Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Anna Białous

Właściwy moment inicjacji seksualnej

Avatar placeholder
11.02.2020 12:03
Właściwy moment inicjacji seksualnej
Właściwy moment inicjacji seksualnej

Nie istnieje jakiś jeden, uniwersalny i optymalny dla wszystkich moment na ten „pierwszy raz”. Z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że statystyczny Polak inicjuje około 18. roku życia. Dla jakości późniejszego życia seksualnego znacznie ważniejsze od tego, kiedy rozpoczniemy współżycie, jest to, jaki będzie ten pierwszy stosunek. Jest to przecież jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w życiu każdego z nas. Duże znaczenie ma oczywiście osoba partnera oraz łącząca nas z nim relacja, to, czy rozumiemy i akceptujemy siebie wzajemnie. Nie decyduj się na seks, jeśli: nie jesteś pewien/pewna, czy tego chcesz, masz wątpliwości, czy jest to właściwa osoba! Presja rówieśników, ciekawość czy przekonanie, że wszyscy już to robią, są najczęściej wymienianymi powodami rozpoczęcia życia seksualnego. A przecież do dzielenia się intymnością powinno skłaniać przede wszystkim zaangażowanie emocjonalne. Zanim się zdecydujesz, rozważ, czy da ci to szczęście, spełnienie czy kłopoty i wyrzuty sumienia. „Pierwszy raz” będzie miał wpływ na twoje dalsze życie seksualne. Według prof. Lwa Starowicza u kobiet zdolność do osiągania orgazmów związana jest z pozytywnym przebiegiem inicjacji.

spis treści

1. Seks po alkoholu

Próby dodania sobie odwagi za pomocą alkoholu czy narkotyków to fatalny pomysł! Konsekwencje takiego seksu mogą być dla ciebie wyjątkowo nieprzyjemne, w stanie upojenia możesz nie pamiętać o zasadach bezpiecznego seksu czy posunąć się do zachowań, których na trzeźwo nie akceptujesz. Seks w stanie upojenia alkoholowego lub odurzenia narkotykami zawsze jest ryzykowny. Mężczyzna może nie pamiętać o nałożeniu prezerwatywy, kobieta o użyciu środka plemnikobójczego, mogą też zrobić to nieprawidłowo. Po alkoholu i narkotykach łatwo zlekceważyć niebezpieczeństwo zarówno zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak i niepożądanej ciąży.

2. Antykoncepcja na pierwszy raz

„Pierwszy raz” wiąże się z ogromnymi emocjami, warto więc zawczasu pomyśleć o ewentualnych konsekwencjach i odpowiednio się przygotować. Zastanów się, czy ewentualna ciąża byłaby życiową tragedią, czy tylko skomplikowałaby pewne sprawy. Zanim rozpoczniesz życie seksualne, zapoznaj się z dostępnymi metodami antykoncepcji. Stosunek przerywany nią nie jest! Brak wytrysku nie gwarantuje bezpieczeństwa.

W fazie silnego podniecenia poprzedzającej orgazm wydzielany jest preejakulat, który może zawierać znaczne ilości plemników. Stosunek przerywany, oprócz niechcianych ciąż, przyczynia się także do powstawania zaburzeń seksualnych. Z powodu braku odpowiedniej edukacji seksualnej do tej pory funkcjonuje wiele mitów, a młodzi ludzie przekazują sobie nieprawdziwe informacje.

3. Mit pierwszego stosunku

Niektórzy są przekonani, że nie można zajść w ciążę przy pierwszym stosunku. Nie jest to prawdą. Jeżeli kobieta jest akurat w okresie płodnym, to, oczywiście, może dojść do zapłodnienia. Antykoncepcja jest wspólną odpowiedzialnością partnerów seksualnych. Najskuteczniejszą metodą są do tej pory pigułki antykoncepcyjne. Jeżeli dziewczyna do tej pory nie była u ginekologa, jest to najwyższy czas.

Poza niechcianą ciążą należy się zabezpieczyć przed możliwością zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, używając prezerwatywy. Jest to jedyna dostępna metoda męskiej antykoncepcji. Bardzo ważne, by użyć jej prawidłowo, źle nałożona może np. pęknąć. Opakowanie należy otwierać ostrożnie i delikatnie, by nie uszkodzić prezerwatywy. Nie poleca się używania do tego nożyczek! Ściskając koniec prezerwatywy, usuniesz zgromadzone w niej powietrze. Następnie nałóż prezerwatywę i delikatnie rozwiń ją na całą długość członka. Zakłada się ją na członek w stanie wzwodu, zanim nastąpi jakikolwiek kontakt fizyczny między partnerami. Gdy po wytrysku nasienia chcesz wycofać członek, przytrzymaj prezerwatywę, aby zapobiec jej zsunięciu się. Przy następnym stosunku należy nałożyć nową prezerwatywę. Wyżej wymienione zasady wydają się oczywiste, jednak ich nieznajomość przyczyniła się już do wielu „wypadków”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze