Recenzja książki Adama Casha "Psychologia dla bystrzaków"
Spotkałam się kiedyś z powiedzeniem, że psychika ludzka to najbardziej egzotyczna dżungla na świecie. Pełna jest ona tajemniczości, nieodkrytych obszarów oraz niezwykle trudnych do rozwiązania zagadek. Prawdopodobnie z tego powodu wielu ludzi próbuje zgłębić jej tajniki, aby wiedzieć więcej. Spróbowałam i ja.
Jako całkowity laik w tej dziedzinie postanowiłam sięgnąć po podręcznik zatytułowany "Psychologia dla bystrzaków". Okładka sugerowała, że dowiem się, jak zrozumieć własne emocje i zachowania, jak wyjaśnić ludzkie działania i procesy myślowe oraz jak odkryć, o co tak naprawdę chodzi w psychologii. Nie zawiodłam się.
Bez wątpienia mogę stwierdzić, że po lekturze "Psychologia dla bystrzaków" czuję się bogatsza. Bogatsza o nową wiedze, nowe spojrzenia, nowe pomysły. Nie ulega również wątpliwości, że Adam Cash, który jest autorem tego podręcznika, potrafi rozmawiać z ludźmi. Nawet na kartkach papieru wprowadza elementy dialogu z czytelnikiem. Opowiada o interakacjach ludzkich, jednocześnie wprowadzając je w życie.
We wstępie informuje nie tylko o zamyśle publikacji, ale również opisuje znaczenie poszczególnych ikon występujących na dalszych stronach. Spotkać tu możemy ikonę "Sprawdź na sobie" – miejsca oznaczone w ten sposób oznaczają eksperymenty, w których królikami doświadczalnymi będziemy my sami; ikonę przedstawiającą tarczę strzeleckę z napisem "Wskazówka" - obok niej znajdować się będą informacje przydatne w życiu codziennym; ikonę przedstawiającą bombę – w ten sposób autor oznacza informacje, które powinien przyswoić przyszły student psychologii; ikonę z ręką opatrzoną napisem "Zapamiętaj" – wskazuje ona podsumowanie rozdziału oraz ikonę przedstawiającą sylwetkę człowieka z adnotacją "Uwaga techniczna", która oznacza fragmenty wykraczajace poza podstawy.
Całość podzielona jest na 6 części i 20 rozdziałów. Część I to wstęp do psychologii. Dowiemy się w nim do czego służy psychologia, jaki jest sens ludzkiego działania, poznamy podstawy psychologii oraz najpopularniejsze metateorie: biologiczną, psychoanalityczną/psychodynamiczną, behawioralną, poznawczą, humanistyczną i egzystencjalną, socjokulturową, feminizm oraz posmodernizm. Część II skupia się na działaniu mózgu i funkcjonowaniu układu nerwowego. Zawiera ona nie tylko szczegółowe informacje, ale również rysunki opatrzone stosownymi podpisami poszczególnych części. Ponadto czytelnik poznaje różne stany świadomości, fazy snu oraz formy energii. Część III poświęcona jest myśleniu, czuciu i działaniu. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielkim darem jest zdolność myślenia i jak jej utrata wpłynęłaby na nasze życie. Autor pokazuje więc koncepcje myślenia, skupiając się na mniejszych elementach, takich jak pamięć, podejmowanie decyzji, inteligencja czy język. Razem z nim czytelnik odkrywa istotę swoich działań oraz dowiaduje się dlaczego tak ważna jest motywacja. Poznaje typy miłości opierające się na różnych poziomach namiętności, przywiązania i intymności. Ponadto w części tej przedstawione są procesy uczenia na przykładzie eksperymentów Iwana Pawłowa badających mechanizm ślinienia się psów, badań Edwarda Thorndike'a przeprowadzanych na kotach oraz zachowań szczurów obserwowanych przez B.F. Skinnera. Niezwykle ciekawa część IV wprowadza czytelnika w świat Sigmunda Freuda. Jego genialne teorie oraz koncepcje przedstawiona są w bardzo przystępny sposób, więc zapadają w pamięć. W rozdziałach przypisanych do tej części poruszany jest także aspekt identyfikacji oraz tożsamości osobistej i społecznej. Adam Cash opierając się na badaniach naukowców m.in. tłumaczy jak wygląda kształtowanie się samooceny, przedstawia model funkcjonowania rodziny, charakteryzuje style przywiązania oraz analizuje zachowanie człowieka w kręgu rodziny i przyjaciół. Cztytając kolejne stronice czułam się jak obserwator zachowań międzyludzkich oraz mogłam z dystansem spojrzeć na siebie i swoje otoczenie. Przedostatnia V część skupia się na ocenie stanu psychicznego, testach psychologicznych oraz przebiegu terapii. Dzięki temu poznajemy rodzaje terapii, które ostatecznie mają się przyczynić do zmiany myślenia oraz dowiadujemy się jak walczyć ze stresem. Ostatnia część VI jest swoistym dekalogiem, który zawiera 10 wskazówek pomagajacych zachować zdrowie psychiczne oraz wykazem 10 dobrych filmów psychologicznych. Przyznam, że bardzo spodobał mi się ten pomysł.
"Psychologia dla bystrzaków" Adam Cash
Z uwagi na to, że proces rozwoju psychologicznego zaczyna się w momencie poczęcia, autor "Psychologii dla bystrzaków" nie tylko zaznajamia nas z psychologią dorosłych, ale opisuje także przebieg ciąży i analizuje rozwój płodu. Pokazuje, jak wygląda rozwój psychologiczny dzieci, nastolatków i dorosłych oraz uświadamia z jakimi zmianami jest on związany. Pozycja ta jest więc uniwersalną lekturą dla osób w każdym wieku. Spodoba się tym, których interesuje zachowanie ludzkie w codziennych sytuacjach.