Uzależnienie od masturbacji
Wpływ masturbacji na potencję to ciężkie do wyleczenia zaburzenie. Osoba uzależniona od masturbacji nie może powstrzymać się od działań mających jej przynieść zaspokojenie seksualne. Masturbacja osłabia motywację do szukania rozwoju i zadowolenia w innych dziedzinach życia, sprzyja zamknięciu w sobie, izolacji od ludzi i samotności. Jest powodem problemów w relacjach z partnerem. Uzależnienie od samogwałtu, zwłaszcza u osób wierzących, prowadzi do powstania napięcia psychicznego i wzbudza poczucie winy.
Uzależnienie od masturbacji to problem jednocześnie bardzo wstydliwy i często bagatelizowany. Z tego powodu osobom uzależnionym czasami trudno jest udać się po pomoc do psychologa lub seksuologa. Przyczyny uzależnienia od masturbacji mogą być różne, dlatego trudno jest udzielić ogólnej porady, jak przezwyciężyć problem. Jak każde uzależnienie, także to często skrywa „pod sobą” inny problem, masturbacja zaś służy rozładowaniu napięcia z nim związanego.
1. Co to jest masturbacja?
Masturbacja często bywa skutkiem lęku przed bliskim kontaktem z innym człowiekiem. Bywa, że osoby, które decydują się na masturbację, nie są pewne swoich umiejętności w roli kochanka. Przyczyny masturbacji mogą tkwić w zaburzeniach seksualnych i emocjonalnych. W samej masturbacji nie ma nic złego, dopóki nie staje się ona przymusowa, czyli uzależnieniem.
Masturbacja, inaczej onanizm, ipsacja lub samogwałt, to zachowanie seksualne polegające na pobudzaniu własnych organów płciowych, mające doprowadzić do orgazmu. Masturbacja jest aktem samodzielnym bez udziału partnera lub przy jego biernej obecności. W przypadku uzależnienia jest to zachowanie mimowolne.
Masturbacja mężczyzn polega na ręcznym pobudzaniu penisa mającym przypominać kopulację. Masturbacja kobiet to stymulowanie łechtaczki, pochwy, warg sromowych, piersi lub innych sfer ciała. Uzależnienie od masturbacji może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia. Zwłaszcza gdy osoba onanizująca się używa w tym celu niebezpiecznych narzędzi – zaciskanie gumki na penisie, wkładanie do pochwy ostrych narzędzi, używanie drażniących substancji.
Jeżeli akt masturbacji odbywa się w pośpiechu wynikającego z obawy, że zaraz ktoś wejdzie, może on prowadzić u mężczyzn do zaburzeń wytrysku. Uzależnieni od masturbacji, którzy uważają ją za grzech, będą tak postrzegać każdy akt seksualny.
2. Jak rozpoznać uzależnienie od masturbacji?
Oto cechy typowe dla uzależnienia od masturbacji:
- Onanizowanie staje się nawykowe i mimowolne.
- O uzależnieniu od masturbacji możemy mówić, gdy jest częste, regularne i stereotypowe.
- Samogwałt zaczyna zabierać coraz więcej czasu.
- Z jego powodu osoba uzależniona popada w problemy zdrowotne, finansowe, zawodowe, małżeńskie.
- Nad masturbacją nie można zapanować, do aktu zmusza wewnętrzny impuls.
- Akt ma charakter kompulsywny i rytualny.
- Osoba uzależniona nie może uwolnić się od przymusu masturbacji.
Jeżeli przez dłuższy czas osoba uzależniona nie masturbuje się, zaczyna odczuwać zespół abstynencyjny, czyli przykre doznania fizyczne i psychologiczne pojawiające się w wyniku dłuższego braku kontaktu z uzależnieniem.
Zagrożenia związane z masturbacją pojawiają się w dwóch przypadkach. W sytuacji, w której osoba uzależni się od masturbacji albo kiedy praktyki masturbacyjne połączone są z zachowaniami zagrażającymi zdrowiu albo życiu.
Kompulsywna, częsta masturbacja (kilka razy dziennie lub więcej) może być jednym z objawów uzależnienia seksualnego. W wielu przypadkach masturbacja ma charakter zastępczy. Leczenie zaburzeń bywa trudne i wymaga czasu. Osoba uzależniona od masturbacji musi sama przyznać, że ma problem i wymaga leczenia. Terapia powinna być przeprowadzona pod okiem specjalisty, w tym wypadku seksuologa, psychologa lub psychoterapeuty.