Sposoby na pamięć i koncentrację
Trzeba pamiętać, że mózg należy traktować jak mięsień - im częściej go używamy, tym lepiej pracuje. Dlatego świetnym pomysłem na zachowanie pamięci jest po prostu trening pamięci.
Pamięć i koncentrację wspomogą krzyżówki, sudoku, puzzle, gry logiczne, w które możesz grać z rodziną i przyjaciółmi, a także - uwaga - gry komputerowe!
Osoby uczące się nowego języka mogą starać się zapamiętywać chociaż jedno słówko dziennie - pamięć i koncentracja na pewno na tym skorzystają. Możesz też zapamiętywać nowe polskie słowo, którego wcześniej nie znałeś.
Jeśli przyczyną problemów z koncentracją i zapamiętywaniem jest stres - pomoże "wyrzucenie go z siebie" podczas ćwiczeń na basenie lub siłowni.
1. Dieta na poprawę pamięci
Zdrowa dieta na pamięć nie tylko zapobiega problemom z pamięcią, zanim się pojawią. Okazuje się, że odżywianie może sprawić, że pamięć i koncentracja powrócą. Przeciwutleniacze bronią organizm przed wolnymi rodnikami, które niszczą nasze komórki. Odpowiednia dieta może więc nawet przywrócić naszą pamięć i koncentrację.
2. Przeciwutleniacze na koncentrację
- witamina C,
- witamina E,
- beta-karoten,
- selen.
Możesz je znaleźć przede wszystkim w:
- owocach (borówki, czerwone jabłka, czereśnie, śliwki, maliny, truskawki, żurawiny, awokado),
- warzywach (surowy imbir, czosnek, czerwona kapusta, gotowane brokuły, szpinak, czerwona papryka, marchew, cebula, pomidory),
- orzechach (szczególnie orzechy włoskie i laskowe),
- pełnym ziarnie (wypróbuj także otręby, brązowy ryż, płatki owsiane).
Kolejnym składnikiem na poprawę pamięci są kwasy tłuszczowe omega-3. Wspomagają one reakcje systemu nerwowego i przekazywanie impulsów między neuronami. Co więcej, działają one także przeciwrakowo, zmniejszają ryzyko chorób kości i choroby Alzheimera. Najlepszym źródłem tych kwasów tłuszczowych są ryby, takie jak łosoś, sardynki, śledzie, makrele, tuńczyk. Staraj się je jeść dwa razy w tygodniu.
3. Jak poprawić pamięć i koncentrację?
Najnowsze badania wskazują, że aby jak najlepiej zapamiętać nową informację, powinniśmy sobie zrobić po niej przerwę. Pamięć i koncentracja potrzebują czasu na "ułożenie sobie" wszystkich danych, szczególnie tych nowych. Dlatego też wiele informacji przeczytanych czy odebranych tuż przed zaśnięciem jest wyjątkowo dobrze zapamiętywanych.
Zalecane są też drzemki w ciągu dnia. Ale sen nie jest niezbędny - wystarczy przez chwilę po prostu nic nie robić. To wystarczy, aby umysł "przerobił" otrzymane informacje. Inne badanie przeprowadzone na kobietach sugeruje, że te regularnie pijące kawę (lub herbatę, ale w większych ilościach) rzadziej chorowały na choroby, związane z utratą pamięci i problemami z koncentracją. U mężczyzn taka zależność między kofeiną a pamięcią nie istnieje.