Planowanie płci dziecka
Planowanie płci dziecka – czy jest możliwe? W środowisku medycznym często spekuluje się nad skutecznością metod planowania płci dziecka, do których należą między innymi określone pozycje seksualne na spłodzenie chłopca lub dziewczynki, a także dany sposób odżywiania. Wiadomo jednak, że istnieje zależność między czasem zapłodnienia a szansą na urodzenie dziecka danej płci. Czynnikiem, który również może mieć wpływ na płeć dziecka jest temperatura. Urodzenie dziecka określonej płci może mieć ogromne znaczenie dla rodziców obciążonych genetycznie, u których dziecko danej płci z dużym prawdopodobieństwem odziedziczy chorobę genetyczną.
1. Zapłodnienie a płeć dziecka
Jak już zostało wspomniane, w komórce jajowej znajdują się chromosomy X. Chromosomy plemników mają oznaczenia X lub Y. W trakcie wytrysku do dróg rodnych kobiety dostaje się milion plemników. Jednak tylko jeden z nich dotrze do komórki jajowej. Pozostałe plemniki obumierają po trzech dniach lub giną po drodze. Plemniki z chromosomem Y (czyli plemniki przenoszące cechy męskie) są szybsze i zwinniejsze. Niestety, szybciej giną. Plemniki z chromosomem X (żeńskie) są wolniejsze, za to lepiej znoszą szkodliwe działanie kwaśnego odczynu pochwy, bariery śluzowej szyjki macicy.
Czy możliwe jest więc planowanie płci dziecka na tym etapie? Okazuje się, że stosunek odbyty dwa dni przed owulacją zwiększa szansę na dziewczynkę. Stosunek w trakcie owulacji lub po niej może doprowadzić do poczęcia chłopca. Choć oczywiście, nie jest to regułą.
2. Jak zaplanować płeć dziecka?
- Metoda ewolucyjna
Ewolucyjne metody planowania płci dzieckawykorzystują wiedzę o zachowaniu i ruchliwości plemników. Planowanie płci metodą ewolucyjną sprawdza się w około 80%. Dużą rolę odgrywa tu obserwacja cyklu i testy owulacyjne. Obserwacja cyklu polega na mierzeniu temperatury ciała i ocenie śluzu szyjkowego. Zaplanowanie płci dziecka w ten sposób jest zupełnie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
- Metoda dietetyczna
Planowanie płci dziecka a dieta. Czy nie brzmi to trochę abstrakcyjnie? Okazuje się, że nie. Dieta zawierająca dużo wapnia i magnezu pomaga w poczęciu dziewczynki. Jeżeli chcesz, by płeć dziecka była inna, zmień sposób odżywiania. Dieta bogata w potas i sód to dobry zestaw, jeśli marzysz o chłopcu. Nie przesadzaj jednak z eliminacją składników. We wszystkim zachowaj umiar. Zbyt jednostronna dieta może wyrządzić szkody twojemu organizmowi.
- Metody laboratoryjne
Zaplanowanie płci dziecka z wykorzystaniem metody laboratoryjnej jest kosztowne i męczące dla rodziców. Metoda laboratoryjna polega na wykonaniu selekcji plemników. Jeżeli wyodrębni się już właściwy, można wykorzystać go do sztucznego zapłodnienia.
- Metoda cykliczna
Plemniki X i Y mają różne potencjały elektryczne. W niektóre dni komórka jajowa odpycha lub przyciąga dany ładunek elektryczny. Żeby dowiedzieć się, kiedy dany plemnik zostanie odepchnięty, a kiedy przyciągnięty, należy indywidualnie ustalić kalendarz płodności. W tym celu lekarz potrzebuje znać datę urodzenia kobiety, jej grupę krwi, datę pierwszej miesiączki, przebieg cyklów menstruacyjnych. Według badaczy, plemniki Y są naładowane dodatnio, a plemniki X mają ładunek ujemny. Metoda ta opiera się na polaryzacji: jeżeli komórka jajowa ma ładunek ujemny, przyciąga plemniki męskie i wtedy może urodzić się chłopiec, i na odwrót, jeżeli ma ładunek dodatni, przyciąga plemniki żeńskie i rodzi się dziewczynka.
Jak widać, metody planowania płci dziecka są różne. Wątpliwość może się rodzić w momencie, gdy zastanowimy się nad wartością etyczną takich zabiegów. Czy planowanie płci dziecka stanie się nową modą? Przecież każde dziecko, obojętnie jakiej płci, będzie wyczekiwane i nasze własne.