Trwa ładowanie...

Jakie prezenty kupują Polacy?

 Sylwia Stachura
16.12.2014 12:37
Jakie prezenty kupują Polacy?
Jakie prezenty kupują Polacy? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Materiały prasowe

Obdarowywanie się prezentami to element świątecznej tradycji. Pod choinką umieszczamy podarunki dla bliskich i przyjaciół, aby sprawić im radość i pokazać swoją troskę. Jakie prezenty najczęściej kupujemy?

spis treści

1. Jakie prezenty cenimy?

Serwis PrezentMarzen.com zbadał zwyczaje prezentowe Polaków, by przekonać się, jakie prezenty najchętniej sprawiamy innym. Dla większości z nas funkcjonalność i praktyczność są głównymi atutami przy wyborze odpowiedniego podarunku. Pragmatyczna natura każe nam więc wydawać pieniądze na prezenty, które nie tylko ucieszą, ale również będą użyteczne. Często jednak wybieramy zaskakujące i oryginalne podarunki, by sprawić niespodziankę bliskim. Co zmieniło się w ostatnich latach? Wyniki badań wskazują, że zaczęliśmy częściej ofiarowywać prezenty w formie niematerialnej, np. vouchery na różne rodzaje aktywności czy karty podarunkowe, które można wykorzystać według własnych upodobań.

Kiedy decydujemy się na prezent w formie niezwykłego przeżycia, zwykle kierujemy się zainteresowaniami danej osoby. Dla mężczyzn wybieramy przejażdżkę wyścigowym autem, lot paralotnią lub skok na bungee. Chętnie obdarowujemy innych kursami sportowymi, np. nauką jazdy konnej, tańca czy sportów walki. Kobiety lubią dostawać zaproszenia do spa, na masaż lub kurs kulinarny. Popularne są również prezenty dla dwojga, czyli aktywności dla par, takie jak wspólne wyjazdy, degustacje wina czy romantyczne kolacje.

2. Co sprawia nam najwięcej trudności przy kupowaniu prezentów?

Zdecydowana większość z nas (72%) woli otrzymywać podarunki, niż sprawiać je innym. Niechęć może wynikać z tego, że kupowanie prezentów wiąże się z wieloma problemami. Do najczęstszych należy brak pomysłu na prezent, co skutecznie odbiera nam ochotę na świąteczne zakupy. Bywa również, że ogranicza nas napięty budżet. Coraz więcej Polaków skarży się również, że zwyczajnie nie mają czasu na zakupy, przez co sprawianie prezentów nie jest dla nich przyjemnością, a obowiązkiem, który muszą zmieścić w swoim napiętym grafiku.

3. Zakupy z wyprzedzeniem czy na ostatnią chwilę?

Wyniki sondy wyraźnie pokazują, że świąteczne zakupy zostawiamy na ostatnie dwa tygodnie przed Świętami. Nie planujemy z wyprzedzeniem podarunków, polegając na świątecznej ofercie w sklepach i centrach handlowych.

Widać jednak, że zmienia się sposób robienia zakupów. Zakupy internetowe cieszą się wielką popularnością i więcej z nas (39%) preferuje tę formę świątecznych zakupów niż tradycyjne szukanie podarunków w centrach handlowych (29%). Zakupy online mają wiele zalet – pozwalają zaoszczędzić czas, oferują szeroki asortyment i konkurencyjne ceny. Nic dziwnego, że Polacy chętnie korzystają ze sklepów internetowych.

4. Ile wydajemy na prezenty i komu je kupujemy?

Prawie połowa respondentów (41%) wydaje na podarunek kwotę między 50 a 100 złotych. Osoby kupujące drogie prezenty, powyżej 300 złotych, są w mniejszości – stanowili zaledwie 9% wszystkich ankietowanych. Tradycja obdarowywania się wzajemnie upominkami jest wciąż żywa. Prezenty zwykle kupujemy partnerom, rodzicom, dzieciom i przyjaciołom.

Ankieta dotycząca zwyczajów prezentowych Polaków pokazuje, że kupowanie upominków wciąż jest ważnym elementem przedświątecznych przygotowań. Dla wielu z nas to jedyna okazja w roku, by sprawić przyjemność bliskim osobom. Co się zmienia? Głównie sposób robienia zakupów oraz rodzaj prezentów – coraz częściej decydujemy się na zakupy przez Internet i szukamy niestandardowych prezentów w formie ciekawych przeżyć i aktywności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze