Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Ewelina Wilkos

5 naukowo potwierdzonych prawd na temat współczesnych ojców

Avatar placeholder
17.06.2024 17:42
5 naukowo potwierdzonych prawd na temat współczesnych ojców
5 naukowo potwierdzonych prawd na temat współczesnych ojców (Ilustracja / Shutterstock)

Na przestrzeni ostatnich lat rola, jaką ojciec odgrywa w rodzinie, uległa zdecydowanej zmianie. Jeszcze kilka dekad temu mężczyzna piastował stanowisko niewzruszonej głowy rodziny, dbającej przede wszystkim o jej materialny byt, co nie do końca szło w parze z uczestnictwem w procesie wychowania dzieci. Dziś sztywny podział pomiędzy rolą matki i ojca ulega zatarciu. Do jakich wniosków dochodzą uczeni?

spis treści

1. Utrzymanie domu na spółkę

Najbardziej chyba widoczną zmianą, jaka zaszła w modelu ojcostwa, jest zejście mężczyzny z piedestału jedynego żywiciela rodziny. Dochód współczesnych gospodarstw domowych coraz częściej jest owocem wkładu obydwojga małżonków – ojca i matki, której rola jeszcze nie tak dawno skupiała się przede wszystkim na opiece nad dziećmi i trosce o dom. Dziś kobieta efektywnie łączy te obowiązki z karierą. Choć polski rynek pracy nie jest łaskawy dla pracujących matek, dzielnie staramy się sprostać wymogom współczesności.

Zdania na temat tego zjawiska są podzielone. Niektórzy twierdzą, że aktywność zawodowa matki negatywnie odbija się na rodzinie. Jednak wyniki badań przeprowadzonych przez psychologów zdają się temu zaprzeczać. Kobieta staje się dla dzieci wzorem, udowadnia, że można wypełniać obowiązki, nie zaniedbując swoich ambicji, a maluchy mają okazję nauczyć się samodzielności.

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica
Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica [10 zdjęć]

Gratulacje, dziecko jest już w domu! Twoje życie zmienia się w cudowny i nieoczekiwany sposób. Rozkład

zobacz galerię

2. Role nie tak odmienne

Zmianie ulegają także funkcje spełniane przez rodziców, które zaczynają się przenikać. Coraz więcej ojców poświęca czas na wykonywanie prac domowych i opiekę nad dziećmi, odchodząc tym samym od tradycyjnego modelu, w którym ojcostwo miało wymiar bardziej pragmatyczny, skupiający się na zapewnieniu rodzinie zabezpieczenia materialnego.

Mężczyznom coraz częściej zależy na partnerstwie nie tylko w kwestiach finansowych. W zdecydowanej większości chcą uczestniczyć w rozmowach z dziećmi na temat ich problemów i współdecydować o ważnych sprawach dotyczących ich życia. To samo dotyczy zabaw z maluchem, pomocy w nauce, kontaktów z nauczycielami czy opieki nad chorym dzieckiem.

3. Trudna równowaga

Chociaż rola matki i ojca wyraźnie się zbiega, mężczyźni przyznają, że łączenie obowiązków domowych i zawodowych sprawia im trudność. Największym problemem jest zmęczenie i brak czasu dla siebie, zwłaszcza w przypadku rodzin, w których jest więcej niż dwójka dzieci.

Niektórzy panowie mają również problem z brakiem cierpliwości wobec pociechy i ustaleniem podziału obowiązków z żoną. Nieco mniejsza grupa największy kłopot widzi natomiast w braku odpowiedniej wiedzy na temat wychowania i zajmowania się dzieckiem, co w ich przypadku najczęściej wiąże się z rezygnacją z uczestnictwa w szkołach rodzenia czy warsztatach poświęconych rodzicielstwu.

4. Pokolenie pokoleniu nierówne

Współcześni ojcowie deklarują, że spędzają więcej czasu z własnym dzieckiem, niż ich ojcowie spędzali z nimi. Dane szacunkowe pokazują, że w ciągu dni roboczych jest to ok. 3 godzin na dobę, podczas gdy w dniu wolnym od pracy – 5. W najgorszej sytuacji są ojcowie, którzy na pracę poświęcają więcej niż 8 godzin dziennie. Ponad 30% z nich zaznacza, że czynnik ten negatywnie wpływa na relacje z pociechą i nie pozwala stać się lepszym ojcem.

5. Ojciec na pełnym etacie

O wiele częściej niż w przeszłości schemat, zgodnie z którym ojciec pracuje, a matka pozostaje w domu, zostaje odwrócony. Choć kilkanaście lat temu sytuacja tego typu byłaby nie do pomyślenia, dziś przejęcie funkcji głowy rodziny przez matki przestaje budzić zdziwienie. I choć do takich zamian w dalszym ciągu nie dochodzi u nas zbyt często, a większość mężczyzn nie widzi siebie w takiej roli, przypadki tego typu obrazują ciekawe zjawisko powolnego procesu odchodzenia od męskości pojmowanej w sposób typowy jeszcze dla naszych ojców czy dziadków

Źródło: pewresearch.org, academia.edu

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze