Trwa ładowanie...

Hejt - czym jest, przyczyny, konsekwencje, jak z nim walczyć

Avatar placeholder
03.04.2023 14:49
Hejt najpowszechniejszy jest w internecie
Hejt najpowszechniejszy jest w internecie (iStock.com/KatarzynaBialasiewicz)

Hejt jest zjawiskiem obecnym nie tylko w Internecie, ale i w życiu osobistym. Polega on na negatywnych i agresywnych komentarzach w Internecie lub wrogim odnoszeniu się do jakiś tematów lub osób. Jak objawia się hejt, jak sobie z nim radzić i jakie są konsekwencje hejtu?

spis treści

1. Czym jest hejt?

Hejt to pełne nienawiści działania, które przede wszystkim odnoszą się do Internetu. Hejt może być skierowany ku jednej osobie, przedstawicielom konkretnego narodu czy osobom o innym światopoglądzie niż hejter. Dosłownie każdy może stać się obiektem hejtu.

Hejt to nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają osobę o odmiennym zdaniu, to także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Treści publikowane przez hejterów nie posiadają żadnej wartości i mają na celu sprawienie przykrości danej osobie.

Hejterzy gardzą innymi osobami w Internecie, a można te działania zobaczyc chociażby w postach na Facebooku czy Instagramie. Hejt można znaleźć też na forach dyskusyjnych, dotyczących polityki, światopoglądu, czy problemów społecznych. Bardzo rzadko jest widoczny na forach hobbystycznych czy specjalistycznych.

Zobacz film: "Wróblewska atakuje hejterów: "Wylewają z siebie jad i zawiść. Mają kompleksy""

Kto jest hejtowany? Okazuje się że hejtowana jest co czwarta osoba w Internecie. Aż 11 procent internautów przyznaje, że zdarza im się hejtować w sieci.

Naucz się kontrolować negatywne emocje
Naucz się kontrolować negatywne emocje [6 zdjęć]

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu zmianę wzorców myślenia, zachowania i emocji. Często

zobacz galerię

2. Przyczyny hejtu

Ludzie są zdolni do czynienia zła, dowodzi temu eksperyment Milgrama, który badał posłuszeństwo wobec autorytetów. Został on przeprowadzony na początku lat 60. XX wieku.

Jego celem było sprawdzenie czy naród niemiecki ma szczególne predyspozycje do okrucieństwa i posłuszeństwa. Eksperyment pokazał, że ludzie są bardzo podatni na sugestie i chętnie stają się okrutni. Podobnie jest w Internecie. Jeżeli grupa hejtuje, dołączamy do tej grupy i piętnujemy osobę.

Hejtujemy ponieważ jesteśmy anonimowi, a w Internecie robimy to za pomocą słowa pisanego. Nie ma tutaj bezpośredniego kontaktu, możemy schować się za nickiem czy zdjęciem. Taka sytuacja ułatwia nam możliwość obrażania osób w Internecie.

Ofiarami hejtu nie są tylko konkretne osoby. Mogą być to także grupy ludzi. Ofiarami hejtu stają się mniejszości narodowe i religijne. Również przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz osoby o odmiennym kolorze skóry stają się obiektami hejterów.

Przyczyną hejtu bardzo często jest zazdrość, niezadowolenie ze swojego życia oraz przykre doświadczenia, które mają miejscu w życiu hejtera. W ten sposób hejter chce sobie i innym coś udowodnić.

3. Konsekwencje hejtu

Konsekwencje hejtu przede wszystkim odczuwa ofiara hejtu. Takie napiętnowanie w Internecie skutecznie obniża jej poczucie wartości, a czasami może doprowadzić także do problemów zdrowotnych.

Osoba, która jest ofiarą hejtu żyje w bardzo dużym stresie. Może cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, a nawet próby samobójcze.

4. Jak walczyć z hejtem?

Metody są bardzo różne. Najlepiej nie czytać negatywnych opinii i nie wchodzić z takimi osobami w dyskusję. Wówczas hejterzy mogą się znudzić i zwyczajnie dać sobie spokój.

Skutecznym sposobem może być zablokowanie konta hejtera. Tak aby nas i naszej aktywności nie widział. Można również zgłaszać takie konto administratorom oraz właścicielom portali społecznościowych, którzy mogą zablokować lub usunąć hejtera.

Skuteczna walka z hejtem jest bardzo trudna, ale możliwa. Ważne jest aby ludzi uświadamiać czym jest hejt, jak się przejawia i co mogą zrobić jeżeli są świadkami hejtu.

Hejter nie jest bezkarny. Taka osoba może być sądzona za zniesławienie i może otrzymać karę grzywny, a nawet być pozbawiona wolności do lat dwóch.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze