Trwa ładowanie...

Dlaczego żony rezygnują z seksu? Psychiatra o najczęstszych powodach

Avatar placeholder
03.07.2024 14:32
Nie tylko ból głowy i zmęczenie. Dlaczego kobiety unikają seksu?
Nie tylko ból głowy i zmęczenie. Dlaczego kobiety unikają seksu? (Getty Images / YouTube)

Nawet w najbardziej udanym związku do sypialni mogą wkraść się problemy. Zdarza się, że już małżeństwa z krótkim stażem przestają ze sobą sypiać, a przyczyn może być naprawdę wiele.

spis treści

1. Popęd seksualny

Bywa, że kobieta unika intymnych chwil ze swoim partnerem, a seks wydaje się jej nie interesować. Nie musi to zaraz oznaczać zdrady, a przyczyn problemów należy szukać znacznie głębiej.

Jak wyjaśnia prof. psychiatrii Sheryl Kingsberg z Case Western Reserve University, może dojść do sytuacji, gdy popęd seksualny jest wyjątkowo niski. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników - od samopoczucia na problemach zdrowotnych kończąc.

Zobacz film: "Naturalne sposoby na wysokie libido dla kobiet"

Nawet kłopoty w pracy mogą sprawić, że dana osoba unika zbliżeń z partnerem. Czasem jest to krótkotrwały problem, który mija, ale innym razem wymaga interwencji specjalisty. Na co zwrócić więc uwagę?

2. Czemu kobiety mogą unikać seksu?

Zmiany hormonalne mogą sprawić, że ochota na seks praktycznie nie istnieje. Jest to częsty problem kobiet przechodzących menopauzę, gdy poziom estrogenu spada i pojawia się suchość pochwy.

W takich okolicznościach współżycie może okazać się bolesne i nie prowadzić do orgazmu, więc kobiety po prostu go unikają. Zmiany hormonalne często też odbijają się na wyglądzie i samopoczuciu.

Aspekt psychologiczny i emocjonalny jest równie ważny. Kompleksy, lęki, czy stres potrafią skutecznie stłumić pożądanie. Warto więc postawić na szczerą rozmowę i wspólnie znaleźć rozwiązanie problemów.

3. Wiele zależy od trybu życia

Na obniżenie popędu seksualnego mogą wpływać też niektóre leki. To jeden z najczęstszych skutków ubocznych leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Czasem to problemy zdrowotne gaszą pożądanie. Ogromny wpływ ma też styl życia. Niezdrowa dieta, brak aktywności i częste sięganie po alkohol prowadzi do obniżenia libido i w efekcie ochota na seks pojawia się znacznie rzadziej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze