Krótkie wędzidełko – przyczyny, metody leczenia
Krótkie wędzidełko jest problemem, który dotyczy dosyć sporej grupy mężczyzn. Jest wówczas przyczyną dolegliwości bólowych, które towarzyszą współżyciu seksualnemu. Ponadto może dojść do jego naciągnięcia lub nawet zerwania. Istnieją jednak metody za pomocą których można ten problem leczyć.
1. Krótkie wędzidełko – przyczyny
Wędzidełko jest elementem budowy anatomicznej prącia. Jest to niewielki fałd skórny, który łączy napletek z żołędzią prącia. Jest miejscem bardzo wrażliwym na dotyk. Zdarza się, że w budowie anatomicznej wędzidełka występują nieprawidłowości, które mogą być wrodzone lub też pojawiają się jako efekt na przykład urazów. Kiedy wędzidełko jest zbyt krótkie to wówczas uważa się, że jest to wada wrodzona. Późniejsze nieprawidłowości wędzidełka napletkowego mogą wynikać z toczących się stanów zapalnych czy uszkodzeń mechanicznych. Zbyt krótkie wędzidełko powoduje najczęściej dolegliwości bólowe, które negatywnie wpływają na życie seksualne mężczyzny. Ponadto przez tą wadę może dochodzić do urazów podczas stosunku, które niejednokrotnie muszą być leczone chirurgicznie.
2. Krótkie wędzidełko – metody leczenia
Metody leczenia krótkiego wędzidełka są zależne od tego czy mężczyzna doznał już jakiegoś urazu czy też sam dobrowolnie poddaje się leczeniu.
Najczęściej stosowaną metodą leczenia z wyboru krótkiego wędzidełka jest jego podcięcie. Zabieg polega na tym, że wędzidełko jest rozcinane a następnie odpowiednio zszywane czego efektem jest jego wydłużenie. Sam zabieg jest dosyć krótki i trwa od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Czas gojenia wynosi zwykle około tygodnia. Po nim konieczna jest przynajmniej jednorazowa wizyta kontrolna. Ponadto zaleca się stosowanie wzmożonej higieny intymnej. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na rodzaj bielizny, która wówczas nie powinna być obcisła i wykonana ze sztucznego materiału. Jeśli chodzi o aktywność codzienną to nie ma przeciwwskazań warto jest jednak unikać przebywania w pozycji siedzącej. Ponadto zalecana jest przez kilka tygodni wstrzemięźliwość seksualna aby nie drażnić leczonego miejsca.
W sytuacji kiedy doszło już do naderwania wędzidełka można natychmiastowa wizyta u lekarza nie jest konieczna jeśli krwawienie nie jest zbyt duże. Czasami dochodzi bowiem do samoistnego wydłużenia się wędzidełka. W takiej sytuacji również wskazana jest odpowiednia higiena uszkodzonego miejsca i ograniczenie kontaktów seksualnych na jakiś czas. Jeżeli natomiast po zagojeniu się zmian ponownie będą występowały dolegliwości bólowe lub nastąpi zerwanie wędzidełka to wizyta u lekarza będzie nieodzowna.