Zadaniowa przyjaźń męsko-męska
Przyjaźń to silna więź emocjonalna, o którą należy dbać. Łatwiej jest ją utrzymać, kiedy nasz przyjaciel mieszka blisko, znacznie trudniej, gdy odległość jest duża. Kobietom wystarczy rozmowa telefoniczna czy SMS-y, u mężczyzn jak się okazało, sprawa wygląda nieco inaczej.
1. Zadaniowa przyjaźń
Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie przeprowadzili badania na 30 studentach pierwszego roku, którzy przyjechali na studia z innych miast, gdzie zostawili swoich przyjaciół. Badacze przez kolejne 18 miesięcy sprawdzali, jak układają im się relacje z przyjaciółmi. Po tym okresie opracowali modele przyjaźni zawieranych przez kobiety i przez mężczyzn.
Zobacz także:
Męska przyjaźń jest szorstka, twarda, nie ma w niej miejsca na pogaduchy i ploteczki przy kawce. Panowie podchodzą do przyjaźni zadaniowo, dlatego znacznie prościej utrzymać im tę relację, jeśli przyjaciele mieszkają blisko lub wspólnie pracują, chodzą na siłownię czy na piwo. To zbliża do siebie. Dla nich więź uczuciowa czy okazywanie emocji nie jest tak ważne, jak dla kobiet. Kiedy wyjadą w inne miejsce, poszukują nowych kumpli, z którymi mogliby wyjść na piwo.
U kobiet wygląda to zupełnie inaczej. Damska przyjaźń stawia na nawiązanie więzi emocjonalnej. Dlatego też wymaga ciągłego dbania o nią i podsycania. Kobiety podtrzymują ją poprzez długie rozmowy, zwierzanie się sobie czy ploteczki. Przyjaźń kobiet zazwyczaj kończy się wybuchowo niczym romans. Dzieje się tak, ponieważ wytworzona więź jest bardzo silna i każda ze stron mocno przeżywa jej zerwanie.
2. Wyjścia na piwo pozytywnie wpływają na zdrowie
W 2016 roku w magazynie „Neuropsychopharmacology” opublikowano inne badania, pokazujące zależność pomiędzy wyjściami z kumplami a poziomem oksytocyny, zwanej także hormonem przytulania. Co prawda badanie przeprowadzono na szczurach, ale naukowcy uważają, że pod pewnymi względami są one bardzo podobne do ludzi.
Szczury zamykano parami w klatkach na tydzień, następnie jednego osobnika zamykano w małym pudełku na 3 godziny. Po tym czasie był wpuszczany do swojego kolegi. Badacze zauważyli, że po tym czasie szczury były wobec siebie znacznie milsze i bardziej przyjazne.
Spotkania z przyjaciółmi pozytywnie wpływają na organizm. Redukują stres, poprawiają humor i podtrzymują nić przyjaźni. Przyjaciele w życiu każdego człowieka są bardzo ważni, więc pozwólmy partnerom na ich męskie spotkania.