Trwa ładowanie...

Prawa kobiet rodzących

Avatar placeholder
Amelia Śledzik 20.07.2020 15:53
Prawa kobiet rodzących
Prawa kobiet rodzących (Shutterstock)

Prawa kobiet rodzących to między innymi prawo do wyboru szpitala położniczego, prawo do informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz stanu zdrowia dziecka, a także prawo do uzyskania skierowania na badania prenatalne, jeśli istnieje podejrzenie wady wrodzonej u dziecka. Każda kobieta powinna również móc się zdecydować na znieczulenie porodowe, jeśli bóle są zbyt silne. Od tego, czy prawa rodzącej są przestrzegane zależeć może bezpieczeństwo porodu i zdrowie dziecka. Dlatego każda rodząca powinna domagać się przestrzegania swoich praw.

1. Prawa kobiety ciężarnej przed porodem

Przed porodem kobieta ciężarna ma prawo do:

  • wyboru miejsca porodu – możesz wybrać dowolny szpital na terenie Polski i musisz zostać przyjęta, chyba że w dniu, w którym wypadnie termin porodu, nie będzie w nim miejsca; dzięki temu możesz wybrać placówkę, w której pracuje polecany przez znajome kobiety ginekolog i wykwalifikowane położne;
  • intymności – jeżeli podczas badań nie życzysz sobie asysty tłumu studentów, możesz to śmiało zakomunikować lekarzowi prowadzącemu, pamiętaj jednak, że tego typu obserwacja jest im potrzebna, dlatego też ich obecność jest w pewien sposób uzasadniona;
  • wglądu do historii chorób i wszelkich wykonywanych badań – masz prawo do wglądu do swojej dokumentacji medycznej, a jeżeli jakieś informacje są dla ciebie niezrozumiałe, możesz zapytać o nie lekarza, bowiem ma on obowiązek przekazać ci wszystko, co tyczy się zdrowia twojego i maleństwa.

2. Prawa kobiety ciężarnej podczas porodu i po porodzie

  • Poród rodzinny – jeżeli chcesz, aby podczas porodu towarzyszył ci mąż, siostra albo inny członek rodziny, możesz bez wahania poprosić o taką możliwość. Poród rodzinny to obecnie bardzo popularna opcja na wielu oddziałach położniczych.
  • Opieka sprawowana przez bliską osobę – nie oznacza to jednak, że personel szpitala jest zwolniony z obowiązku zajmowania się tobą i twoim dzieckiem.
  • Wyrażenie zgody na interwencję medyczną – masz prawo odmówić przyjmowania leków lub poddania się badaniom lub zabiegom.
  • Kontakt z bliskimi osobami – pamiętaj jednak, by twoi goście pojawiali się w określonych godzinach i nie sprawiali kłopotu innym pacjentkom i pracownikom szpitala.
  • Znieczulenie – jeżeli bardzo boisz się porodu albo snujesz wizje na temat bólu, który staje się nie do zniesienia, zadbaj o to, aby znaleźć się w szpitalu, w którym możesz liczyć na obecność anestezjologa i znieczulenie zewnątrzoponowe. W placówkach zdrowia publicznego może być z tym problem, gdyż anestezjolog jest obecny tyko w określonych godzinach.
  • Poszanowanie godności osobistej – należy ci się szacunek, dlatego nie przyjmuj pokornie nieprzyjemnych komentarzy pielęgniarek lub lekarzy (na przykład na temat swojej budowy ciała).
  • Informacja na temat planowanych zabiegów i podawanych leków.
  • Ochrona tajemnicy lekarskiej – to, co powiesz lekarzowi, nie powinno być tematem rozmów personelu, jeśli nie ma ścisłego związku z kwestiami medycznymi.
  • Pomoc przy dziecku – możesz liczyć na dokładny instruktarz w opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Korzystaj z tego przywileju, bowiem wiedza na ten temat niewątpliwie ci się przyda.

Jeżeli spodziewasz się dziecka, to z pewnością targa tobą wiele lęków, nie przerażaj się jednak, gdyż jako przyszłej mamie przysługuje ci szereg przywilejów. Obecnie stan usług świadczonych przez szpitale znacznie się poprawił, a i prawa przyszłych mam stały się o wiele bardziej klarowne, dlatego też nie bój się komunikować swoich oczekiwań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze