Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Sadowska

Małżeństwo czy wspólne mieszkanie – co jest lepsze dla naszego zdrowia?

 Magdalena Pietras
19.02.2015 08:41
Małżeństwo czy wspólne mieszkanie – co jest lepsze dla naszego zdrowia?
Małżeństwo czy wspólne mieszkanie – co jest lepsze dla naszego zdrowia? (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Zawarcie związku małżeńskiego czy życie „na kocią łapę”? Wybór nie jest prosty. Jeśli nie wiecie, jak pokierować swoje życie, być może decyzję ułatwią wam wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych (Uniwersytet w Wirginii). Okazuje się, że jedna z tych form bycia w związku znacznie lepiej wpływa na nasze zdrowie.

spis treści

1. Związek dla zdrowia

W badaniach wzięły udział małżeństwa heteroseksualne i homoseksualne (nie miały one formalnie potwierdzonego związku, ponieważ w stanie, w którym przeprowadzono badanie, jest to nielegalne, jednak uważały one swój związek za małżeński) oraz osoby żyjące w konkubinacie. Wyniki zostały potwierdzone za pomocą rezonansu magnetycznego.

Na początku sprawdzono mężatki. Podczas badania odczuwały impulsy elektryczne, które powodowały lekki ból. W tym czasie mógł być obok nich mąż, ktoś obcy lub pozostawały same. Kobiety znacznie lepiej znosiły to przykre doświadczenie, gdy miały obok siebie swoich mężów.

Następnie badaniu zostało poddanych więcej małżeństw (tym razem również te homoseksualne) oraz osoby będące w „wolnych” związkach. Okazało się, że pary nieformalne gorzej przeszły ten eksperyment. Reagowały większym stresem w związku z zagrożeniem, jakim był impuls elektryczny widziany na ekranie komputera. Po prostu nie czuły się do końca pewne w towarzystwie swojego partnera. Czuły też, że nie do końca mogą mu zaufać. Związek „na kocią łapę” nie wymaga aż tak dużego zaangażowania, jak małżeństwo – stąd zapewne te różnice. Czujemy się lepiej, gdy część swoich zmartwień, stresów i smutków możemy powierzyć osobie całkowicie oddanej. Takie wyniki potwierdziły się zarówno u par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych.

2. Wziąć ślub czy nie?

Powyższe badania przemawiają jednoznacznie za zawarciem małżeństwa. To jednak nie wszystko. Małżeństwo ułatwia załatwiane wielu formalności. Łatwiej możemy wziąć kredyt, a w razie choroby czy wypadku można bez większych problemów uzyskać informacje na temat stanu zdrowia partnera. W sytuacji, gdy dojdzie do rozstania, majątek dzielony jest na pół – bez względu na to, jaki był wkład w to małżonków. Nie oszukujmy się – małżeństwa są po prostu lepiej odbierane przez społeczeństwo. Minusem związku małżeńskiego są z pewnością formalności, których należy dokonać, jeśli chcemy wziąć rozwód.

Pamiętajmy jednak, że ta decyzja należy tylko i wyłącznie do nas. Warto jednak przed jej podjęciem wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze