwykłej drogi krzyżowej. Pielgrzymi idą w ciemności, często samotnie, doświadczając bólu i pokonując własne słabości. Nie każdy jest w stanie przejść wyznaczoną trasę.

1. Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

EDK różni się od zwykłej Drogi Krzyżowej prowadzonej w Kościele, podczas piątkowych nabożeństw wielkopostnych. Trasę EDK zwykle pokonujemy sami. Dopuszczalne jest łączenie się w niewielkie grupy, nieprzekraczające 10 osób.

Grafika promujące Ekstremalną Drogę Krzyżową
Grafika promujące Ekstremalną Drogę Krzyżową (Mateusz Domański)

Nie ma z nami księdza, ani innego przewodnika, który prowadzi nas przez poszczególne stacje drogi krzyżowej. O tym, jak się do niej przygotować, rozmawiamy z Mateuszem Domańskim, liderem rejonu EDK Parczew.

Zobacz film: "Codziennie spaceruj przez 30 minut"

- Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest prowadzona głównie drogami polnymi, leśnymi, po terenie, gdzie możemy spodziewać się różnego rodzaju przeciwności. Projektując trasy omijamy drogi asfaltowe. Chcemy, żeby człowiek wyruszając w trasę EDK mógł zmierzyć się z trudnościami – mówi Mateusz Domański.

Mateusz wielokrotnie uczestniczył w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych. Jest też liderem rejonu EDK Parczew. Trasa przygotowana w tym roku przez oddział w Parczewie ma 43 km.

W zależności od organizatora trasa EDK może mieć od 20 km do nawet 144 km. To my decydujemy, jaką trasę jesteśmy gotowi przejść. Większość Ekstremalnych Dróg Krzyżowych organizowanych na terenie całego kraju wyrusza 12 kwietnia.

- Najtrudniejsze momenty w EDK to fakt, że jest noc. Idziemy samotnie, w ciszy, w zmiennych warunkach atmosferycznych i doświadczamy bólu, który ma pomóc nam w przeżyciu przemiany - tłumaczy Domański.

2. Jak przygotować się do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?

W EDK udział może wziąć każda osoba pełnoletnia. Osoby poniżej 18. roku życia potrzebują pisemnej zgody rodziców i pozostają pod ich opieką. Przygotowanie do EDK przypomina trochę przygotowanie do wyjścia na szlak w górach.

Należy zabrać ze sobą suchy prowiant. Najlepiej zaopatrzyć się w termos z gorącą herbatą, wodę, gorzką czekoladę, kanapki. Niezbędne są też ciepłe ubrania. Trasę pokonuje się w nocy, kiedy temperatura jest dużo niższa.

Warto zabrać ze sobą wygodne i wodoodporne buty, przystosowane do długich wędrówek. Możesz też korzystać z mapy z zaznaczonymi stacjami drogi krzyżowej, albo użyć aplikacji w telefonie.

- Pamiętajmy, że uczestnicząc w EDK sami ponosimy za siebie odpowiedzialność. Wydarzenie nie ma charakteru wydarzenia masowego. Warto pamiętać o zabraniu latarek i odblasków - dodaje Mateusz.

Przed wyruszeniem dobrze jest dokładnie sprawdzić trasę EDK, koniecznie też musimy zabezpieczyć sobie transport powrotny.

3. Dla kogo Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Tak naprawdę na EDK może pójść każdy. Trzeba być jednak przygotowanym na trudności, które spotkamy po drodze.

- Fizycznie jest ciężko, wiele osób przeżywa kryzys po 30 km, kiedy zaczynają nas mocno boleć nogi, nie mamy siły kontynuować drogi, zmagamy się z każdym metrem i wtedy opuszczamy swoją strefę komfortu.

Kiedy ją opuścimy to jesteśmy otwarci na nowe wyzwania, na przekraczanie siebie, a to daje nam szansę na podjęcie decyzji o zmianie swojego życia, na zbliżenie się do Boga, bo kiedy jest nam źle, kiedy nie możemy zrobić kolejnego kroku rozeznajemy wiarę, szukamy jej - tłumaczy Domański.

Co ważne, w EDK biorą udział nie tylko osoby wierzące. To dobre miejsce dla osób poszukujących, dla tych które są ''znudzone wiarą'', przeżywają kryzys i zastanawiają się czy jest dla nich miejsce w Kościele.

Trasy i gotowe rozważania znajdziecie na stronie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Co ciekawe organizatorzy zachęcają również do tego, żeby Ekstremalną Drogę Krzyżową pokonać w dowolnym czasie i miejscu. Każdy czas jest dobry na modlitwę i rozważania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze