Trwa ładowanie...

Pies śpi przy twojej głowie? Ma ważny powód

Avatar placeholder
02.07.2024 12:13
Dlaczego pies zasypia przy głowie właściciela? Ma ku temu ważny powód
Dlaczego pies zasypia przy głowie właściciela? Ma ku temu ważny powód (Getty Images)

Wielu posiadaczy psów lubi zasypiać z czworonogiem w łóżku. Niektórzy mogą się jednak zastanawiać, dlaczego pupil czasami układa się przy głowie swojego właściciela i co to dokładnie oznacza.

spis treści

1. Dlaczego pies śpi przy głowie?

Pies, który zasypia koło głowy właściciela, pragnie mu w ten sposób okazać swoją miłość. Bliskość jest także przejawem zaufania i bezpieczeństwa, która zapewnia ochronę przez całą noc. Przy okazji oczywiście gwarantuje ciepło.

Jeśli twój czworonóg zasypia obok ciebie, oznacza to, że uważa cię za członka swojego "stada". Psy to zwierzęta społeczne, które w grupie poszukują ochrony i ogrzewają się nawzajem.

Zobacz film: "Wyjazd z psem na wakacje. "Dla niego to jest męczarnia""

Zwierzak w bliskości swojego właściciela poszukuje komfortu, ciepła i bezpieczeństwa. Długość snu psa zależy od wielu czynników jak wiek, stan zdrowia, poziom aktywności czy rasa.

Co ciekawe, sen futrzaków przypomina ten ludzki - psy przechodzą przez różne fazy snu, w tym REM. Jeśli więc zastanawiasz się, czy twój pies miewa sny, odpowiedź brzmi: tak. Wiadomo, że nic tak nie odgania koszmarów, jak bliskość ukochanej osoby.

2. Wady i zalety

Zasypianie z czworonogiem ma wiele korzyści. W ten sposób nie tylko wzmacniasz więź ze swoim psem, ale pupil ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Jego obecność łagodzi stres, lęki i napięcia.

Jednak obecność futrzaka w łóżku ma też swoje wady. Psy mogą dużo ruszać się w nocy, co zakłóca sen i może prowadzić do częstego wybudzania. W efekcie rano możesz być niewyspany i nieco rozdrażniony.

Drugą kwestią są alergeny i zarazki, które zwierzaki przenoszą na futerku i łapkach. Spanie z psem przy głowie może nasilać objawy alergii, co jest szczególnie uciążliwe dla osób z osłabionym układem odpornościowym.

3. Jak zmienić psie nawyki?

Upewnij się, że twój zwierzak ma wygodne legowisko w cichym i spokojnym miejscu. Dostosuj potrzeby psa do stanu zdrowia. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę - czasem pupil pragnie ciepła, a innym razem ochłody.

Zagwarantuj swojemu czworonogowi odpowiednią ilość aktywności. Pamiętaj o długich spacerach i zabawach dostosowanych do potrzeb psa. Futrzak potrzebuje też wysiłku mentalnego i odpowiedniej dawki pieszczot.

Pamiętaj, że zmiana nawyków wymaga cierpliwości i konsekwencji. Unikaj karania psa, odnoś się do niego łagodnie i nagradzaj za każdym razem, gdy do snu wybiera swoje legowisko, zamiast twojego łóżka.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze