Stagnacja - czym jest i co ją powoduje, jak z nią walczyć
Stagnacja mięśni to negatywne i frustrujące zjawisko, które często dopada osoby regularnie wykonujące intensywne treningi, na przykład kulturystów. Zazwyczaj jej przyczyny są łatwe do zlikwidowania.
1. Stagnacja – czym jest i co ją powoduje?
Stagnacja mięśni, zwana także stagnacją treningową oznacza zastój w przyroście masy mięśniowej oraz brak postępów mimo intensywnego i regularnego treningu. Pojawia się najczęściej u osób trenujących intensywnie przez wiele miesięcy, jeśli nie lat i możemy o niej mówić, kiedy stosowane dotychczas sposoby na brak wzrostu mięśni nie przynoszą rezultatów. Główna przyczyna stagnacji ma podłoże genetyczne i dla każdego trenującego jest indywidualna. Jest to po prostu sygnał od naszego organizmu, mówiący o tym, że osiągnął on już swoje naturalne maksimum.
Kolejnym powodem stagnacji jest monotonny trening. Intensywne treningi przyzwyczajają nasz organizm do coraz większego wysiłku, co powoduje, że mięśnie potrzebują silniejszych bodźców do rozwoju. Jeśli trening jest jednostajny i mało zróżnicowany, mięśnie nie otrzymują wystarczających impulsów i przyrost masy mięśniowej ustaje. Inne przyczyny stagnacji mięśni to zła dieta, która nie dostarcza wystarczającej ilości kalorii oraz składników odżywczych do dalszego rozwoju mięśni, nieodpowiedni trening lub przetrenowanie.
2. Stagnacja – jak z nią walczyć?
Likwidacja stagnacji treningowej wiąże się z określeniem jej przyczyny. Najpierw warto przyjrzeć się sposobowi odżywiania. Rozwiązaniem problemu może być zwiększenie ilości przyjmowanych kalorii. Warto zasięgnąć rady profesjonalnego dietetyka, który pomoże w dobraniu diety i suplementacji odpowiedniej do naszego treningu i stylu życia.
Kolejnym krokiem jest określenie czy wykonywany trening jest odpowiedni dla naszego organizmu. Może okazać się, że jest on po prostu za intensywny i naraża nasz organizm na przetrenowanie. W takiej sytuacji wystarczy zrobić sobie krótką przerwę, zwiększyć czas odpoczynku i snu, aby organizm miał czas na regenerację i naładowanie baterii. Po powrocie do treningu należy zmienić cały plan treningowy, aby stawiać organizmowi nowe wyzwania.
Warto umieścić w nim nowe ćwiczenia, których do tej pory nie wykonywaliśmy, jak na przykład bieganie czy pływanie oraz zadbać o trening mięśni stabilizujących, który wzmocni siłę organizmu i przygotuje go na większy wysiłek. Podczas treningu należy też dbać o odpowiedni odpoczynek, gdyż sen krótszy niż sześć godzin wpływa negatywnie na zdolność regeneracji. Warto raz na kilka miesięcy zrobić sobie tygodniową przerwę w treningu.
Zobacz także:
Jeśli stagnacja mięśni wywołana jest źle dobranym treningiem, a stawiane cele są dla organizmu niewystarczającym wyzwaniem i dostarczają zbyt mało bodźców do rozwoju, należy zmienić styl treningowy, zwiększyć ilość oraz intensywność ćwiczeń. Aby zapobiec przyzwyczajaniu się mięśni do treningu, warto rotować plany treningowe, na przykład zmieniać je wraz z porą roku. Różnorodny plan treningowy zmniejsza ryzyko wystąpienie stagnacji mięśni.