Orgazm bez wytrysku u mężczyzn – co warto o nim wiedzieć?
Orgazm bez wytrysku, czyli suchy orgazm, może zaskoczyć i wprawić w zakłopotanie, choć czasem jest efektem… treningu. Na czym polega zjawisko? Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? Jak jej zapobiegać?
1. Czym jest orgazm bez wytrysku u mężczyzn?
Orgazm bez wytrysku, inaczej suchy orgazm, czyli osiągnięcie przez mężczyznę orgazmu bez ejakulacji nie zawsze jest zaskakujące, choć zwykle bywa. Niektórzy mężczyźni pracują nad takimi rozwiązaniami, by móc osiągać wielokrotne orgazmy bez konieczności wytrysku. Nauka dochodzenia do orgazmu bez ejakulacji jest elementem treningu seksu tantrycznego.
2. Męski orgazm a wytrysk
Orgazm, będący momentem największej rozkoszy seksualnej, jest mimowolnym uwolnieniem napięcia powstałego w wyniku podniecenia seksualnego. Stan najwyższej ekstazy jest odczuwany jako fala płynąca rytmicznie z okolicy narządów płciowych, która obejmuje całe ciało.
Szczytowanie trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Towarzyszy mu szereg reakcji fizjologicznych. Objawy orgazmu u mężczyzn to zwykle wytrysk nasienia, przyspieszony oddech, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, uczucie oblewającego gorąca, mimowolne skurcze mięśni, a także wydawanie westchnień (choć nie jest to regułą).
Zmiany zachodzą także w mózgu: wzrasta amplituda i następuje spowolnienie fal mózgowych.
Wytrysk, nazywany ejakulacją, jest regulowany przez ośrodkowy układ nerwowy. To nic innego jak wydostanie się spermy na zewnątrz męskich narządów płciowych.
Dzieje się tak wskutek pobudzenia podczas stymulacji seksualnej. Jak do tego dochodzi? Nasienie z najądrzy przedostaje się do nasieniowodów, a następnie do cewki moczowej.
Stąd jest wypychane na zewnątrz. Istnieje związek pomiędzy natężeniem rozkoszy a siłą ejakulacji. Zwykle gdy nasienie wycieka z cewki moczowej, towarzyszy mu jedynie uczucie redukcji napięcia seksualnego.
Brak wytrysku na ogół nie jest sytuacją pożądaną. Zwykle podczas męskiego orgazmu, który jest fizjologiczną reakcją na pobudzenie członka, wytrysk nasienia się pojawia. Przekonanie jednak, że orgazm i wytrysk są nierozłączne, to mit. Zdarza się bowiem:
- wytrysk bez orgazmu,
- wytrysk bez erekcji,
- orgazm bez erekcji,
- orgazm bez ejakulacji,
- wytrysk wsteczny (nasienie zostaje wepchnięte do pęcherza, nie wypływa z prącia).
3. Jakie są przyczyny braku wytrysku?
Problem suchego wytrysku może się pojawiać w różnych sytuacjach, zarówno podczas zbliżenia ze stałą partnerką, jak i nową, tak sporadycznie, jednorazowo, jak i często. Uznaje się, że brak wytrysku jest jednym z najczęstszych rodzajów problemów seksualnych.
Co może być przyczyną suchego wytrysku? Podłoża zjawiska upatruje się w:
- czynnikach psychogennych, na przykład urazach psychicznych, przyzwyczajeniu do masturbacji, braku stymulacji seksualnej, utracie zainteresowania partnerką, niehigienicznym stylu życia, stresie, konflikcie z partnerką, lęku przed ciążą partnerki,
- czynnikach organicznych, takich jak choroby, leki i używki, urazy, zabiegi chirurgiczne na miednicy i kroczu, przerost prostaty, uszkodzenie szyjki pęcherza, za suche orgazmy może odpowiadać niedobór testosteronu,
- innych, na przykład dewiacjach czy ukrywaniu swojej orientacji seksualnej.
4. Leczenie orgazmu bez wytrysku
Suchy wytrysk nie jest niczym nadzwyczajnym. Zdarza się wielu mężczyznom. Jeżeli przytrafia się sporadycznie, nie jest zjawiskiem niepokojącym. Problemem może być sytuacja, gdy orgazmy bez wytrysku powtarza się regularnie.
Wówczas warto wybrać się do lekarza, najlepiej seksuologa lub urologa. Bardzo ważne jest ustalenie źródła problemu. Wówczas możliwe jest znalezienie rozwiązania. Leczenie suchego orgazmu zależy od przyczyny i od skali problemu.
W terapii orgazmu bez wytrysku u mężczyzny stosuje się różne rozwiązania. Czasem leczenie jest konieczne, niekiedy nie. Trzeba pamiętać, że głównym problemem, jaki powoduje suchy orgazm jest zmniejszenie męskiej płodności.
Ponadto brak ejakulacji może spowodować bóle okolicy krocza, wywołane gromadzeniem wydzieliny sterczowej. Innym problemem jest niska samoocena. W terapii orgazmu bez wytrysku proponuje się takie rozwiązania jak:
- zmiana techniki stymulacji seksualnej, stosowanie stymulacji z zewnątrz,
- psychoterapia indywidualna,
- psychoterapia par,
- edukacja seksualna na temat czynników przyspieszających wytrysk,
- poradnictwo na temat wprowadzenia konkretnych technik w danym przypadku,
- leczenie farmakologiczne, czyli leki pobudzające wytrysk,
- leczenie chirurgiczne (na przykład wówczas, gdy przyczyną problemu jest uszkodzenie szyjki pęcherza).