Fetyszyzm - prawdy i mity
Fetyszyzm jest zaburzeniem preferencji seksualnych. Polega na preferowaniu jakiegoś konkretnego przedmiotu czy części ciała – są one niezbędne, aby osiągnąć orgazm. Nazwa ta wzięła się prawdopodobnie od portugalskiego feitici, co oznacza czary, urok, powab. Fetysz jest więc czymś pożądanym, czczonym.
O tym, czy dana preferencja jest zaburzeniem, czy jedynie urozmaiceniem życia seksualnego, decyduje między innymi to, czy występuje ona zawsze, przy każdym kontakcie, czy jest przez nas akceptowana, czy przeciwnie – przyczynia się do cierpienia. Kiedy Twoje upodobania seksualne powodują zablokowanie możliwości zakochania się lub stworzenia związku partnerskiego, zastanów się, czy nie zgłosić się do terapeuty. Z kolei pojedyncze zachowania perwersyjne mogą występować u osób, które nie są perwersyjne. Jeżeli dla obojga partnerów seksualnych dany przedmiot jest atrakcyjny, podniecający, jego wykorzystanie może być przyjemnym dodatkiem. Niestety, jeżeli dany fetysz działa tylko na jednego partnera, druga strona może poczuć się potraktowana przedmiotowo, mniej istotna niż wysokie szpilki czy pończochy. A fetyszysta za nic nie będzie chciał z nich zrezygnować
1. Najpopulraniejsze fetysze
Praktycznie każda część ciała czy przedmiot mogą stać się fetyszem. Wówczas bez jego obecności nie jest możliwy stosunek ani nawet masturbacja. To on sprawia, że szukamy partnerów o ściśle określonych cechach, krótkich włosach, wyłącznie niskich czy o mocnym owłosieniu. Jak do tego dochodzi? Nie zawsze udaje się to wytłumaczyć na podstawie odruchu warunkowego. Czasami bardzo trudno znaleźć okoliczności, które doprowadziły do skojarzenia danego bodźca z podnieceniem seksualnym. Bardzo popularnym fetyszem są stopy. Na przykład w Chinach kobieca stopa jest uważana za bardziej seksowną część ciała niż nogi czy piersi. Mogą to być także włosy, ubranie, określony rodzaj bielizny, cokolwiek, co z jakichś powodów umożliwia danej osobie osiągnięcie zaspokojenia seksualnego. Oczywiście każdy ma jakieś preferowane typy urody i charakteru potencjalnego partnera, ale dla fetyszysty liczy się jedna wyizolowana cecha. Osobowość, pozostałe części ciała nie mają znaczenia. Właściwie mogłyby nie istnieć. Ogranicza to repertuar zachowań seksualnych, a może i uniemożliwiać nawiązanie więzi emocjonalnej z partnerem seksualnym.
2. Narcyzm
Szczególnym rodzajem fetyszyzmu jest narcyzm. Źródłem podniecenia seksualnego jest własne ciało, własny penis, podziwianie swoich cech psychicznych. Może to być związane z zaburzeniem rozwoju, niedostatecznie wykształconą zdolnością do pokochania drugiego człowieka. Narcyz może stworzyć związek, ale tylko z kimś, kto darzy go podziwem i uwielbieniem. Właściwie nie kocha partnera, tylko jego podziw, jego miłość do narcyza, potwierdzającą atrakcyjność fetyszysty. Orgazm przeżywany przez partnera będzie odbierał jako potwierdzenie swoich wyjątkowych umiejętności seksualnych. Podniecenie partnera traktuje jako dowód swej urody. Prowadzi to do spłycenia kontaktów interpersonalnych, izolacji.