Poligamia - na czym polega, gdzie jest dozwolona. Poligamia w Polsce
Poligamia w naszym kraju jest czynem karalnym, który podlega odpowiedzialności karnej. Osoba pozostająca w związku małżeńskim nie może wziąć kolejnego ślubu, aż do czasu zakończenia trwającej relacji. Poligamia w jakiejkolwiek postaci zakazana jest w całej kulturze europejskiej.
1. Co to jest poligamia
Poligamia to małżeństwo z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Innym określeniem jest wielomałżeństwo. W kulturze europejskiej zjawisko to jest zakazane, a przepisy prawa zezwalają tylko na legalizację relacji monogamicznych. Istnieją jednak państwa na świecie, w których poligamia jest legalna. Poligamia występuje pod dwiema postaciami: poligynii, związku jednego mężczyzyny z więcej niż jedną kobietą i poliandrii, relacji jednej kobiety z większą ilością mężczyzn.
Pierwsza poligamia występowała w sześciu niezależnych cywilizacjach. Były to: Babilon, Egipt, Indie, Chiny, Państwa Azteków i Inków. W Babilonii król Hammurabi do swojej dyspozycji miał kilka tysięcy niewolniczych żon. W Egipcie faraon Echnaton posiadał 317 żon, władca Azteków Montezuma mógł wykorzystywać ponad cztery tysiące żon.
Kolejnym przykładem z historii jest indyjski imperator Udajama, który posiadał... 16 tysięcy żon. Mieszkały one w apartamentach, które były otoczone ogniem i pilnowane przez eunuchów. W Chinach cesarz Fei-ti miał w swoim własnym haremie dziesięć tysięcy żon, natomiast władca Inków miał do swojej dyspozycji dziewice w różnych miejscach w królestwie.
2. Na czym polega poligamia?
Czym dokładnie jest poligamia i jakie są jej rodzaje? Uznaje się, że poligamia to związek mężczyzny z kilkoma kobietami. W krajach, w których poligamia jest dozwolona, zazwyczaj tak jest, jednak dotyczy to także kobiet. Jedna kobieta może posiada kilku mężów. Poligamia to, najprościej mówiąc, małżeństwo zawarte z większą liczbą osób niż jedna.
Poligamia z języka starogreckiego oznacza wprost wielomałżeństawo (polygamia, polys oznaczna liczny, natomiast gameo oznacza zawierać małżeństwo). Istotnym faktem w poligamii jest to, że na posiadanie większej liczby żon mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi ludzie. Główne założenie poligamii jest takie, że wszystkie żony lub mężowie mają być traktowane przez męża lub żonę na równi.
Wszystkie żony i mężowie muszą mieć poświęconą taką samą ilość czasu oraz uwagi, ale także każdy ma żyć na takim samym poziomie finansowym oraz być zaspokajany seksualnie po równo. Żadna z żon czy żaden z mężów nie może być zaniedbany pod którymkolwiek z tych kątów.
3. W jakich krajach poligamia jest dozwolona?
Poligamia w krajach, w których była zapoczątkowana, została zepchnięta na margines i generalnie zostało to już zakazane. Jest to jednak sytuacja nowa, ponieważ większość plemion pierwotnych była poligamiczna.
Obecnie poligamia usankcjonowana jest prawnie w wielu krajach Afryki i Azji, na przykład w państwach Bliskiego Wschodu (w Iraku, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Palestynie, Syrii i innych), Dalekiego Wschodu (w Indiach, Singapurze czy Sri Lance), Algierii, Etiopii i wielu innych krajach Czarnego Lądu. Należy pamiętać, że jest ona dopuszczalna przede wszystkim u osób wyznania muzułmańskiego.
4. Czy poligamia istnieje w Polsce?
Poligamia w Polsce nie istnieje, ponieważ nie można zawrzeć związku małżeńskiego z większą liczbą osób niż jedna. Jeśli do czegoś takiego dojdzie, to taki czyn jest karalny i podlega odpowiedzialności karnej. Istnieć mogą jedynie sytuacje, kiedy to powstają poligamiczne związki, ale są to związki otwarte. Wszystkie ze stron wiedzą o sobie nawzajem i nie mają siebie na wyłączność. Nie są to jednak związki zalegalizowane, czyli nie można nazywać ich małżeństwami. Zdarzają się także sytuacje, kiedy jedna ze stron nie zdaje sobie sprawy, że druga połówka jest w zalegalizowanym związku. Czasami nie możemy tego sprawdzić, zwłaszcza gdy partner lub partnerka pochodzą z innego kraju.