Oswajanie starości
Szacunek do drugiego człowieka powinien być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Taką ideę propaguje Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej – Porozumienie Bez Barier. Program „Oswajanie Starości” ukazuje, że tak naprawdę każdy człowiek boi się przekroczenia pewnej granicy wieku.
Powodem jest między innymi to, że prawie wszyscy ludzie kojarzą starość z pewnym stereotypem. We współczesnym świecie dominującym podejściem jest rozumienie tego, jako schyłku życia, nieporadności życiowej, braku produktywności i poczucia nieużyteczności społecznej.
1. Mądrość życiowa
Na ulicach widzimy wiele starszych osób, które wydają się być dużo bardziej dynamiczne, optymistyczne i aktywniej udzielające się społecznie, niż młodzi ludzie. Zmiana roli społecznej osób starszych bardzo często związana jest z odejściem z pracy, czy podjęciem innych powinności rodzinnych w domu.
Mimo tego, że osoby te nie sprawują już swych pierwotnych obowiązków, w dalszym ciągu posiadają w sobie życiową mądrość, z której każdy wokół nieustannie korzysta. Seniorzy wysoko cenią więzy rodzinne, w których przekraczają granice międzypokoleniowe. Właśnie wśród nich zawsze można znaleźć zrozumienie, miłość i szczerość.
Ważne jest, by pielęgnować w sobie i w innych wrażliwość, a także szacunek do osób starszych. Nawet jeśli fizycznie potrzebują od młodszych pomocy, zawsze potrafią być dla nich oparciem, a także nauczycielem w poszukiwaniu odpowiedniej drogi w różnych sytuacjach życiowych.
Warto również zapoznać się ze spojrzeniem na tę sytuację seniorów. Można to zobaczyć we wzruszającym spocie Fundacji Porozumienie Bez Barier: