Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Hipnoza regresyjna i dynamiczna - na czym to polega i czym się różni

Avatar placeholder
16.07.2024 13:26
Hipnoza to możliwość wejścia wgłąb świadomości
Hipnoza to możliwość wejścia wgłąb świadomości (123rf)

Istnieją różne rodzaje hipnozy. Jest hipnoza regresyjna, hipnoza Ericksonowska, hipnoza transgresyjna i hipnoza dynamiczna. Każdy z tych rodzajów nieco różni się od siebie i służy do inych celów. Nie każdy człowiek podatny jest na działanie hipnozy, jednak zwykle przynosi ona spektakularne efekty i pomaga w leczeniu wielu kłopotów natury psychonerwicowej.

spis treści

1. Czym jest hipnoza regresyjna

Hipnoza regresyjna to stan, który umożliwia przypomnienie sobie przeszłych wydarzeń, każdej chwili, myśli, uczucia, obrazu. Jest stosowana jako metoda rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w ciężkich przeżyciach z okresu dzieciństwa. Osoba poddana hipnozie regresyjnej nie tylko szczegółowo analizuje minione wydarzenia, ale znajduje się w odmiennym stanie świadomości i uaktywnia swój potencjał, by myśleć bardziej przejrzyście.

Wielu ludzi nie ufa hipnozie, boi się jej, nie docenia jej możliwości i skuteczności. Hipnoza natomiast jest o wiele bezpieczniejsza niż niejeden środek farmakologiczny, bo nie ingeruje w tożsamość ani umysł człowieka. Ona wykorzystuje niezbadaną moc podświadomości. Aby zrozumieć sens hipnozy regresyjnej, należy wiedzieć, co to jest regresja.

Regresję w psychologii definiuje się jako powrót do zachowań charakterystycznych dla wcześniejszych okresów rozwojowych. Regresja może być mechanizmem obronnym i pojawić się np. w wyniku stresu. Człowiek wówczas staje się infantylny, zachowuje się jak dziecko i czuje się jak dziecko. Regresję mogą wywołać też różne techniki hipnotyczne, czyli podawanie konkretnych sugestii przez hipnotyzera lub przez samego zainteresowanego w przypadku autohipnozy.

Zobacz film: "Czy "Hipnoza" pomoże Ewelinie pokonać strach przed wężami?"

Regresja hipnotyczna, prowokowana przez hipnotyzera, to jedna z metod terapeutycznych, która pozwala na powolne cofanie się pamięcią do czasu, kiedy zaistniało traumatyczne zdarzenie i pomaga w „naprawie śladu pamięciowego” oraz usunięciu blokady, która uniemożliwia czerpanie satysfakcji z życia.

2. Hipnoza regresyjna a przeżycia na pograniczu śmierci

Hipnoterapeuci zwracają uwagę na zjawisko, kiedy pacjenci podczas hipnozy odnajdują trudne doświadczenia w życiach poprzednich. Nie zastanawiają się wówczas, czy takie poprzednie życia rzeczywiście były, ale koncentrują się na opisie relacji pacjentów. Okazuje się, że przebieg zdarzeń prezentowany przez osoby zahipnotyzowane, przeprowadzone przez koniec jednego ze swoich poprzednich żyć, jest bardzo podobny do doświadczeń z pogranicza śmierci, opisywanych przez ofiary traumy w krytycznym stanie lub pacjentów, którzy przeżyli śmierć kliniczną.

Hipnoza regresyjna pozwala jednak na coś więcej – umożliwia całościowy opis rzeczywistości, w której dusze przebywają między narodzinami a śmiercią. Opis świata dusz jest niezależny od uprzedzeń, wiary czy systemu przekonań zahipnotyzowanego. Tak samo opisują go buddyści, ateiści, chrześcijanie czy muzułmanie.

Ciekawostką jest fakt, że najbardziej wyczerpujący opis świata dusz podają osoby zahipnotyzowane, które wcale nie potrzebują pomocy psychologicznej czy terapeutycznej – ludzie stabilni emocjonalnie, o mocnej osobowości, wrażliwi, otwarci na nowości, empatyczni i pogodni. Hipnoza i autohipnoza dają wiele możliwości samopomocy.

Szkoda, że ludzie kultury Zachodu tak rzadko doceniają potencjał swojego umysłu i szukają ukojenia poza sobą, np. w nieograniczonej ilości lekarstw, tabletek, niezliczonych litrach wypitej kawy czy narkotykach.

3. Co to jest hipnoza dynamiczna

Hipnoza dynamiczna łączy w sobie cechy wielu innych metod hipnoterapii. Polega na wykorzystaniu hipnozy klasycznej, technik NLP oraz autohipnozy z „Kluczem”, której twórcą jest Chasaj Alijew. Jeżeli odkryjesz w sobie swoisty kod dostępu do podświadomości, będziesz potrafił wpływać na decyzje, emocje lub zachowania innych. Ponadto zdobędziesz umiejętność samoregulacji własnych emocji i zachowania, np. będziesz zdolny opanować strach.

4. Co musisz wieczieć o hipnozie

Hipnoza jest naukowo sprawdzoną i skuteczną techniką terapeutyczną. Jest to proces, w którym jedna osoba odpowiada na zalecenia wydawane przez inną osobę (hipnotyzera) w celu wywołania doświadczeń obejmujących zmiany w percepcji, pamięci i dobrowolnej kontroli działania. Osoba zahipnotyzowana musi być zrelaksowana, odprężona, gdyż wówczas jest bardziej podatna na sugestie hipnotyzera.

Pierwszą rzeczą, którą musisz wyznaczyć, to cel hipnozy – musisz go jasno określić, aby całość „zabiegu” była skuteczna. Nie próbuj rozwiązywać kilku problemów podczas jednej sesji, z reguły nie jest to możliwe, możesz przez to osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Jak więc powinno się mówić i sugerować, aby terapia okazała się skuteczna? Trzeba mówić jasno i otwarcie, aby słowa łatwo trafiały do drugiej osoby.

Podczas wykonywania sesji hipnozy upewnij się, że nic nie zakłóci seansu, sprawdź, czy telefon jest wyłączony lub drzwi zamknięte. Można położyć się na łóżku lub usiąść na krześle. Skup swoją uwagę na punkcie nieco powyżej poziomu oczu. Weź kilka głębokich oddechów podczas powtarzania „słów mantry” dla siebie. Wyobraź sobie, że pozbywasz się negatywnych emocji tkwiących w tobie i zastąp je oddechem. Zamknij oczy i spróbuj skoncentrować się na kilku (3 do 5) dźwiękach, które można usłyszeć, np. śpiew ptaków, szum wiatru, stukanie deszczu o dach itp.

Wchodzisz w podświadomość, wyobrażając sobie, że idziesz w dół okrągłymi schodami do pięknego ogrodu, który czeka na ciebie na końcu wędrówki. Podczas każdego kolejnego kroku wyobraź sobie chmury – wtedy poczujesz się bardziej zrelaksowany i wszystkie wątpliwości stopniowo cię opuszczą aż do ostatniego kroku, gdy postawisz stopę na zielonym trawniku. Powinieneś teraz czuć się odprężony, aby rozpocząć powtarzanie sugestii. Powtórz trzy razy każdą sugestię z krótką przerwą.

Kiedy skończysz, wyobraź sobie, że powoli wchodzisz z powrotem na górę po schodach. Teraz seans hipnotyczny kończy się i jesteś z powrotem w zwykłym stanie umysłu. Jeżeli uważasz, że hipnoza może pomóc w osiągnięciu celu, koniecznie ją wypróbuj. W zależności od potrzeb możesz ją przekształcić i regularnie stosować dla własnego doskonalenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze