Problemy z orgazmem
Orgazm daje niesamowicie dużo satysfakcji z życia seksualnego i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Problemy z osiągnięciem rozkoszy znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Według danych statystycznych, w Polsce 8% kobiet nie przeżywa orgazmu pomimo regularnych kontaktów płciowych z partnerem. Brak orgazmu niejednej z pań spędza sen z powiek. Co jest przyczyną niemożności osiągnięcia pełni satysfakcji z seksu? Najczęściej są to problemy natury emocjonalnej, psychicznej.
1. Czy można udawać orgazm u kobiet?
Osiąganie rozkoszy przez kobiety wymaga nauki. Im większe doświadczenie seksualne i lepsza znajomość własnego ciała, tym łatwiej dojść do kulminacyjnego momentu miłosnej gry. Przez bardzo długi czas uważano, że płeć żeńska nie jest zdolna do osiągania orgazmu. Szczytowanie kobiet tłumaczono „nagrodą” za trudy macierzyństwa. Dopiero Zygmunt Freud w sposób naukowy zajął się problemami sfery seksualnej człowieka. To on wyodrębnił orgazm łechtaczkowy i pochwowy.
Z poglądami Freuda polemizują badania przeprowadzone przez Williama Mastersa i Virginię Johnson. Ujawniają one, że kobieta ma tylko jeden typ orgazmu – bez względu na to, jaka jest droga dochodzenia do niego. Z licznych danych naukowych wynika, że orgazm u kobiet jest zjawiskiem złożonym. Mają na niego wpływ zarówno czynniki biologiczne, jak i psychiczne, np. osobowość, postawa wobec własnego ciała, relacje z partnerem. W osiąganiu rozkoszy u kobiet mogą też przeszkadzać lub pomagać czynniki społeczne, takie jak wychowanie, religijność i obyczajowość erotyczna.
2. Co pomaga osiągnąć orgazm?
Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że wśród kobiet aktywnych seksualnie 92% przeżywa orgazm, 87% kobiet dochodzi do niego podczas stosunku pochwowego, 69% w wyniku pobudzenia łechtaczki, 30% podczas stosunku oralnego, 27% dzięki pieszczotom piersi i 6% w trakcie innego rodzaju stymulacji erotycznej, np. z wykorzystaniem wibratora. Jakie czynniki sprzyjają osiągnięciu rozkoszy przez kobietę w czasie uprawiania seksu? Należą do nich:
- udany związek,
- optymalny poziom pobudzenia seksualnego,
- zdrowie fizyczne i psychiczne,
- akceptacja własnego ciała i swojej kobiecości.
Zaburzenia orgazmu u kobiet to:
- Orgazm przedwczesny – jest to brak zdolności do opóźnienia orgazmu, który uniemożliwia uzyskanie satysfakcji ze zbliżenia. Zaburzenie to może być wynikiem nadpobudliwości seksualnej, nie najlepszych doświadczeń z pierwszych zbliżeń oraz tak zwanego męskiego typu reaktywności seksualnej (podniecenie pojawia się szybko, ale po orgazmie znika chęć na seks).
- Orgazm opóźniony – przyczyną tego zaburzenia są najczęściej czynniki biologiczne (zaburzenia hormonalne, różnego rodzaju choroby, niskie ciśnienie tętnicze, przyjmowanie niektórych leków) lub czynniki psychiczne (rutyna i monotonia w życiu seksualnym, zmęczenie, stres, niedobór snu).
- Brak orgazmu – inaczej anorgazmia; zaburzenie może mieć charakter pierwotny, kiedy do orgazmu nie dochodzi nigdy lub wtórny – w sytuacji, gdy orgazm był przeżywany w przeszłości. Wyróżnia się też anorgazmię ogólną – brak rozkoszy nie zależy od partnera i typu pobudzenia, a także anorgazmię sytuacyjną, kiedy brak orgazmu dotyczy współżycia z konkretną osobą.
- Brak orgazmu można podejrzewać w przypadku, gdy kobieta podczas współżycia z partnerem odczuwa podniecenie i kontakt seksualny przebiega prawidłowo pod względem czasu trwania i typu pobudzenia, a mimo to orgazm nie występuje. Czasem brak orgazmu podczas stosunku wynika z niewystarczającego stopnia podniecenia, pobudzenia lub zbyt krótkiego czasu trwania zbliżenia.
3. Przyczyny braku orgazmu
Do najczęstszych przyczyn problemów z osiągnięciem orgazmu należą:
- brak akceptacji własnego ciała lub ciała partnera,
- niechęć do partnera, żal, pretensje, gniew,
- seksualna nieporadność partnera, nieśmiałość w podejściu do seksu,
- egoizm partnera i robienie wszystkiego według własnych preferencji i upodobań,
- nadmiar obowiązków, przepracowanie, stres, kłopoty,
- depresja, przygnębienie,
- zbyt krótka gra wstępna i niewystarczający stopień pobudzenia seksualnego.
Aż 90% kobiet nieznających orgazmu nie wie, że można się go nauczyć. Jedynie około 2% pań nigdy nie przeżyje seksualnej rozkoszy z powodu wad budowy, wrodzonej oziębłości lub chorób, takich jak cukrzyca czy alkoholizm. Czasem apetyt na seks u kobiet słabnie po urodzeniu dziecka. Jednak osiągnięcie orgazmu, nawet wielokrotnego, jest możliwe. Wystarczy tylko poznać swoje ciało i potrzeby oraz naprowadzać partnera w czasie kontaktu seksualnego, by wiedział, co sprawia ci przyjemność.
Problemy z orgazmem pochwowym ma wiele kobiet. Jeśli uważasz, że orgazm podczas stosunku powinien pojawić się automatycznie, jesteś w błędzie. Szczytowanie wymaga zaangażowania obojga partnerów, odpowiedniej atmosfery i rozluźnienia. Orgazm pochwowy (na skutek tarcia w pochwie i drażnienia jej unerwionej powierzchni) osiąga tylko niewielka część płci pięknej. Dla większości pań jest on mitem. By osiągnąć rozkosz, kobieta potrzebuje przede wszystkim pobudzenia łechtaczki, a do tego niezbędne jest zaangażowanie partnera i szczegółowe wskazówki kochanki.
4. Brak orgazmu u kobiet
Często brak orgazmu u kobiet jest skutkiem zbytniego pośpiechu w sypialni. Jeśli nigdy nie szczytujesz w tym samym momencie, co twój partner, to jeszcze nie powód do zmartwień. Równoczesne szczytowanie obojga kochanków wymaga wprawy i wzajemnej znajomości swoich potrzeb. Pary, które ponosi ambicja jednoczesnego osiągnięcia orgazmu, szybko mogą się zniechęcić. Kochanie się to nie wyścigi. Czerp z seksu jak najwięcej radości, ciesz się każdą przyjemnością seksualną i tym, że jesteś blisko z drogą ci osobą. Na erotyczną rozgrzewkę potrzeba czasu i czułości – bez nich nie ma szans dojść do punktu kulminacyjnego.
Najważniejsza w uczeniu się orgazmu jest atmosfera odprężenia. Nawet jeśli masz obok siebie osobę, którą bardzo kochasz, lecz sytuacja nie sprzyja pełnemu relaksowi, będziesz spięta i z orgazmu nici. Ważne jest zatem dbanie o intymną atmosferę zbliżeń seksualnych. Problemy z orgazmem u kobiet wynikają często z zahamowań psychicznych. Trudno im bezgranicznie oddać się partnerowi, jeśli w poprzednim związku zostały wykorzystane i skrzywdzone. Brak zaufania do mężczyzny odbija się na życiu seksualnym i nie pozwala przeżywać orgazmu.
Poczucie winy w związku z potrzebami seksualnymi, wpojone przez rodziców czy ortodoksyjna postawa religijna, zgodnie z którą seks nie powinien być źródłem rozkoszy - mogą potęgować psychiczną blokadę. Przyczyną zahamowań jest także wstyd i brak akceptacji własnego ciała. Warto jednak uwolnić się od kompleksów, bo rozkosz w ramionach ukochanej osoby to piękna i całkiem naturalna sprawa. Mężczyzna powinien wiedzieć, jakie pieszczoty lubi jego partnerka. Dobrze zatem, jeśli kobieta w czasie seksu udziela swojemu partnerowi dyskretnych wskazówek. Aby seks był udany, trzeba się od siebie wzajemnie uczyć i wymieniać informacje.
5. Problemy z orgazmem u mężczyzn
Zdaniem seksuologów coraz więcej mężczyzn ma problemy z osiągnięciem rozkoszy, a opóźniony wytrysk nie należy wcale do rzadkich schorzeń. Istnieje kilka przyczyn, dla których panowie muszą udawać w sypialni, że szczytowali, gdy w rzeczywistości nie byli nawet blisko punktu kulminacyjnego.
Jedną z nich jest coraz bardziej powszechne zażywanie antydepresantów i leków podnoszących nastrój. Mężczyźni często jednak sami doprowadzają do problemów z wytryskiem poprzez zbyt częstą masturbację, np. przy oglądaniu filmów pornograficznych czy czytaniu pism erotycznych.
Masturbacja prowadzi do opóźnienia zadowolenia seksualnego przy stosunku z partnerką, ponieważ potrzeba o wiele silniejszych bodźców i dotykowych, i wizualnych.
Na problemy z orgazmem u mężczyzn składają się także lęk, obawa przed niesprostaniem wymaganiom partnerki, stres, zmęczenie, przepracowanie, a także gniew, złe relacje w związku i poczucie wykorzystania. Zadowolenie z kontaktów seksualnych u obojga partnerów wiąże się przede wszystkim z atmosferą miłości, szacunku i zrozumienia wzajemnych potrzeb.
Udany seks to seks nie tylko zakończony orgazmem, ale utwierdzający o silnej emocjonalnej więzi z partnerem. Nie może tu być mowy o przedmiotowym traktowaniu drugiej osoby i zaspokajaniu wyłącznie własnych potrzeb. Z seksu można czerpać radość – bezpośredniość w wyrażaniu wzajemnych oczekiwań partnerów zwykle owocuje sukcesem.