Miłość platoniczna - charakterystyka, rodzaje, szansa na przetrwanie
Miłość platoniczna przeżywana jest w sferze duchowej, wiąże się ze snuciem nierealistycznych marzeń i fantazji oraz idealizowaniem obiektu uczuć. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania i wynika z potrzeby miłości. Co warto wiedzieć o miłości platonicznej?
1. Co to jest miłość platoniczna?
Miłość platoniczna to specyficzny rodzaj uczucia, jest pozbawiona elementów zmysłowych i pożądania. To totalne zauroczenie drugim człowiekiem, bezwarunkowa akceptacja wszystkiego, co z nim związane, bezkrytyczny stosunek do jego cech i zachowań.
To uczucie między dwojgiem osób bez więzi seksualnej. Najczęściej jest rozpoznawana u nastolatków, którzy nie rozpoczęli współżycia lub ich obiektem uczuć jest ktoś popularny (aktor, piosenkarz czy muzyk). Zdarza się jednak, że miłość platoniczna dotyczy osób dorosłych.
2. Rodzaje miłości platonicznej
2.1. Miłość platoniczna nieodwzajemniona
Miłość nieodwzajemniona bardzo często łączy się z idealizowaniej drugiej połówki. Zazwyczaj występuje wśród osób młodych, które mają skłonność do lokowania uczuć w gwiazdach.
W późniejszym wieku najczęściej jej przykładem jest zauroczenie w koledze z pracy, podwładnym czy przyjacielu, który jest związany z inną kobietą. Wówczas miłość platoniczna łączy się z cierpieniem, spadkiem nastroju i poczuciem niezadowolenia ze swojego życia. Nieodwzajemniona miłość jest jedną z najtrudniejszych.
2.2. Miłość na odległość
Miłością platoniczną może być więź osób, które mieszkają w oddalonych od siebie miejscach i nie są w stanie regularnie się spotykać. Kontynuują swoją znajomość za pomocą internetu.
Miłość tego typu może połączyć też ludzi, którzy nigdy się nie widzieli, ale występuje między nimi silna relacja emocjonalna. Najczęściej rodzi się ona poprzez wielogodzinne rozmowy, wymianę swoich spostrzeżeń, relacjonowanie wydarzeń każdego dnia i wspieranie się bez względu na sytuację.
Miłość na odległość może być dobra dla obojga partnerów, gdy wystarcza im możliwość rozmowy. Może jednak prowadzić do frustracji, ponieważ duża ilość kilometrów uniemożliwia cieszenie się relacją i spędzania czasu w inny sposób niż na rozmowie.
2.3. Miłość platoniczna w stałym związku
Zdarza się, że miłość platoniczna to podstawa poważnego związku. Powstaje, gdy partnerzy decydują o rezygnacji z seksu i żyją w tym postanowieniu przez wiele lat. Może być to związek osób aseksualnych lub wynikać z problemów w tej sferze.
2.4. Miłość do członka rodziny
Najbardziej czystym rodzajem miłości platonicznej jest uczucie do członka rodziny - siostry, brata, babci, dziadka czy rodziców. Uczucie bez kontekstu seksualnego jest w tej sytuacji dla nas zupełnie wystarczające i stanowi jedno z najważniejszych w życiu.
3. Miłość platoniczna ma szanse na przetrwanie?
Szansa na przetrwanie wynika od rodzaju miłości. Jeżeli jest do uczucie do członka rodziny - jej trwanie jest niezmienne w czasie, bez względu na życiowe wydarzenia. Najczęściej rozpadają się uczucia wobec idolów, z którymi zauroczona osoba nie ma nawet kontaktu przez internet.
Miłość na odległość może mieć się świetnie do momentu, gdy partnerzy nie uznają jej za ciężar i nie uświadomią sobie braku możliwości przeniesienia tego związku na relacje w rzeczywistości.
Natomiast miłość nieodwzajemniona zazwyczaj kończy się po pogodzeniu się zakochanej osoby z sytuacją i zmianą otoczenia, z dala od obiektu uczuć. Z kolei miłość w stałym związku może trwać nawet kilkadziesiąt lat, jeżeli dwie osoby podjęły świadomą decyzją i nadal uważają, że była ona słuszna.