Superpamięć to nie tylko wymysł reżyserów. Osoby z takimi zdolnościami istnieją naprawdę
Czy pamiętacie dzień swoich 10 urodzin lub pasowanie na przedszkolaka? A może pierwszy dzień w szkole średniej? Większość z nas być może potrafiłaby coś powiedzieć o tych wydarzeniach, ale bez wchodzenia w szczegóły. Istnieją jednak osoby, które potrafią z zegarmistrzowską precyzją opowiedzieć o całym swoim życiu.
1. Życie znane na wylot
Najbardziej znane osoby, które mogły się poszczycić niesamowitą pamięcią, to Amerykanie: Brad Williams oraz kobieta o inicjałach A.J. Przeprowadzono na nich liczne badania i w obydwu przypadkach zdiagnozowano zespół hipertymestyczny. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest wysokie rozwinięcie pamięci autobiograficznej. Osoby z zespołem hipertymestycznym potrafią z dużą dokładnością opowiedzieć o swoim życiu. Pamiętają bardzo wiele szczegółów, do których nikt inny po latach nie przywiązywałby wagi. Wiedzą, co można było przeczytać w gazecie danego dnia, jakie były okoliczności jakiegoś wydarzenia. A.J. pamiętała nawet stawki podatkowe z różnych miejsc z 1978 roku. Ze względu na swoje niecodzienne zdolności, została nazwana „Totalną Pamięcią”.
2. Zespół hipertymestyczny – błogosławieństwo czy przekleństwo?
Czytając tak niewiarygodne informacje o czyichś zdolnościach, zapewne pojawia się w nas pragnienie posiadania takich samych umiejętności. Wyobrażamy sobie, w jaki sposób moglibyśmy to wykorzystać. Tymczasem rzeczywistość nie jest tak różowa, jakby się nam mogło wydawać. Osoby cierpiące na zespół hipertymestyczny bardzo często mają skłonności obsesyjne. Charakteryzuje je zbieractwo. Gromadzą wiele różnych przedmiotów, np. gazety, pocztówki, znaczki.
Zespół hipertymestyczny to niesamowita zdolność zapamiętywania różnych wydarzeń ze swojego życia. Niestety, nie idzie to w parze z gromadzeniem innej wiedzy. Osoby z tą przypadłością nie są wybitnymi naukowcami, nie pamiętają długich wzorów matematycznych czy haseł encyklopedycznych. Nie mają zbyt dobrej pamięci wzrokowej. Ich zdolności ograniczają się jedynie do tego, co sami przeżyli.