5 sposobów na podejmowanie trafnych decyzji
Każdego dnia dokonujemy setki mniejszych i większych decyzji. Większość z nich nie zaważy na całym naszym życiu, jednak co jakiś czas każdy z nas staje przed wielkimi życiowymi wyborami, takimi jak kierunek studiów, rozwój kariery, miejsce zamieszkania, przyszłość z partnerem. Jak podejmować decyzje, aby zawsze być zadowolonym z efektów? Przedstawiamy 5 wskazówek, które ułatwią trudne wybory.
1. Sprecyzuj cel
Nieumiejętność podejmowania trafnych decyzji to często wynik braku sprecyzowanego celu. Posiadanie wizji przyszłości pozwoli nam dokonywać dobrych wyborów, które będą drogą do osiągnięcia jednego, dużego celu. Jeśli w przyszłości chcesz otworzyć własną firmę, już teraz musisz myśleć o tym, jakie umiejętności będą ci potrzebne. Pamiętaj, że cele powinny być możliwe do osiągnięcia.
Zanim podejmiesz ważną decyzję, zastanów się więc, gdzie chcesz być za kilka lat i jakimi talentami i środkami dysponujesz, by to osiągnąć.
2. Nie bądź zbyt pewny siebie
Przekonanie o własnej nieomylności może prowadzić do fatalnych w skutkach decyzji. Pewność siebie pomaga w życiu, ale nie warto bezmyślnie trwać przy swoim zdaniu. Spróbuj obiektywnie ocenić rzeczywistość, a twoje wybory będą lepsze.
3. Od ogółu do szczegółu
Musisz podjąć decyzję, więc wnikliwie rozważasz wszystkie plusy i minusy? Eksperci twierdzą, że za duże skupienie na szczegółach utrudnia podejmowanie decyzji. Im więcej cząstkowych danych weźmiesz pod uwagę, tym bardziej będziesz się wahać. Analiza jest wskazana, ale po zebraniu informacji o obu opcjach zrób sobie przerwę i „prześpij się” z problemem. Pamiętaj też, że czasami musimy po prostu zaufać intuicji, a nie suchym faktom.
4. Nie bój się błędów
Często odkładamy podejmowanie ważnych decyzji na później, ponieważ boimy się, że popełnimy błąd. Uświadom sobie, że niepowodzenia są częścią życia i nie da się ich całkowicie wyeliminować. Strach nie może nas paraliżować, zwłaszcza gdy sytuacja wymaga podjęcia szybkich rozwiązań. Nie traktuj błędów jako porażek – to lekcje na przyszłość, z których możemy wyciągnąć wnioski, by więcej się nie powtórzyły.
5. Trzymaj emocje na wodzy
Decyzje podejmowane pod wpływem emocji nie zawsze są dla nas korzystne. Zaangażowanie emocjonalne utrudnia obiektywny osąd. Czując stres, strach, ale również wielką radość, nie przewidujemy wszystkich konsekwencji. Podejmowanie decyzji powinno przebiegać w spokojnej atmosferze, która pozwala na racjonalne podejście do problemów. Impulsywność może przynieść wiele strat, dlatego unikajmy dokonywania wyborów podyktowanych emocjami.
Na nasze decyzje wpływają racjonalne argumenty, emocje, inne osoby oraz doświadczenie. Podejmowanie trafnych wyborów jest sztuką, którą można opanować. Na początek warto zastosować powyższe rady i sprawdzić, jakie będą efekty bardziej przemyślanych i opanowanych wyborów.