Hobby nie tylko odpręża. Usprawnia też nasz umysł
Warto mieć hobby - przekonują naukowcy. To nie tylko doskonały sposób na przyjemne spędzenie czasu po pracy, ale świetny trening dla mózgu, niezależnie od wieku.
Badania pokazują, że pasja może poprawić naszą koncentrację, kreatywność, zdolności podejmowania decyzji, polepszyć pamięć, a nawet podwyższyć nasz współczynnik IQ. Sprawdźmy, jakie hobby warto wybrać, by nasz mózg działał sprawnie przez długie lata.
1. Sport poprawia pamięć
Ładna i szczupła sylwetka, jędrniejsze ciało, lepsza kondycja zdrowotna - to niewątpliwie zalety uprawiania sportu. Nie bez przyczyny mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch.
Regularne ćwiczenia usprawniają nie tylko mięśnie, ale i mózg. Dzięki nim mamy lepszy nastrój. Łatwiej radzimy sobie ze stresem.
W czasie treningu wytwarzane jest białko BDNF, które odpowiada za powstawanie nowych połączeń neuronowych. To wpływa na naszą pamięć i zdolności poznawcze.
2. Pisz i czytaj
Największe zalety czytania? Wzbogaca nasze słownictwo, rozwija wyobraźnię. Czytanie to zdobywanie nowych informacji i poszerzanie wiedzy. A ucząc się, stale poprawiamy pamięć i ćwiczymy mózg.
Warto także nasze myśli przelewać na papier. Nieistotna jest forma, mogą to być listy, pisanie bloga czy pamiętnik. Mózg zapamiętuje, bo to zapisujemy. W czasie pisania zaangażowanych jest wiele ośrodków mózgowych. Dzięki temu łatwiej przyswajamy nowe informacje.
3. Gra na instrumencie i słuchanie muzyki
Ćwiczenia muzyczne rozwijają nie tylko wrażliwość na piękno, ale podobnie jak ćwiczenia fizyczne, polepszają koncentrację i zapamiętywanie.
Uczą również panowania nad emocjami. Nauka gry na instrumencie może też opóźnić procesy starzenia. Lata praktyki powodują, że w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe, dzięki nim mózg zachowuje długo sprawność.
Nie tylko gra na instrumencie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Słuchanie muzyki poprawia nam nastrój i humor. Dzięki temu lepiej przetwarzamy informacje i jesteśmy bardziej kreatywni.
4. Warto być poliglotą
Nauka nowych słówek czy gramatyki poprawia naszą pamięć. Rozwijamy i ćwiczymy tę krótko i długotrwałą. Umysł staje się bardziej elastyczny, a my z kolei kreatywni.
Badania udowodniły, że osoby dwujęzyczne szybciej rozwiązują problemy i dużo sprawniej wykorzystują nowe informacje w praktyce.
Naukowcy z Toronto, na podstawie badań wysnuli wnioski, że u poliglotów później pojawiają się objawy choroby Alzheimera. Ich mózg był dłużej sprawny.
5. Szachy - królewska gra
Ta intelektualna gra niewątpliwie jest doskonałym ćwiczeniem umysłu. Uczy koncentracji i skupienia uwagi.
Przewidując ruchy przeciwnika, musimy analizować i uruchomić logiczne myślenie. Szachy uczą planowania. Bez wątpienia ćwiczą pamięć. To świetny trening na wyobraźnię.
6. Gry komputerowe
Dużo mówi się o uzależnieniu młodych ludzi od gier komputerowych. Mimo złej sławy, mają one także wiele zalet. Uczą przestrzennej orientacji i podejmowania szybkich decyzji. To także dobry trening działania pod presją czasu.
7. Być jak jogin
Na temat zalet medytacji powstało wiele prac. Przeprowadzono także liczne badania. To hobby pozytywnie wpływa na korę czołową mózgu, która odpowiada za koncentrację uwagi. Medytujący nie mają więc problemów ze skupieniem.
Badania wykazały, że istota szara w hipokampie zwiększa swoją gęstość. To ośrodek uczenia się i pamięci. Medytacja ma dużo więcej zalet. Obniża poziom stresu i stany depresyjne. Wzmacnia siłę woli i polepsza zdrowie fizyczne.