Trwa ładowanie...

Zdrada emocjonalna – przyczyny, sygnały i skutki

Zdrada emocjonalna obejmuje zachowania pozaseksualne, polegające na okazywaniu zainteresowania i troszczeniu się o osobę inną niż partner życiowy.
Zdrada emocjonalna obejmuje zachowania pozaseksualne, polegające na okazywaniu zainteresowania i troszczeniu się o osobę inną niż partner życiowy. (123rf)

Zdrada emocjonalna obejmuje zachowania pozaseksualne, polegające na okazywaniu zainteresowania i troszczeniu się o osobę inną niż partner życiowy. To bardzo bliska więź z osobą, która stała się kimś więcej niż przyjacielem. Relacja jest zwykle utrzymywana w tajemnicy. Na czym polega zdrada emocjonalna? Jakie są jej przyczyny i skutki?

spis treści

1. Co to jest zdrada emocjonalna?

Zdrada emocjonalna, inaczej psychiczna, z definicji jest platonicznym lub przyjacielskim uczuciem żywionym do innej osoby, które stopniowo eskaluje w stronę relacji romantycznej lub seksualnej, podczas gdy inny związek (monogamiczny) nie jest zakończony.

Co to oznacza? Zdrada psychiczna jest czymś więcej niż przyjaźń. To brak lojalności wobec partnera, złamanie zasady poufności oraz intymności emocjonalnej. Jej istotą jest wyjście poza granice związku i dzielenie z kimś innym tego, co wpisuje się w relację z partnerem lub partnerką.

Zobacz film: "Najgłośniejsze zdrady w show-biznesie"

Zdrada emocjonalna może trwać wiele lat, zwykle utrzymywana jest w tajemnicy. W odróżnieniu od zdrady fizycznej nie musi skutkować zaangażowaniem seksualnym czy bliskością fizyczną dwóch osób.

2. Przyczyny zdrady psychicznej

Zdrada emocjonalna może pojawić się w różnych okolicznościach, zwykle wtedy, gdy związek przeżywa kryzys bądź doskwiera w nim rutyna i nuda, które są trudne do zaakceptowania. W romans może także przerodzić się angażująca relacja przyjacielska. Ale zdrada emocjonalna może mieć po prostu się zdarzyć.

Często jest odpowiedzią na niezaspokojone potrzeby i oczekiwania. Pcha do niej brak zrozumienia i bliskości z partnerem, ale i czasu na szukanie wsparcia emocjonalnego i duchowego w mężu czy żonie, dziewczynie czy chłopaku. Zdrada, zarówno fizyczna, jak i psychiczna, jest ważną informacją na temat związku.

3. Sygnały zdrady emocjonalnej

Nie każda bliska relacja jest zdradą partnera. Co wskazuje, ze granica przyjaźni została przekroczona? Jakie są sygnały zdrady emocjonalnej?

Zdradzie emocjonalnej towarzyszy poczucie wyjątkowej więzi i „porozumienia dusz” z drugą osobą, która nie jest rzeczywistym partnerem. Fizyczna odległość nie ma znaczenia. Dziś technologia pozwala na wymianę myśli poprzez rozmowy telefoniczne, smsy, e-maile, komunikatory czy media społecznościowe.

Znajomość rozwija się w szybkim tempie, jest coraz bardziej intensywna. Zbliżenie emocjonalne do osoby niebędącej partnerem następuje stopniowo, a spotkania i wymiana myśli są coraz częstsze. W końcu stają się codziennością i nieodłączną oraz wyczekiwaną częścią dnia.

Pojawiają się tajemnice i niedopowiedzenia, ukrywanie grafiku, telefonu czy laptopa. Zwykle osoba zdradzająca nie opowiada partnerowi czy partnerce o znajomości.

Znamienne jest to, że gdy dzieje się coś niepokojącego, smutnego czy przykrego, oparciem nie jest już partner życiowy. Pojawia się pragnienie dzielenia się z „emocjonalnym kochankiem” nie tylko zmartwieniami, ale także radościami, planami i różnymi bieżącymi sprawami, a także sekretami. To pogłębia emocjonalną więź między ludźmi.

Z czasem pojawia się intymność. Z czasem mogą pojawić się także fantazje erotyczne o przyjacielu czy przyjaciółce.

„Emocjonalny kochanek” czy kochanka wypełnia czas wolny i zaprząta myśli często bardziej niż faktyczny partner. On zaczyna pojawiać się głównie w kontekście porównań, które zwykle wypadają na jego niekorzyść. Gdy zrobi coś nie tak, pojawiają się pytania, czy bliska emocjonalnie postąpiłaby tak samo?

4. Dlaczego zdrada emocjonalna tak boli?

Przyjacielskie kontakty z osobą przeciwnej płci u osób heteroseksualnych lub tej samej w przypadku homoseksualistów nie są niczym złym, dopóki nie są zbyt zażyłe. Co się dzieje, gdy ta granica zostanie przekroczona? Czy zdrada emocjonalna, która wyjdzie na jaw, może zadać cierpienie?

Wydawać by się mogło, że rani wyłącznie zdrada fizyczna, czyli utrzymywanie kontaktów seksualnych z osobą, która nie tworzy związku partnerskiego. Tymczasem boli również zdrada emocjonalna.

Co gorsze (i często bardziej dotkliwe), w odróżnieniu od zdrady fizycznej, która często opiera się na płytkiej relacji, miewa naprawdę mocne fundamenty: jest angażująca, wyzwala i pochłania wiele emocji. Jest bardzo ważna.

5. Skutki zdrady emocjonalnej

Zdrada emocjonalna, choć może mieć charakter wyłącznie wirtualny, zwykle wpływa na codzienne życie i funkcjonowanie w związku.

Ponieważ bardzo często dochodzi do porównywania przyjaciela bądź przyjaciółki do partnera, ten zwykle wypada blado. Pojawia się frustracja, rozczarowanie, ale i złość, czasem wrogość bądź pogarda. Nie wróży to najlepiej, często prowadzi do pogłębiającego się rozczarowania związkiem, co staje się powodem wielu kłótni i nieporozumień, a i rozwodu. Często jest bowiem bodźcem do podjęcia decyzji o rozstaniu bądź kroplą, która przelewa czarę goryczy.

Gdy pojawiają się fantazje erotyczne o przyjacielu czy przyjaciółce, skutkiem może być brak pociągu fizycznego do partnera życiowego, co może prowadzić do zdrady fizycznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze