Lęk przed stosunkiem
Genofobia to irracjonalny lęk przed stosunkiem płciowym. Zarówno rozmowa o seksie, jak i próba współżycia może wywołać atak paniki u osoby dotkniętej tą przypadłością. Pojawia się wówczas szybszy oddech, gwałtowny puls, pocenie się, suchość w ustach oraz niezdolność do przeprowadzenia stosunku płciowego w jakiejkolwiek formie. Istnieje kilka różnych przyczyn genofobii, choć lęk przed aktem seksualnym może pojawić się również bez wyraźnego uzasadnienia.
1. Przyczyny lęku przed seksem
Do głównych przyczyn genofobii należy przeżycie ataku na tle seksualnym oraz bycie molestowanym seksualnie. Kiedy wprowadzenie do życia seksualnego następuje pod przymusem i jest gwałtowne, przyszłe stosunki płciowe mogą nieodłącznie kojarzyć się z przemocą, nawet jeśli partner jest delikatny, a sam seks pożądany przez obie strony. Czasami lęk przed stosunkiem ma podłoże medyczne. Mężczyźni, którzy w przeszłości często doznawali zaburzeń erekcji mogą doświadczać strachu przed seksem w obawie przed kolejnymi niepowodzeniami w łóżku. Kobiety również mogą czuć lęk przed seksem, jeśli z powodu chorób w czasie stosunku odczuwają ból zamiast przyjemności. Może się także zdarzyć, że lęk jest całkowicie nieuzasadniony. W innych przypadkach rozwój genofobii może być następstwem styczności z materiałami pornograficznymi w okresie dzieciństwa.
Warto uświadomić sobie, że lęk przed stosunkiem wywołuje u osób dotkniętych genofobią silną reakcję na samą myśl o seksie, a także na próby odbycia stosunku. Osoby te nie są jedynie lekko poddenerwowane – pojawia się u nich silne napięcie oraz lęk. Przypadłość ta może znacznie utrudniać normalne życie, zwłaszcza gdy partnerowi zależy na zwykłej aktywności seksualnej. Osoby zmagające się z genofobią nierzadko unikają angażowania się w związki, gdyż są przerażone intymnością. W rezultacie wiele z nich odczuwa dotkliwą samotność.
2. Leczenie lęku przed seksem
Na szczęście istnieją metody walki z genofobią. Zwykle stosuje się połączenie terapii oraz przyjmowania leków. Na wstępie należy wykluczyć jednak medyczne przyczyny lęku przed seksem. Jeśli kobieta odczuwa ból podczas stosunku, powinna dokładnie zbadać się u ginekologa, by ustalić podłoże dolegliwości bólowych.
Wiele leków przepisywanych w terapii lęków wymaga zachowania dużej ostrożności. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy psychiatry. Niektóre antydepresanty oraz leki o działaniu przeciwlękowym mogą bowiem powodować spadek libido. Z tego powodu lekarze powinni zalecić pacjentom te leki, które pozytywnie wpływają na samopoczucie, nie redukując przy tym ochoty na zbliżenie. Osoby, które odczuwają lęk przed stosunkiem powinny uświadomić sobie, że nie powinny czuć wstydu z powodu swojej przypadłości. Genofobia jest jak każda inna fobia – na początku może być trudno zwrócić się o pomoc, ale dzięki terapii oraz lekom można zacząć normalnie żyć. Nie warto zwlekać z rozpoczęciem leczenia – wczesne rozpoznanie źródeł problemu pozwala szybciej się z nim uporać i cieszyć seksem przez wiele lat.