Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Piotr Gumienny

Zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne
Zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne to często nieprzystające do ogólnie przyjętych norm, zachowania prowadzące do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Ludzie często nie akceptują odmienności, ofiarami wykluczenia stają się odmienne rasy, narodowości czy wyznawcy innej religii.

Nikogo nie dziwi więc, że wciąż jeszcze tematem tabu są odmienne od norm statystycznych upodobania seksualne. Warto uświadomić sobie, że z wieloma z nich można normalnie żyć, ale często konieczna jest pomoc specjalisty, by zaakceptować siebie i uporać się z własną odmiennością.

spis treści

1. Przyczyny zaburzeń seksualnych

Częstymi przyczynami zaburzeń seksualnych są między innymi traumatyczne przeżycia z okresu dzieciństwa czy też uzależnienie od pornografii. Jeżeli czujesz, że twoje myśli koncentrują się tylko na jednym, a twoje życie ulega kompletnej dezorganizacji, może to być sygnał, że czas wybrać się do specjalisty.

Zobacz film: "Pedofilia"

W Polsce wciąż jeszcze pokutuje przeświadczenie, że psychiatra czy seksuolog to lekarze od tak zwanych wstydliwych problemów. Wciąż jeszcze boimy się skorzystać z ich pomocy, zupełnie niepotrzebnie, gdyż mają wiedzę i doświadczenie, które mogą nam pomóc.

2. Przegląd niektórych zaburzeń seksualnych

Do zaburzeń seksualnych zalicza się:

  • Fetyszyzm - jego istotą jest przenoszenie pożądania na obiekty do których najczęściej należą części garderoby, buty, a także określone części ciała takie jak: piersi, pośladki czy stopy.
  • Ekshibicjonizm jest rodzajem parafilii seksualnej, której często towarzyszy masturbacja. Ekshibicjonista czerpie satysfakcję z demonstrowania swoich narządów płciowych,
  • Sadomasochizm- szacunkowo około 10% społeczeństwa to osoby o skłonnościach sadomasochistycznych. Osoba taka czerpie satysfakcję seksualną gdy stosunkowi płciowemu towarzyszą takie doznania jak celowe sprawianie bólu.
  • BDSM - ten rodzaj zachowań seksualnych jest mieszanką wszystkich, które zostały wymienione powyżej tzn. Fetyszyzmu, ekshibicjonizmu, sadomasochizmu. Istotą BDSM jest dominacja seksualna uwzględniająca: kary czy rodzaj niewoli będącej jednak formą kontrolowaną, znaczy to, że na ten rodzaj praktyk seksualnych zostaje wyrażona zgoda obojga partnerów.
  • Fizjologiczne dysfunkcje reacji seksualnych, utrudniające bądź uniemożliwijące odbywanie stosunków seksualnych, takie jak: zaburzenia orgazmu, erekcji, przedwczesny lub opóźniony wytrysk, pochwica, dyspareunia.
  • Zaburzenie identyfikacji płciowej - polegające na pragnieniu życia i byciu akceptowanym jako osoba płci przeciwnej fizycznie.

3. Klasyfikacja zaburzeń seksualnych

Jest to efekt badań specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Jedna z części klasyfikacji DSM-IV dotyczy zaburzeń seksualnych i opiera się na koncepcji podziału życia erotycznego na: tożsamość płciową, orientację psychoseksualną, preferencje seksualne, role płciowe oraz realizację seksualną.

Zaburzenia seksualne dotyczą jedynie trzech z powyższych warstw życia erotycznego na 5 warstw. Są to:

  • zaburzenia tożsamości płciowej – w warstwie tożsamości płciowej, polegają na odczuwaniu niedopasowania pomiędzy płcią fizyczną i mentalną,
  • zaburzenia preferencji seksualnych (parafilie) – dawniej dewiacje bądź perwersje – w warstwie preferencji seksualnych, gdy pacjent nie jest w stanie stworzyć stabilnego związku z drugą osobą z powodu preferowanych przez siebie praktyk, obiektów lub sytuacji,
  • dysfunkcje seksualne – w warstwie realizacji seksualnej, związane z fizjologią reakcji seksualnych.

Wciąż jeszcze temat zaburzeń seksualnych czy odmiennych dróg osiągania satysfakcji jest przemilczany i społecznie napiętnowany. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz partner czy partnerka pragną innego rodzaju pieszczot, nie mówiąc już o zupełnie innej drodze osiągania spełnienia seksualnego. Jeżeli czujesz, że tracisz kontrolę nad swoimi upodobaniami i zaczynają one mieć negatywny wpływ na twoje życie, powinieneś się oczywiście skontaktować ze specjalistą takim jak seksuolog czy psychiatra.

Dzięki takiej wizycie dowiesz się więcej i odzyskasz kontrolę nad tą dziedziną życia. Spróbuj również porozmawiać ze swoim partnerem, może ty też dowiesz się czegoś ciekawego, co jeszcze bardziej zbliży was do siebie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze