Trwa ładowanie...

Płodność kobiety

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 09.09.2014 13:59
Płodność kobiety
Płodność kobiety (Zdjęcie autorstwa: J.K. Califf / CC BY-SA 2.0)

Płodność kobiety to jej zdolność do poczęcia dziecka. Jeśli kobieta przez rok często uprawia seks bez zabezpieczenia i nie zachodzi w ciążę, jest to oznaką problemów z płodnością. Do ich wystąpienia przyczyniają się liczne czynniki, między innymi problemy zdrowotne, wiek kobiety oraz jej tryb życia. Nie sposób wpłynąć na wszystkie czynniki powodujące niepłodność, ale możliwa jest poprawa płodności dzięki kilku zmianom w trybie życia.

1. Wiek a płodność kobiety

Z upływem czasu płodność kobiety maleje. Statystyki są nieubłagane – niepłodność dotyka 7% kobiet w wieku 20-24 lata, 9% pań w przedziale wiekowym 25-29 lat oraz 15% kobiet w wieku 30-34 lata. Odsetek kobiet, które w wieku 35-39 lat mają problemy z poczęciem dziecka wynosi aż 22%. Natomiast w przypadku pań w przedziale wiekowym 40-44 lata trudności z zajściem w ciążę mają miejsce u 29% kobiet. Wiek z całą pewnością ma wpływ na płodność kobiety, ale jest tylko jednym z czynników, które zmniejszają szanse na udane poczęcie. Należy uświadomić sobie, że niepłodność może dotknąć pań w każdym wieku. Dwudziestokilkuletnie świeżo upieczone mężatki również mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Wówczas warto poszukać profesjonalnej pomocy i zwiększyć swoje szanse na upragnione dziecko.

Na wystąpienie problemów z płodnością wpływają także inne czynniki. Są to: zaburzenia owulacji, uszkodzone jajowody, endometrioza oraz problemy z macicą. Również niezdrowy tryb życia zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

2. Jak zwiększyć szanse na dziecko?

Aby poprawić swoją płodność, warto utrzymywać właściwą wagę. Duża nadwaga może bowiem wpłynąć na produkcję estrogenu i uniemożliwić owulację. Prawidłowa waga może zwiększyć częstotliwość owulacji i prawdopodobieństwo ciąży. Ważny jest także stan zdrowia całego organizmu, zwłaszcza narządów płciowych. Choroby przenoszone drogą płciową, na przykład chlamydia oraz rzeżączka, mogą uszkadzać jajowody. Ryzyko zakażenia jest większe u osób, które uprawiają seks bez zabezpieczenia z wieloma partnerami, dlatego kobiety starające się o dziecko powinny ograniczyć się do kontaktów z jednym, sprawdzonym partnerem. Jednak nawet monogamiczna relacja nie jest równoznaczna z brakiem dolegliwości. Aby wykryć je możliwie wcześnie, należy regularnie badać się.

Duże znaczenie dla płodności kobiety ma jej tryb życia. Panie, które chcą zajść w ciążę powinny rzucić palenie, które uszkadza szyjkę macicy oraz jajowody i przyspiesza starzenie jajników. Palenie papierosów zakłóca produkcję estrogenu i może zwiększać ryzyko wad genetycznych u płodu. Istotna jest również rezygnacja z alkoholu. Spożywanie napojów wyskokowych w dużych ilościach zwiększa ryzyko zaburzeń owulacji, ale nawet niewielkie dawki alkoholu mogą zmniejszać szanse na poczęcie. Także nadmiar kofeiny może zniweczyć starania o dziecko. Zbyt duże jej ilości mogą zwiększać produkcję estrogenu, zmniejszać jego metabolizm i przyczyniać się do uszkodzeń jajowodów oraz endometriozy. Aby chronić swoją płodność, kobiety powinny ograniczyć się do 900 miligramów kofeiny dziennie, przy czym należy pamiętać, że znajduje się ona nie tylko w kawie, ale i w herbacie, czekoladzie, napojach gazowanych oraz energetycznych.

Jeśli kobieta próbuje zajść w ciążę, powinna zadbać także o swój poziom stresu. Umiejętność radzenia sobie z napięciem i kontrolowania wpływu stresu na życie jest absolutnie konieczna. Nawet niewielki stres może bowiem wpływać negatywnie na płodność. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia fizyczne, ale nie należy przesadzać z ich intensywnością. Zbyt forsowny wysiłek może zmniejszyć produkcję progesteronu i uniemożliwić owulację. Siedem godzin ćwiczeń w tygodniu to maksimum dla kobiet starających się o dziecko. Potencjalne matki powinny również ograniczyć swoją styczność z substancjami toksycznymi.

Jeżeli planujesz ciążę i martwisz się, czy twój tryb życia nie wpłynie niekorzystnie na twoją płodność, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista doradzi ci, jak zwiększyć swoje szanse na dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze