Trwa ładowanie...

Impotencja kobiet

Avatar placeholder
23.03.2015 08:28
Impotencja kobiet
Impotencja kobiet

Na zaburzenia seksualne cierpi aż 4 na 10 kobiet. Chociaż zazwyczaj impotencję uważa się za problem męski, kobieca impotencja również istnieje. Problemy natury seksualnej mogą mieć niszczący wpływ na związek. Zaburzają relacje między partnerami, prowadzą do oddalenia i utraty poczucia bliskości. Gdy kobieta nie chce to poważny problem, który wymaga potraktowania ze zrozumieniem i wyrozumiałością ze strony mężczyzny. Właściwa postawa partnera może pomóc kobiecie odnaleźć przyczynę oziębłości i poradzić sobie z tym problemem.

spis treści

1. Objawy impotencji u kobiet

Impotencja u kobiet zazwyczaj nazywana jest oziębłością. Jednakże zaburzenia seksualne kobiet to nie tylko brak zainteresowania seksem. Do ich objawów należą: problemy z osiągnięciem stanu podniecenia oraz utrzymaniem go, trudności z osiągnięciem orgazmu, ból oraz uczucie dyskomfortu towarzyszące odbywaniu stosunku, obniżenie potrzeby uprawiania seksu oraz jej brak. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, a dzielą się one na te o podłożu fizycznym, psychicznym i hormonalnym.

Impotencja kobiet
Impotencja kobiet

Książka "Małżeństwo doskonałe" Theodora Hendrika Van de Velde'a całkowicie zmieniła myślenie o seksie

zobacz galerię

2. Impotencja kobiet na podłożu fizycznym

Zobacz film: "Nie bój się seksuologa"

Życie seksualne kobiet mogą zaburzyć różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Należą do nich:

W takim przypadku rozwiązanie problemu dysfunkcji seksualnej wymaga wcześniejszego wyleczenia dolegliwości będącej jej przyczyną. Stwierdzenie, iż kobietę boli głowa powinno być potraktowane przez partnera ze zrozumieniem, a jeżeli bóle utrzymują się przez dłuższy czas, powinien on nalegać na konsultację partnerki ze specjalistą.

3. Przyczyny hormonalne impotencji u kobiet

Na pewnych etapach życia kobiety zaburzenia równowagi seksualnej mogą prowadzić do braku zainteresowania seksem oraz dolegliwości podczas stosunku. Podczas menopauzy spada poziom estrogenu, który pomaga w utrzymaniu elastyczności wyściółki pochwy oraz utrzymywaniu jej nawilżenia. Z tego względu suchość pochwy jest jednym z problemów wynikających z przechodzenia menopauzy. Z kolei po urodzeniu dziecka oraz w okresie karmienia piersią może nastąpić spadek libido. W takim czasie ważne jest, aby mężczyzna wykazał nieco cierpliwości i zrozumiał, że to, co się dzieje w organizmie kobiety jest stanem przejściowym, niezależnym od jej woli.

4. Impotencja kobiet na podłożu psychicznym

Niepokój, długotrwały stres, niezdiagnozowana depresja, zmartwienia dnia codziennego – wszystko to wpływa na życie seksualne zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Problemy mogą odwrócić zainteresowanie kobiety od spraw seksu. W tej sytuacji nieoceniona jest rozmowa. Komunikacja między partnerami pomoże odkryć przyczynę impotencji i wskaże, jak należy się zmierzyć z problemem.

Impotencja u kobiet to często tymczasowa niedyspozycja, którą można wyleczyć podejmując odpowiednie kroki. Najważniejsze z nich to szczera rozmowa z partnerem oraz odszukanie przyczyn problemu. Często pomaga również zwrócenie się do specjalisty. Nie należy nigdy lekceważyć tego problemu, gdyż może negatywnie wpłynąć na relacje między partnerami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze