Świadczenia pielęgnacyjne
Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przysługuje z tytułu zrezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności. Uprawnieni są matka lub ojciec, a także opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.
1. Dla kogo świadczenia pielęgnacyjne?
Od 1 stycznia 2010 roku osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej, mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 520 złotych bez względu na osiągane dochody. Świadczenie pielęgnacyjne wypłacają ośrodki pomocy społecznej.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
- rodzicom,
- innym osobom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny,
- opiekunowi faktycznemu dziecka (to jest osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem).
Osoba, nad którą jest sprawowana opieka, musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.
Gdzie złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne? Wniosek o zaświadczenie pielęgnacyjne składa się w urzędzie gminy lub właściwym ośrodku pomocy społecznej. Aby dostać dodatek pielęgnacyjny na dziecko, należy złożyć następujące dokumenty:
- orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka,
- kopia dowodu osobistego osoby ubiegającej się o świadczenia pielęgnacyjne,
- zaświadczenie ze specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego.
2. Komu nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeśli:
- Osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
- Osoba wymagająca opieki: pozostaje w związku małżeńskim, została umieszczona w rodzinie zastępczej z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, albo - w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji - w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu (z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej);
- Osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
- Osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
- Na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.