Jak zbudować własną markę?
Pojęcie marki nie odnosi się już wyłącznie do firm i koncernów. Marka osobista to klucz do udanej kariery zawodowej. Świadoma praca nad nią może nam przynieść wiele korzyści, dlatego warto wiedzieć jak zbudować własną markę.
1. Czym jest personal branding?
Personal branding, czyli budowanie własnego wizerunku, to przydatne narzędzie komunikacji z potencjalnymi pracodawcami czy klientami. Dzięki niemu możesz pozyskać nowe kontakty biznesowe i stać się rozpoznawalnym w swojej dziedzinie. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy funkcjonuje w świecie wirtualnym. Dla dobra swojej kariery powinniśmy zadbać o to, jak nasza osoba prezentuje się w mediach internetowych.
Od czego zacząć? Po pierwsze, musisz myśleć o sobie jak o marce. Zastanów się, o czym pomyślą inni, gdy usłyszą twoje nazwisko i z czym chciałbyś być kojarzony. Ważne, aby sprecyzować kim jesteśmy, czym się zajmujemy, co odróżnia nas od innych i sprawia, że jesteśmy atrakcyjni dla pracodawców czy zleceniodawców. Jasny przekaz jednak nie wystarczy, liczy się również autentyczność. Jeśli chcesz być postrzegany jako ekspert, naprawdę musisz być fachowcem w swojej dziedzinie. Oznacza to nieustanne podnoszenie kwalifikacji i dokształcanie się.
2. Działanie w Internecie
Budowanie wizerunku w Internecie najlepiej rozpocząć od stworzenia własnej strony internetowej. Liczy się zarówno jej wygląd, jak i treść. Zadbaj o to, by układ był przejrzysty, a nawigacja intuicyjna. Napisz notatkę o sobie i podziel się rekomendacjami od firm, z którymi współpracowałeś. Nie zapomnij o zakładce z danymi kontaktowymi. Poza standardowym numerem telefonu i adresem mailowym, połącz stronę z mediami społecznościowymi, w których można cię znaleźć.
Wykorzystaj potencjał drzemiący w nowoczesnych portalach społecznościowych. Większość z nas ma konta na Facebooku, ale nie każdy używa ich jako narzędzi do budowy wizerunku. Zanim cokolwiek opublikujesz, polubisz, podzielisz się linkiem czy zdjęciem, zastanów się, czy chcesz, aby tak widział cię pracodawca. Przemyśl każdy swój wpis i zadaj sobie pytania: Czy wnosi nowe informacje? Czy dostarcza rozrywki? Czy będzie przydatny dla użytkowników? Szybko zorientujesz się, jakie treści są najbardziej interesujące. Sprawdź, które miały najwięcej odsłon, polubień, udostępnień.
Jak zwiększyć swoją skuteczność? Dopasuj formę przekazu do treści, którymi się zajmujesz. Internet oferuje wielką ilość możliwości dotarcia do docelowej grupy odbiorców. Masz do dyspozycji krótkie i chwytliwe wpisy na Twitterze, zdjęcia i obrazy na Instagramie czy Pintereście, filmy wideo na YouTube. Wybierz platformę, dzięki której najlepiej pokażesz, co potrafisz. Nie musisz udzielać się wszędzie, aby być postrzeganym jako eskpert.
Trafionym pomysłem może się okazać blog, na którym w pełni zaprezentujesz siebie i swoją pracę. Sukces w blogosferze nie przychodzi łatwo, dlatego musisz zadbać przede wszystkim o treść. Twój przekaz musi być wartościowy i interesujący. Liczy się regularność publikowania wpisów oraz ciągły kontakt z czytelnikami. Blog może być świetnym narzędziem autopromocji, jeśli będziemy poważnie traktować prowadzenie go.
Decydując się na tworzenie marki osobistej, pamiętajmy o rzetelności i spójności przekazu. Nasza działalność on-line powinna być zgodna z tym, co robimy w świecie realnym.