Trwa ładowanie...

Ginekolog ostrzega. Koniecznie zrób to, jeśli doszło do zdrady

 Katarzyna Prus
04.07.2024 19:56
Badania po zdradzie. Ginekolog radzi, jak skontrolować zdrowie
Badania po zdradzie. Ginekolog radzi, jak skontrolować zdrowie (Getty Images / Instagram)

Zdrada to kryzysowy moment dla związku. Jedni potrafią ją wybaczyć, inni nie. To jednak niejedyny problem. Ginekolog apeluje, że w takim momencie należy też pomyśleć o zdrowiu i wykonać badania m.in. pod kątem chorób wenerycznych.

spis treści

1. Badania po zdradzie

Problem chorób wenerycznych narasta coraz bardziej. Z najnowszego raportu Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że chorych przybywa wręcz lawinowo, a największym zagrożeniem jest aktualnie rzeżączka (zanotowano aż 48 proc. wzrost przypadków).

Rosnący problem widać też w polskich statystykach, które wskazują, że wiodącym problemem jest u nas chlamydioza (dwukrotny wzrost przypadków porównując pierwsze sześć miesięcy tego roku i ubiegłego). Co więcej, lekarze alarmują, że oficjalne dane są niedoszacowane, a zakażeń jest wielokrotnie więcej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy zaczyna się zdrada?"

Dlatego zagrożenia ze strony chorób przenoszonych drogą płciową nie należy lekceważyć. Tym bardziej, jeśli w związku doszło do zdrady.

Specjalista położnictwa i ginekologii Łukasz Ciastoń wskazuje, że każda z tych chorób może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego należy się zbadać.

Lekarz wylicza, że do podstawowych badań, które w takich sytuacjach należy wykonać należą te pod kątem:

  • kiły,
  • HIV,
  • HBS,
  • HCV,
  • HSV,
  • chlamydii.

Można je wykonać z krwi w każdym laboratorium.

2. Chroń się przed rakiem

"Osobiście uważam, że warto się również udać do ginekologa i wykonać wymaz z szyjki macicy w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciwą" - zaznacza na Instagramie lekarz.

Chodzi o infekcje takie jak:

  • mycoplasma,
  • ureaplasma,
  • rzęsistek pochwowy,
  • rzeżączka.
Po zdradzie warto wykonać badania pod kątem chorób wenerycznych
Po zdradzie warto wykonać badania pod kątem chorób wenerycznych (Getty Images)

Dr Ciastoń wskazuje też na ryzyko raka szyjki macicy.

"On również przenoszony jest przez kontakty seksualne. A odpowiedzialny jest za to wirus HPV. Pomyślcie więc również o wykonaniu cytologii płynnej z badaniem w kierunku infekcji tym wirusem" - zaznacza lekarz.

"I co ważne, nie są to badania, które można wykonać tylko po zdradzie, ale również wtedy, gdy chcemy odpowiedzialnie wejść w nową relację" - podsumowuje ginekolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze