Trwa ładowanie...

Pojawiają się po stosunku. Tak reaguje ciało kobiety

Avatar placeholder
08.07.2024 20:23
Znak, że oksytocyna się uwalnia. Tak reaguje ciało kobiety po zbliżeniu
Znak, że oksytocyna się uwalnia. Tak reaguje ciało kobiety po zbliżeniu (Getty Images)

Jakie dolegliwości po stosunku są naturalną reakcją naszego ciała, a jakie powinny zapalać lampkę ostrzegawczą? O niektórych wiele kobiet nie ma pojęcia.

spis treści

1. Co należy zrobić po stosunku?

Podczas stosunku bakterie mogą dostać się do cewki moczowej i doprowadzić np. do zapalenia pęcherza. Nie bez powodu zresztą infekcję tę nazywa się chorobą miesiąca miodowego. Jest typowa dla kobiet, bo to one mają krótszą cewkę, co predysponuje do łatwiejszego wnikania bakterii.

Dlatego po stosunku pamiętaj, żeby skorzystać z toalety i oddać mocz. Następnie zadbaj o higienę miejsc intymnych. Nie oznacza to, że tuż po musisz szybko i dokładnie myć swoje ciało. Delikatne przemycie chwilę później wystarczy, by zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.

W tym przypadku dobrze jest sięgnąć po odpowiednie produkty przeznaczone do miejsc intymnych. Pamiętaj też, że pochwa jest wyposażona w naturalny mikrobiom, dzięki czemu sama potrafi się oczyścić, dlatego wystarczy, jeśli delikatnie oczyścisz miejsca dookoła. Nie zapominaj także o myciu rąk, które w trakcie seksu wędrują w różne miejsca.

Ból, świąd bądź pieczenie po stosunku mogą być objawem fizjologicznym
Ból, świąd bądź pieczenie po stosunku mogą być objawem fizjologicznym (Getty Images)

Jeśli o tym pamiętasz, prawdopodobnie nie masz powodu do obaw. Jak więc rozpoznać, czy pojawiające się po stosunku dolegliwości są naturalne?

2. Jak może zareagować ciało kobiety na seks?

Warto wiedzieć, że podczas tak intensywnej aktywności fizycznej, jaką jest seks, nasz organizm może reagować na różne sposoby. Wiele z tych reakcji to naturalne zachowanie naszego ciała.

2.1. Ból podbrzusza

Jednym z doświadczeń, które mogą cię spotkać podczas lub tuż po stosunku, jest ból w okolicach podbrzusza. W niektórych przypadkach może to być łagodny objaw, przypominający tępy ból, ale u niektórych kobiet objawia się on skurczami.

Zjawisko to, nazywane dyspaurenią, jest związane z uwalnianiem oksytocyny podczas seksu, co może prowadzić do skurczów macicy. Jeśli ból pojawia się rzadko i nie jest zbyt silny, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak po każdym zbliżeniu odczuwasz podobne skurcze, warto umówić się na wizytę ginekologiczną i skonsultować to z lekarzem.

2.2. Pieczenie, wysypka i podrażnienia po seksie

Lekkie pieczenie lub kłucie po seksie, które może pojawić się podczas oddawania moczu, nie musi oznaczać infekcji dróg moczowych. Z reguły ustępuje ono po kilku godzinach i wynika z nadaktywności dna miednicy lub obrzęku tkanek pochwy. Można temu zapobiegać, oddając mocz przed i po seksie. Podrażnienia lub otarcia skóry są zazwyczaj niegroźne i powinny ustąpić same. Pojawiają się szczególnie przy obecności owłosienia u jednego, lub obojga partnerów. Jeśli jednak podrażnienie nie mija, warto skonsultować się z lekarzem.

Reakcje skórne mogą również wynikać z użycia nowych lubrykantów, prezerwatyw, czy zabawek erotycznych. Jeśli zmiana produktów nie poprawi sytuacji, warto skontaktować się z lekarzem - być może rozwinęła się u ciebie alergia na nasienie. Lekkie swędzenie zwykle mija samoistnie, jednak gdy zauważysz wysypkę lub obrzęk, nie bój się zadzwonić do ginekologa.

2.3. Krew

Jeśli zauważysz na pościeli kilka kropel krwi, nie ma powodu do niepokoju. Regularne krwawienia po stosunku wymagają jednak weryfikacji pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową lub innych problemów zdrowotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze