Ocena nocnych wzwodów prącia
Nocne wzwody penisa to spontaniczne erekcje pojawiające się w czasie snu. Wszyscy mężczyźni, z wyjątkiem tych z ciężkimi zaburzeniami erekcji, doświadczają tego zjawiska. Zwykle nocne wzwody zdarzają się 3-5-krotnie w czasie każdej nocy, zwykle w czasie fazy snu REM, a łączny czas ich trwania wynosi ok. 100 minut. Przyczyna powstawania wzwodów nocnych nie jest do końca wyjaśniona. Pod uwagę bierze się kilka hipotez, ale żadna z nich nie daje całkowitego wyjaśnienia tych zaburzeń erekcji.
1. Przyczyny nocnych wzwodów prącia
Za potencjalne przyczyny nocnych zaburzeń erekcji uznaje się:
- samoistne powstawanie impulsów w mózgu i ich przekazywanie do ośrodka erekcji w rdzeniu,
- zmniejszenie nocnej aktywności serotoninergicznej, co zmniejsza hamowanie ośrodka erekcji.
Wynika to z tego, iż fizjologicznie serotonina, wydzielana przez włókna nerwowe jako neuroprzekaźnik, hamuje ośrodek erekcji.
Oceny nocnych wzwodów prącia podejmuje się w celu zróżnicowania czy zaburzenia erekcji są pochodzenia organicznego (powodowane przez chorobę, np. nadciśnienie, cukrzycę, uraz rdzenia kręgowego), czy pochodzenia psychicznego (powodowane przez stres, zaburzenie emocji). W zaburzeniach erekcji mających podłoże psychiczne występują prawidłowe nocne erekcje członka, podczas gdy w zaburzeniach o podłożu organicznym nocne wzwody są rzadsze lub nie występują wcale.
2. Diagnostyka zaburzeń erekcji
Wyniki badań poświęconych trafności diagnostycznej badania nocnych erekcji członka ujawniły, że jest to wartościowa metoda: jeżeli maksymalny przyrost obwodu członka zwiększa się o 11,5 mm i ma to miejsce kilkakrotnie w ciągu nocy, jest dowodem zaburzeń erekcji na tle psychogennym, a przyrost obwodu poniżej tej granicy rzadko dowodzi tła organicznego. Obecnie jedyne medyczne wskazania do wykonania testu to:
- pacjent zgłasza całkowity brak erekcji (z wyjątkiem nocnych erekcji członka),
- istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaburzenia erekcji są pierwotnie natury psychicznej, bez jednoznacznie stwierdzanych przyczyn organicznych.
Badanie oceny nocnych wzwodów prącia jest coraz rzadziej stosowane w praktyce przez seksuologów. Pacjent cierpiący na zaburzenia erekcji ma umieszczane na czas snu elastyczne urządzenie umieszczone dookoła penisa. Test może być wykonany w domu lub specjalnym pomieszczeniu w klinice.
3. Urządzenia do badania erekcji członka
- nocturnal penile tumescence (NPT) stamp test to proste urządzenie składające się z plastykowego paska umieszczanego wokół członka. Zwykle okręg składa się z trzech (może także z kilku, np. 6) pasków o różnej sile wytrzymałości. W czasie wzwodu, gdy obwód penisa powiększa się powoduje to wzrost ciśnienia w kolejnych paskach nałożonych na członek. Każdy z pasków posiada zatrzask, który pod wpływem wzrostu ciągnienia w pasku zostaje otwarty. Gdy tak się stanie, wiadomo, że doszło do napływu krwi do członka. Rano ocenia się, który okręgów został otwarty. Test nie jest dokładny. Obecnie znacznie częściej korzysta się testu opisywanego poniżej,
- drugi rodzaj elektronicznego urządzenia, jest znacznie droższy. Jednak urządzenie to jest bardziej dokładne i daje więcej szczegółowych informacji o nocnych zaburzeniach erekcji. Na członek również zakładana jest opaska, a do nogi przyczepiona jest niewielkie urządzenie rejestrujące. Urządzenie mierzy różnice w przyroście obwodu penisa i umieszcza te informacje w pamięci urządzenia. Urządzenie to jest w stanie zmierzyć ile, jak długo i jak duże były nocne erekcje.
Badania erekcji członka są wykonywane najczęściej dwie lub trzy noce z rzędu. Mężczyzn powinien mieć na sobie dłuższe majtki, które powinny być luźne, nie powinny uciskać penisa. Majtki w kształcie spodenek powinny być noszone w czasie snu, gdyż chronią one przed przypadkowym zerwaniem urządzenia.
4. Jak przygotować się nocnej oceny wzwodów?
Na dwa dni przed badaniem nie można pić alkoholu, przyjmować leków ułatwiających zasypianie czy uspokajających.W czasie badania pacjent może nie czuć się w pełni komfortowo. Test trzeba wykonywać tak długo, aż osiągnie się 3 noce w pełni przespane, bez przebudzeń w trakcie snu.
Nie ma ryzyka uszkodzenie penisa, powstania krwiaka lub jakichkolwiek innych powikłań. Test uznawany jest za bezpieczny, niezagrażający dalszemu życiu seksualnemu.
Nocne wzwody prącia powinny być diagnozowane i leczone, wówczas mężczyzna uniknie wielu nieprzyjemnych i wstydliwych sytuacji.