Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Hipnoza i jej wpływ na leczenie nałogów

Uzależnienie to choroba, z którą trudno poradzić sobie samemu
Uzależnienie to choroba, z którą trudno poradzić sobie samemu (123rf)

Hipnoza dla wielu osób jest potężnym narzędziem w walce z nałogami, przede wszystkim z alkoholizmem, wspiera także proces rzucania palenia. Hipnoterapia cieszy się wysokim wskaźnikiem sukcesu w walce z nałogiem i dlatego jest najczęstszą z przyczyn, dla których ludzie się jej poddają. Leczenie hipnozą może przynieść pożądane efekty, jeżeli tego naprawdę chcemy, a brakuje nam silnej woli, aby poradzić sobie samemu z uzależnieniem. Czy rzeczywiście hipnoza jest skuteczna?

spis treści

1. Czym jest hipnoterapia

Hipnoterapia to nic innego jak sesja terapeutyczna wykorzystujące hipnozę, czyli wprowadzenie pacjenta w odmienny stan świadomości. Zwykle udaje się to tylko w przypadku 25% wszystkich ludzi na Ziemi.

Hipnoterapia obecnie skupia się przede wszystkim na tzw. hipnozie średniej. Oznacza to, że pacjent zachowuje niemal pełną świadomość i może wyciągać samodzielnie wnioski z sesji terapeutycznej.

W przypadku większości osób, które są podatne na hipnozę, można stwierdzić, że działa ona już po pierwszych trzech do pięciu sesji. Bardzo często ludzie zauważają ulgę już na początku seansu. Jeżeli okaże się ona skuteczna w leczeniu alkoholizmu, sesje przeprowadza się raz na dwa lub cztery tygodnie. Doskonałe rezultaty otrzymuje się również w leczeniu nałogów, takich jak: nikotynizm, narkomania, erotomania, a nawet w walce z otyłością.

2. Hipnoza w leczeniu alkoholizmu

Zobacz film: "Luxuria o walce z uzależnieniem: "Pójście do ośrodka to była najlepsza decyzja w moim życiu""

Leczenie alkoholizmu może być długą i wyboistą drogą. Czasami przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu może nawet wydawać się niemożliwe. Nadchodzi jednak czas, kiedy nałogowiec jest gotowy na pomoc, gdy czuje się już bezsilny. Zwrot rozpoczyna się od zauważenia problemu, jakim jest alkohol.

Nie musisz wprowadzać od razu drastycznych zmian, lecz możesz to robić stopniowo. Mimo iż istnieje wiele skutecznych metod w leczeniu alkoholizmu, niekoniecznie trzeba od razu szukać profesjonalnej pomocy lub udawać się na odwyk. Możesz zrobić wiele rzeczy, aby pomóc sobie przestać pić i osiągnąć trwałe efekty terapii.

Terapia antyalkoholowa z wykorzystaniem hipnozy polega na wprowadzaniu do podświadomości alkoholika afirmacji i sugestii, które mają za zadanie zachęcić go do abstynencji alkoholowej i utwierdzić w motywacji do niepicia.

Czasami wykorzystuje się sugestie pohipnotyczne sugerujące, że alkohol jest niezdrowy, niesmaczny itp. Ugruntowuje się w pacjencie silną wolę, by potrafił odmówić, gdy będzie zachęcany do wypicia przez kolegów. Inną metodą jest skojarzenie alkoholu z czymś awersyjnym, np. z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jak wymioty, nudności czy kac – strategia ta odwołuje się niejako do technik awersyjnych stosowanych w psychoterapii behawioralno-poznawczej.

2.1. Jak wyleczyć się z alkoholizmu

Większość osób z problemem alkoholowym nie zdecyduje się na duże zmiany lub zmniejszenie spożywania alkoholu. Powrót do zdrowia jest zazwyczaj długim procesem. Ważne jest, aby potwierdzić swoją chęć do zaprzestania picia. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś gotowy na zmianę albo walczysz z tą decyzją, może pomóc myślenie o kosztach i korzyściach twojego wyboru.

Po podjęciu decyzji o zmianie, kolejnym krokiem jest ustalenie jasnych celów. Im bardziej konkretne, realistyczne i jasne, tym lepiej. Następnym krokiem jest wybór metody trzeźwienia. Niektórzy decydują się samodzielnie walczyć z nałogiem, inni proszą o pomoc lekarza bądź udają się na leczenie odwykowe, gdyż sami nie są w stanie przestać pić. Która opcja jest dla ciebie najlepsza, zależy od tego, ile piłeś, jak długo miałeś problem alkoholowy i czy miałeś komplikacje zdrowotne.

Ochota na alkohol może być bardzo duża, zwłaszcza w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po zaprzestaniu picia. Trzeba nauczyć się traktować alkohol jako rzecz, bez której można żyć.

Trzeba rozwinąć w sobie umiejętność radzenia sobie bez alkoholu, szczególnie w sytuacjach stresowych, gdy ma się pragnienie napicia się, a również często jest nacisk społeczny, aby to zrobić. Nie poddawaj się - droga do zwycięstwa w walce z nałogiem nie będzie ani łatwa, ani też przyjemna, lecz warto przez nią przejść.

3. Hipnoza w rzucaniu palenia

Metoda rzucania palenia za pomocą hipnozy nie przyniesie rezultatów, jeżeli człowiek poddający się hipnozie nie ma faktycznej ochoty rozstać się z nałogiem. Wręcz przeciwnie, jeśli ktoś nie chce rzucić palenia, hipnoterapia spowoduje, że ta niechęć może jeszcze bardziej się pogłębić. Hipnoza nie jest dobrą taktyką dla osób, które same nie wiedzą, czego chcą i idą na terapię tylko dla świętego spokoju, żeby np. udobruchać wciąż skarżącą się żonę.

Hipnoza, czyli wprowadzenie umysłu w stan podatny na sugestie, może służyć zaindukowaniu pewnych afirmacji sprzyjających rzuceniu nałogu. Czasami hipnotyzer sugeruje, by zapach nikotyny skojarzyć sobie z najbardziej nieprzyjemną wonią. Metoda ta odwołuje się do technik awersyjnych stosowanych w psychoterapii behawioralno-poznawczej.

Wiele osób uważa, że najlepszą motywacją do rzucenia palenia jest negatywny aspekt samego nałogu, taki jak pogarszający się stan zdrowia. Powoduje to, że zamiast dążyć do pozytywnych aspektów i metod walki z nałogiem, np. fitness, wolności i energii, człowiek zastanawia się, czy może nie jest za późno na regenerację organizmu.

Terapeuci często oferują bezpłatną, jednorazową sesję, wspomagającą rzucanie palenia. Konsultacja zazwyczaj obejmuje zebranie informacji na temat osobistych powodów, dla których konkretna osoba chce rzucić palenie. Same sesje obejmują techniki hipnoterapii, pozytywne afirmacje i sugestie.


Rzucanie palenia nie powinno być trudne i nieprzyjemne. Przyznanie, że nikotyna jest substancją, bez której trudno się obejść, jest pierwszym krokiem do sukcesu. Gdy rzuca się palenie, po kilku dniach bez papierosa można odczuwać pewien dyskomfort. Dzięki zastosowaniu hipnozy okazuje się, że dla większości palaczy rzucenie palenia jest łatwiejsze i bardziej osiągalne.

3.1. Jak szybko rzucić palenie

Zacznij od zrobienia listy wszystkich korzyści, z których będziesz się cieszyć jako niepalący. Wyobraź sobie własną osobę w przyszłości oddalonej o np. sześć miesięcy. Pomyśl, jak wspaniale będziesz się czuł, gdy ktoś zaoferuje ci papierosa, a ty zupełnie spokojnie odpowiesz mu: „Nie, dziękuję”. Z pewnością możesz sobie wyobrazić, jak dumny będziesz ze swojej postawy i jak piękna to będzie chwila.

Kiedy zdasz sobie sprawę, że rzucenie palenia przynosi tyle korzyści, nie będzie ci przeszkadzała obecność innych palaczy lub sytuacja, która wcześniej popychała cię do sięgnięcia po papierosa. Najważniejszy jest fakt, aby zrozumieć różnicę między tym, do czego - według ciebie - papierosy są potrzebne (np. relaks), a tym, czym palenie papierosów faktycznie jest.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze