Problemy z wytryskiem - opóźniony i przedwczesny wytrysk
Problemy z wytryskiem, choć zawstydzające, przytrafiają się niemal każdemu mężczyźnie. Może to być przedwczesna ejakulacja lub całkowity brak wytrysku podczas stosunku. Są blisko związane z zaburzeniami erekcji, które mogą mieć różne podłoża. Zaburzenia wytrysku mogą wynikać z jednorazowej niedyspozycji, natomiast jeśli są one długotrwałe, nie ma innego wyjścia, jak przełamać wstyd i poszukać pomocy. Istnieją również pewne naturalne sposoby, które mogą okazać się pomocne, o ile przyczyny problemu nie są zbyt poważne.
1. Przyczyny braku wytrysku i jego opóźnienia
Zdarza się, że mężczyzna nie może osiągnąć wytrysku ze względu na obniżony popęd seksualny. Może on mieć podłoże fizjologiczne, bądź psychiczne. Stres, depresja, czy przyjmowanie leków – to wszystko może mieć wpływ na libido mężczyzny, a w konsekwencji na opóźniony wytrysk lub jego brak. Podobnie niekorzystnie działa nadużywanie alkoholu i narkotyków, a także niektóre choroby (nadciśnienie, cukrzyca, rak prostaty, choroby nerek). Gdy z jakichś powodów dopływ krwi do penisa jest blokowany, mężczyzna mimo chęci nie jest w stanie osiągnąć wzwodu, a w rezultacie wytrysku. Do opóźnienia wytrysku może również dojść, gdy mężczyzna jest zmęczony lub gdy stosunek następuje krótko po poprzednim.
2. Przedwczesny wytrysk
Przedwczesny wytrysk ma miejsce, gdy do ejakulacji dochodzi zanim mężczyzna tego chce. Według badań około 30% mężczyzn doświadcza tego problemu przynajmniej raz w życiu. Istnieją dwa typy przedwczesnego wytrysku. Pierwszy typ jest problemem pierwotnym, co znaczy, że mężczyzna cierpi na niego odkąd tylko rozpoczął aktywność seksualną. Drugi, wtórny, pojawia się u mężczyzn, którzy mieli wcześniej dobrą kontrolę nad wytryskiem. Rozróżnienie to jest niezwykle ważne w doborze odpowiedniego kierunku terapii.
2.1. Przyczyny przedwczesnego wytrysku
Problemy z wytryskiem często wiążą się z pewnymi czynnikami psychologicznymi. Stres, niepokój, strach przed przyłapaniem, niepewność wynikająca z chęci „sprawdzenia się” - wszystko to może przyśpieszyć moment ejakulacji. W przypadku młodych mężczyzn stosunkowi może towarzyszyć poczucie winy, myśl, że robi się coś złego. W takiej sytuacji mężczyzna może nieświadomie dążyć do jak najszybszego zakończenia zbliżenia. Problem może również wynikać z zaburzeń hormonalnych, uszkodzenia układu nerwowego w wyniku urazu lub zabiegu chirurgicznego, problemów z tarczycą lub infekcji prostaty bądź cewki moczowej.
Problemy z wytryskiem są bardzo powszechne i w większości przypadków nie są powodem do zmartwień. Aby ich uniknąć należy zadbać o odpowiednią oprawę aktu seksualnego – nie śpieszyć się, rozluźnić, zapomnieć o codziennych problemach. Dużą rolę odgrywa również partnerka. Bliskość, zrozumienie i zaufanie znacznie redukują stres i niepokój.