Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Gdy on nie chce dziecka

Avatar placeholder
09.11.2021 18:48
Gdy on nie chce dziecka
Gdy on nie chce dziecka (Shutterstock)

On nie chce dziecka, a ty chciałabyś już zostać matką. Twój zegar biologiczny tyka i wiesz, że to najlepszy czas na maluszka. Twój partner jednak nie spieszy się z powiększeniem rodziny, a gdy próbujesz z nim o tym porozmawiać, unika tematu jak ognia. W dzisiejszych czasach wiele rodzin wcale nie zakłada posiadania potomstwa. Niektórzy odkładają decyzję o dziecku do czasu, kiedy zdobędą odpowiedni status społeczny, dorobią się i jak to się mówi – będą na swoim. Jeśli pojawia się różnica zdań w kwestii powiększenia rodziny, często jest to sprawdzian dla związku. Dlaczego decyzja o dziecku jest odraczana przez wielu mężczyzn?

spis treści

1. Decyzja o poczęciu dziecka

Narodziny potomstwa zmieniają sytuację małżeństwa i dlatego decyzja o dziecku powinna być przemyślana. W końcu dziecko absorbuje wiele czasu, trzeba się nim opiekować, wychowywać je, przez przynajmniej pierwszy rok życia być z nim prawie 24 godziny na dobę – karmić, przewijać, myć, kołysać do snu itd. Dziecko to nowy członek rodziny, na którego utrzymanie trzeba łożyć.

Dlatego niektórzy młodzi małżonkowie zwlekają z posiadaniem potomstwa, ponieważ zdają sobie sprawę, że na dziecko po prostu ich jeszcze nie stać pod względem finansowym. Choć psychicznie czują się już dojrzali, by zostać rodzicami, to budżet domowy ogranicza ich możliwości powiększenia rodziny.

Ponadto, narodziny dziecka wiążą się często z koniecznością porzucenia przez młodą matkę pracy i zajęcia się niemowlęciem w domu, co również dla niektórych rodzin oznacza zmniejszenie zaplecza finansowego. Decyzja o dziecku musi być zatem przemyślana przez obie strony i wzajemnie przedyskutowana. Gdy jednemu z was spieszy się z powiększeniem rodziny, a drugie nie jest na to gotowe, często wybucha konflikt. Co zrobić, by go rozładować?

2. Co robić, gdy mąż nie chce dziecka?

Narodziny dziecka wymagają świadomej zgody obojga rodziców. Jeśli pozbawisz męża prawa do decyzji o dziecku i na siłę uczynisz go ojcem, wszyscy możecie na tym ucierpieć. Twój partner poczuje się wykorzystany i poniżony. Może nie zaakceptować poczętego dziecka, a do ciebie na pewno straci zaufanie.

Zacznie okazywać niechęć, a nawet wrogość. Wasze małżeństwo może powoli zacząć się rozpadać. Dziecko ma cementować związek, a nie go niszczyć. Jednak gdy decyzja o dziecku jest wymuszona na jednej ze stron, nie wróży to nic dobrego. Wzajemne pretensje i oskarżenia doprowadzają często do poważnych konfliktów. Mąż może zacząć uciekać od problemu i zostawiać cię samą w domu. W najgorszym wypadku spakuje walizki i po prostu odejdzie. Nie podejrzewaj go od razu o egoizm – sprawa może być bardziej skomplikowana niż myślisz.

Zanim zaczniesz kolejną kłótnię, zastanów się, co może być powodem jego uporu. Być może twój mąż ma złe doświadczenia z dzieciństwa – może nie był kochanym dzieckiem albo wychowywał się w domu, w którym nie okazywano uczuć, nie nauczono go kochać. Dziecko dla faceta może kojarzyć się z obciążeniem – ileż nasłuchał się o wyrzeczeniach i rodzicielskim poświęceniu. Być może chce jeszcze pożyć dla siebie i boi się zaburzenia równowagi, która panuje między wami. Może czuje strach przed tym, że dziecko mu ciebie odbierze, bo poświęcisz swój czas tylko maluchowi i nie będziesz już miała siły na pracę nad związkiem.

Może istnieje inny ukryty lęk, o którym partner nie chce mówić. Może mąż obawia się, że powtórzy błędy swoich rodziców i będzie kiepskim ojcem. Dlatego woli nie być nim wcale. Być może obawia się, że nie sprosta obowiązkom rodzica lub martwi się, że nie dacie sobie rady, kiedy on zostanie jedynym żywicielem rodziny. Musicie odłożyć na bok wzajemne pretensje, wyciszyć emocje i spokojnie porozmawiać. Szczera rozmowa jest w związku najważniejsza. Poproś męża, by wyjaśnił ci powody, dla których nie chce mieć dziecka. Powiedz mu, że zawsze marzyłaś o rodzinie i dzieciach i że związałaś się z nim, bo uznałaś, że będzie dla nich najwspanialszym na świecie ojcem oraz opiekunem.

Bądź wobec męża szczera i nie każ go za to, co czuje. Nie oceniaj jego obaw. Pamiętaj, że jeśli chcecie być razem, musicie wypracować kompromis. Daj mu czas, by dojrzał do decyzji o dziecku. Powiedz jednak, że ty nie zrezygnujesz ze starań o potomstwo. Pamiętaj też, by nie wciągać w wasze intymne sprawy rodziny czy przyjaciół. To, co dzieje się w waszym życiu seksualnym, powinno być przestrzenią, którą umiecie zachować tylko dla siebie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze