Znaczenie optymizmu w leczeniu bólu
Naukowcy z Oxford University przeprowadzili badania, które potwierdzają znaczenie odpowiedniego nastawienia w leczeniu bólu. Według nich poprzez manipulację pacjentem możliwe jest zmniejszenie lub zwiększenie przeciwbólowego działania leku...
1. Badanie zależności między nastawieniem a odczuwanym bólem
Brytyjscy uczeni przeprowadzili eksperyment na 22 ochotnikach, którym sprawiano ból poprzez podgrzewanie stóp. Uczestnicy badania określali poziom bólu według skali od 1 do 100. W trakcie badania podłączeni byli do kroplówek, dzięki czemu można było im podawać leki bez ich wiedzy. Odczuwany poziom bólu wynosił średnio 66. W momencie, gdy badanym podano lek przeciwbólowy, poziom bólu spadł do 55. Gdy uczestników powiadomiono o tym, że otrzymują lek, poziom bólu jeszcze bardziej się obniżył (do 39). Z kolei w chwili, gdy pacjentów poinformowano, iż nie otrzymują już leku (chociaż w rzeczywistości wciąż do dostawali), odczuwany poziom bólu wzrósł do 64.
2. Znaczenie badania
Jak udało się ustalić naukowcom, przy pozytywnym nastawieniu aktywowany jest obszar obręczowo-czołowy oraz ośrodki podkorowe, z kolei hipokamp i kora czołowa przyśrodkowa odpowiada za negatywne nastawienie. Odkrycie badaczy wskazuje jak duże znaczenie w leczeniu bólu ma odpowiednie nastawienie. Wyniki badania mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu chorych oraz w badaniach klinicznych nad nowymi lekami. Wskazują również jaki jest możliwy powód nieskuteczności wielu terapii.